ՀՀ զինուժը «Սմերչ» համակարգերի և 120մմ ականանետերի ներգրավմամբ վարժանքներ է անցկացրել
ՀՀ զինված ուժերը «Բաղրամյան» զորավարժարանում «Սմերչ» համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգերի և 120մմ 2Ս12 «Կապուտան» ականանետերի ներգրավմամբ վարժանքներ են անցկացրել:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 27 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Գնդապետ Ռուբեն Գասպարյանը նշեց, որ վարժանքների հիմնական նպատակն է ստուգել հրետանային ստորաբաժանումների մարտական պատրաստվածության մակարդակը, բարձրացնել մարտունակությունը, բարոյամարտական հատկանիշները, ամրապնդել ֆիզիկական դիմացկունությունը, ինչպես նաև բարձրացնել հրամանատարների կողմից ստորաբաժանումների կառավարման հմտությունները, կատարելագործել ստորաբաժանումների գործողությունների ներդաշնակումը։
«Ըստ վարժանքի սցենարի՝ ներգրավված ստորաբաժանումները խաղարկել են հարձակողական և պաշտպանողական գործողություններ, ինչպես նաև,հաշվի առնելով 44-օրյա ռազմական գործողությունների փորձը, վարժանքներ են անցկացվում շրջափակման թեմայով»,- ասաց Գասպարյանը։
«Սմերչ» համազարկային ռեակտիվ համակարգերիկրակից առաջ Ռադիոոպելեգացիոն օդերևութաբանական կայան 1Բ44-ի (Ուլիբկա) միջոցով ստանում են քամու ուղղության, արագության, ջերմաստիճանի, մթնոլորտային ճնշման, արևի հեռավորության ու այդ տիպի այլ տվյալներ, որոնք ազդում են հրթիռի բալիստիկ թռիչքի վրա:
«Ռադիոոպելեգացիոն օդերևութաբանական կայանը ապահովում է զոնդի թռիչքի ժամանակ օդերևութաբանական պարամետրերի ընդունումը, տվյալները մշակվում և փոխանցվում են համապատասխան ստորաբաժումներին։ Կայանում գտնվում են 12 կՎտ հզորությամբ դիզելային էլեկտրոագրեգատը, որը համալիրը ապահովում է էլեկտրաէնեգիայով։ Կայանում նաև գտնվում են պահեստամասերը և պահեստային զոնդերը։ Կայանի անձնակազմը բաղկացած է 5 զինծառայողներից՝ ավագ օպերատոր, ռադիոզոնդիստ, օպերատոր և երկու վարորդ։ Մարտի բերման վիճակի տևողությունը կազմում է մինչև 25 րոպե, զոնդավորման ժամանակահատվածը մինչև 14 կիլոմետր բարձրության վրա 35-ից 45 րոպե»,- ասաց ենթասպա, կայանի պետ Հայկ Մարտիրոսյանը։
9Տ234-2 տրանսպորտային լիցքավորման մեքենայիմիջոցով տարբեր տեսակի ռեակտիվ արկերը լիցքավորում են «Սմերչ» համակարգերը, որը տևում է 20 րոպե։
«Մեքենայի քաշը 30 տոննա է, ռեակտիվ արկերով 31,5 տոննա։ Հնարավորություն ունի տեղափոխելու մինչև 12 ռեակտիվ արկ։ Անձնակազմը երեք հոգուց է բաղկացած՝ վարորդ-կռունկավարից, ավագ մեխանիկից և օպերատորից»,- ասաց լեյտենանտ Վանո Գևորգյանը։
Լիցքավորումից հետո տրվում է կրակի հրամանն ու միանգամից 9Կ58 «Սմերչ» համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգերիցարձակվում են հրթիռները։ «Սմերչ» համազարկային համակարգը նախատեսված է ոչնչացնել հակառակորդի կենդանի ուժը, մարտական տեխնիկան, ղեկավարման կետերը, հրթիռային ստորաբաժանումները, հակաօդային պաշտպանության միջոցները, մոտոհրաձգային ստորաբաժանումների կենտրոնացման շրջանները, ինքնաթիռների և ուղղաթիռների կայանատեղերը և այլն։
«Մեքենայի քաշը առանց ռեակտիվ արկերի և հաշվարկի կազմում է 33,7 տոննա, ռեակտիվ արկերով և հաշվարկով 43,7 տոննա։ Հաշվարկը բաղկացած է 4 հոգուց՝ հաշվարկի հրամանատար, նշանառու, օպերատոր և ավագ մեխանիկ-վարորդ։ Մեքենան ունի տարբերտեսակի ռեակտիվ արկեր և,կախված այդ ռեակտիվ արկերից, նվազագույն կրակի հեռավորությունըկազմում է 20 կմ, առավելագույնը՝90 կմ»,- նշեց մայոր Հովհաննես Դանիելյանը։
Հրետանային ստորաբաժանումներն անցկացրել են նաև 120մմ 2Ս12 «Կապուտան» ականանետերովգործնական հրաձգության վարժանքներ։ Ականանետը նախատեսված է հակառակ լանջերում և սարերում տեղակայված հակառակորդի կենդանի ուժի կրակային միջոցների ոչնչացման և ճնշման համար, ինչպես նաև հակառակորդի գրոհի և հակագրոհի կանխման, դաշտային բաց տիպի թաքստոցների և գետնատնակների ոչնչացման համար։
