Հայաստանի տիեզերական արբանյակի կողմից արված լուսանկարները կօգտագործվեն նաև սահմանների հսկողության համար
Մինչև 2023 թվականի վերջը Հայաստանում կստեղծվի արբանյակի կառավարման կենտրոն և ընդունիչ կայան:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Այս մասին ՀՀ կառավարության նիստում տեղեկացրեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն՝ ընդգծելով, որ դրա շուրջ կձևավորվի մասնագետների գիտագործնական թիմ:
«Կառավարման կենտրոնի գլխավոր գործառույթներից են արբանյակի կառավարումը և տիեզերալուսանկարների ստացումը: Պլանավորվում է, որ ընդունիչ կայանն արբանյակային տվյալների ստացման և փոխանցման ծառայություններ կմատուցի արբանյակների այլ  օպերատորների համար: Արբանյակի կողմից արված լուսանկարները Հայաստանում կօգտագործվեն սահմանների հսկողության, արտակարգ իրավիճակների կանխարգելման և կառավարման շրջակա միջավայրի պահպանության, ներառյալ կլիմայական փոփոխությունների մոնիտորինգի, քաղաքաշինության, ճանապարհաշինության երկրագիտության և այլ ոլորտներում: Տիեզերական տեխնոլոգիաները՝ արբանյակներ, ընդունող կայաններ, արբանյակների վրա տեղադրվող սկանավորման, տեսադիտարկման կապի և այլ համակարգեր համարվում են համաշխարհային տնտեսության ամենաարագ զարգացող ճյուղերից մեկը»,-նշել է ՀՀ վարչապետը:
Հաշվի առնելով այս հանգամանքը՝ ՀՀ վարչապետը տեղեկացրեց, որ Անվտանգության խորհրդի գրասենյակի և ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության կողմից մշակվել և 2020 թվականի մարտի 6-ին ՀՀ ԱԺ-ի կողմից ընդունվել է «Տիեզերական գործունեության մասին» ՀՀ օրենքը, որը կառավարության որոշումների փաթեթի հետ սահմանում է  տիեզերական գործունեության կանոններն ու տեխնիկական կանոնակարգերը, անվտանգության ստանդարտները, լիցենզավորման թողարկման կառավարման կարգերը: Օրենսդրական այս փաթեթով հարկային արտոնություն է տրամադրվել  ոլորտում աշխատող լիցենզավորված ընկերություններին:
ՀՀ վարչապետը կառավարության նիստի սկզբում հայտարարել էր, որ «2022 մայիսի 25-ին Երևանի ժամանակով 22:35-ին ԱՄՆ-ի Կանավերալ հրվանդանում գտնվող տիեզերակայանից Space X ընկերության տիեզերանավով երկիր մոլորակի ուղեծիր է դուրս բերվել Հայաստանի Հանրապետության առաջին տիեզերական արբանյակը:

Фотографии, с космического спутника Армении, будут использованы и для мониторинга границ
СТЕПАНАКЕРТ, 26 мая, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Об этом на заседании правительства РА сообщил Никол Пашинян, подчеркнув, что вокруг него будет сформирован научно-практический коллектив специалистов.
«Одной из основных функций Центра управления является управление спутником и прием космических снимков. Планируется, что приемная станция будет оказывать услуги приема и передачи спутниковых данных и другим спутниковым операторам. Спутниковые снимки в Армении будут использоваться в сферах пограничного контроля, предотвращения чрезвычайных ситуаций, природопользования, включая мониторинг изменения климата, градостроительства, строительства дорог, геологии и др. Космические технологии - спутники, приемные станции, спутниковое сканирование, системы связи видеонаблюдения считаются одним из самых быстроразвивающихся секторов мировой экономики», - заявил премьер-министр РА.
Премьер-министр сообщил, что Офис Совета безопасности и Министерство высокотехнологичной промышленности РА разработали Закон Республики Армения «О космической деятельности. 6 марта 2020 года он был принят Национальным собранием РА. Закон вместе с пакетом решений правительства устанавливает правила и технические регламенты космической деятельности, стандарты безопасности, порядок управления выпуском лицензирования. Этот законодательный пакет предоставляет налоговые льготы лицензированным компаниям, работающим в этом секторе.
На заседании правительства премьер-министр Армении Никол Пашинян сообщил, что «25 мая 2022 года в 22:35 по ереванскому времени с космодрома США на мысе Канаверал космическим кораблем компании Space X на околоземную орбиту был выведен первый космический спутник Армении».