Հիասթափված եմ միջազգային հանրության արձագանքից. Արցախի թեմի առաջնորդը Եկեղեցիների համաշխարհային խորհրդի պատվիրակությանն է ներկայացրել իրավիճակը ԼՂ-ում
Եկեղեցիների համաշխարհային խորհրդի (ԵՀԽ) հայաստանյան Կլոր սեղան հիմնադրամի հրավերով Հայաստանում գտնվող ԵՀԽ պատվիրակությունը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում հանդիպել է Հայ Առաքելական Եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Տ. Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանի հետ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մայիսի 27, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ինչպես հայտնում են Եկեղեցիների համաշխարհային խորհրդի հայաստանյան Կլոր սեղան բարեգործական հիմնադրամի գրասենյակից, կազմակերպության ներկայացուցիչները Հայաստանում են «Արդարության և խաղաղության ուխտագնացություն» առաքելության շրջանակում:
Հանդիպմանը մասնակցել են ԵՀԽ ներկայացուցիչներ Սյուզան Դարբերը՝ Մեծ Բրիտանիայից, Կոռնելիա Ֆյուլկրուգ-Վայցելը՝ Գերմանիայից, Կառլա Խիջոյանը՝ Շվեյցարիայից, Անի Ղազարյան-Դրիսին՝ Շվեյցարիայից: Հանդիպմանը մասնակցում էր նաև Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի միջեկեղեցական հարաբերությունների բաժնի տնօրեն Տ. Շահե վարդապետ Անանյանը:
Հանդիպման մեկնարկին ԵՀԽ հայաստանյան Կլոր սեղան հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Կարեն Նազարյանը ներկայացրել է Արցախի հարցի նախապատմությունը և ներկա իրավիճակը:
Սրբազան հայրը ներկայացրել է 2020թ. 44-օրյա պատերազմի հումանիտար աղետալի հետևանքները, ներկա իրավիճակն Արցախում և Ադրբեջանի իրագործած պատերազմի հանցանքներն ու մշակութային-կրոնական կոթողների ավերածությունները պատերազմի ժամանակ: Նշվում է, որ պատվիրակության ներկայացուցիչներին հետաքրքրում էր Արցախի բնակչության ներկա սոցիալ-հոգեբանական վիճակը:
Վրթանես սրբազանը տեղեկացրել է, որ պատերազմի հետևանքները հաղթահարելու համար ակտիվորեն աշխատում են երեխաների, երիտասարդների և հարազատներին կորցրած կանանց հետ: Թեմակալ առաջնորդը հայտնել է, որ հարազատներին կորցրած կանանց համար գործում է հատուկ վերականգնողական ծրագիր: Նաև ասել է, որ որպես հոգևորական՝ հիասթափված է միջազգային հանրության արձագանքից Արցախի պատերազմին՝ տեսնելով, թե ինչպես է հիմա լուսաբանվում Ուկրաինայի ճգնաժամը, և ինչպես են արձագանքում դրան: Նա նաև նշել է, որ Արցախում գործող ՌԴ խաղաղապահ զորակազմն արժանապատվորեն իրականացնում է իր առաքելությունը:
Պատվիրակության անդամները պատմել են, որ ուխտագնացության նպատակն է տեղում՝ եկեղեցիներում և համայնքներում, ծանոթանալ հավատակից քրիստոնյաների ցավերին, մտահոգություններին: Նրանց խոսքով՝ իրենք այցելում են հատկապես այն վայրերը, որտեղի բնակիչները ցավ և տառապանք են կրել: Հավաքագրած տեղեկությունները ներկայացնելու են ԵՀԽ կենտրոնական կոմիտեին, ինչի հիման վրա կկազմվի համապատասխան զեկույց նոյեմբերին կայանալիք համաժողովին ներկայացնելու և  դրա ընթացքում անդրադարձ կատարելու նպատակով:
ԵՀԽ համաժողովն անցկացվում է 7 տարին մեկ անգամ: Նման ուխտագնացություններ տարբեր խմբեր իրականացրել և իրականացնում են աշխարհի տարբեր մայրցամաքներում:
Օրվա ավարտին ԵՀԽ պատվիրակությունը հանդիպել է նաև ԵՀԽ հայաստանյան Կլոր սեղան հիմնադրամի աշխատակիցների հետ, ծանոթացել ծրագրային ուղղություններին, անցած 25 տարվա գործունեության պատմությանը:
Մինչև հունիսի 1-ը նախատեսված այցի շրջանակում պատվիրակության անդամները հանդիպելու են նաև Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի հետ: Այցելելու են Մասիս և Իջևան՝ ծանոթանալու ԵՀԽ հայաստանյան Կլոր սեղան հիմնադրամի ծրագրերին, իսկ Երևանում հանդիպելու են Արցախից տեղահանված ընտանիքների հետ:
Պատվիրակությունը նաև այցելելու է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր, մասնակցելու են Սրբազան Պատարագի՝ Երևանի Սբ. Գրիգոր Լուսավորիչ Մայր եկեղեցում:

Разочарован реакцией международного сообщества на 44-дневную войну: Предводитель Арцахской епархии
Делегация Всемирного совета церквей (ВСЦ), прибывшая в Армению по приглашению Фонда Армянского круглого стола, встретилась в Первопрестольном Святом Эчмиадзине с предстоятелем Арцахской епархии Армянской Апостольской церкви с епископом Вртанесом Абраамяном.
СТЕПАНАКЕРТ, 27 мая, АРЦАХПРЕСС- Как сообщили в офисе благотворительного фонда «Армянский круглый стол» Всемирного совета церквей, представители организации находятся в Армении в рамках «Паломничества справедливости и мира».
Во встрече приняли участие представители ВСЦ Сюзан Дарбер из Великобритании, Корнелия Фулкруг-Вейцель из Германии, Карла Хиджоян из Швейцарии, Ани Газарян-Дрисс из Швейцарии. Во встрече также приняли участие директор Отдела межцерковных отношений Первопрестольного Святого Эчмиадзина архимандрит Шахе Ананян.
В начале встречи исполнительный директор Фонда Армянского круглого стола Карен Назарян представил предысторию арцахской проблемы и текущую ситуацию.
Его Святейшество представил катастрофические гуманитарные последствия 44-дневной войны 2020 года, текущую ситуацию в Арцахе, военные преступления, совершенные Азербайджаном, разрушение культурных и религиозных памятников во время войны. Отмечается, что представителей делегации интересовало нынешнее социально-психологическое состояние населения Арцаха.
Епископ Вртанес рассказал, что для преодоления последствий войны они активно работают с детьми, молодежью и женщинами, потерявшими близких. Глава епархии сообщил, что существует специальная программа реабилитации для женщин, потерявших родных. Он сказал, что как психиатр был разочарован реакцией международного сообщества на Арцахскую войну, видя, как сейчас освещается кризис в Украине, как на него реагируют. Он также отметил, что российские миротворческие силы, действующие в Арцахе, достойно выполняют свою миссию.
Члены делегации рассказали, что цель паломничества – познакомиться с болями и заботами единоверцев на месте, в церквях и общинах. По их словам, они особенно посещают места, где пострадали жители. Собранная информация будет представлена в ЦК ВСЦ, на основании чего будет подготовлен отчет для представления на конференцию, которая состоится в ноябре, в ходе которой он будет рассмотрен.
Конференция ВСЦ проводится каждые 7 лет. Такие паломничества совершались разными группами на разных континентах мира.
В конце дня делегация ВСЦ также встретилась с сотрудниками Фонда круглого стола ВСЦ-Армения, ознакомилась с программными направлениями, историей деятельности за последние 25 лет.
До 1 июня члены делегации встретятся с Католикосом всех армян Гарегином Вторым. Они посетят Масис и Иджеван для ознакомления с программами Фонда круглого стола ВСЦ-Армения, а в Ереване встретятся с семьями вынужденных переселенцев из Арцаха.
Делегация также посетит Мемориал памяти жертв Геноцида армян и примет участие в литургии церкви Св. Григорий Просветитель в Материнской Церкви.