«Ականանետի կրակի առավելագույն հեռավորությունը 7800 մետր է, նվազագույն՝4070 մետր։ Երկու տեսակի ականներով հնարավորություն էտալիս իրականացնել հրաձգություն՝ ՕՖ-843Դ և ՕՖ-840Ա տիպի ականներով»,- ասաց ավագ լեյնտենանտ Մհեր Բայրամյանը։

Вооруженные силы Армении провели учения с применением систем «Смерч» и минометов калибра 120 мм
Вооруженные силы РА в военном полигоне «Баграмян» провели учения с применением реактивных систем залпового огня «Смерч» и миномета С12 калибра 120 мм2.
СТЕПАНАКЕРТ, 27 мая, АРЦАХПРЕСС- Полковник Рубен Гаспарян отметил, что основной целью учений является проверка уровня боеготовности артиллерийских частей, повышение боевой готовности, морального духа, укрепление физической выносливости, а также повышение навыков управления подразделениями.
«По сценарию учений задействованные подразделения отыграли наступательно-оборонительные действия, с учетом опыта боевых действий во время 44-дневной войны», - сказал Гаспарян.
Перед запуском ракеты залпового огня «Смерч» 1Б44 (Улыбка) радиопелегационный метеорологический комплекс передавал данные о скорости ветра, температуре, атмосферном давлении, дальности и другие данные, влияющие на полет баллистической ракеты.
«Радиопелегационный метеорологический комплекс обеспечивает прием метеорологических параметров с помощью радиозонда, данные обрабатываются и передаются соответствующим подразделениям. На станции установлена дизель-электрическая установка мощностью в 12 кВт, обеспечивающая комплекс электроэнергией. На станции есть запчасти и запасные щупы. Штат станции состоит из 5 военнослужащих: старшего оператора, радиста, оператора и двух водителей. Продолжительность маршевого состояния до 25 минут, период зондирования до 14 километров на высоте от 35 до 45 минут», - рассказал начальник станции Айк Мартиросян.
Транспортное зарядное устройство 9t234-2 заряжает системы «Смерч» различными типами реактивных снарядов, это длится 20 минут.
«Вес машины 30 тонн, с реактивными снарядами 31,5 тонны. Она способна вести до 12 реактивных снарядов. Работают три человека: крановщик, старший механик и оператор», - представил лейтенант Вано Геворгян.
После заправки подается команда - огонь и производится немедленный запуск ракет из реактивных систем залпового огня 9К 58 «Смерч». Система залпового огня «Смерч» предназначена для поражения живой силы противника, боевой техники, пунктов управления, ракетных частей, средств ПВО, районов сосредоточения мотострелковых подразделений, авиации, стоянок вертолетов и т.п.
«Вес машины без реактивных снарядов составляет 33,7 тонны, с реактивными снарядами 43 43,7 тонны. В составе расчета 4 человека: командир расчета, снайпер, оператор, старший механик-водитель. На машине установлены реактивные установки разных типов, в зависимости от этих реактивных установок минимальная дальность стрельбы составляет 20 км, максимальная - 90 км», - сказал майор Ованнес Даниелян.
Артиллерийские части провели практические занятия по стрельбе из 120-мм минометов С12. Они предназначены для уничтожения и подавления живой силы противника на склонах и в горах, а также для предотвращения атаки противника, контратаки, разрушения открытых полевых укрытий, подземных укрытий.
«Максимальная дальность миномета - 7 800 метров, минимальная - 4 070 метров. Это позволяет вести огонь минами двух типов: минами двух типов ОФ-843Д и ФФ-840А», - сказал старший лейтенант Мгер Байрамян.