Արցախի ժուռնալիստների միությունում արժևորել են լրագրողի մասնագիտական օրը
Այսօր՝ մայիսի 23-ին, լրագրողների մասնագիտական օրվա կապակցությամբ Արցախի ժուռնալիստների միությունում մի խումբ լրագրողներ ԱՀ նախագահի հրամանագրով պարգևատրվել են մեդալներով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 23 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի հաղորդմամբ` պետական պարգևները լրագրողներին է հանձնել ԱՀ նախագահի աշխատակազմի Տեղեկատվության գլխավոր վարչության պետ-աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Վահրամ Պողոսյանը:
Նա շնորհավորել է լրագրողներին մասնագիտական օրվա կապակցությամբ:
282186850_733416137692103_4853752256839149381_n.jpg (1.76 MB)
«Մաղթում եմ, որ այսուհետ մեր գրիչը, մեր խոսքը արտացոլեն միայն խաղաղ խաղաղ առօրյան: Եվ այն ծանր ժամանակահատվածը, որ մենք ունեցանք վերջերս, դառնա պատմություն: Մենք ունենք արժանիների մեծ բանակ, ովքեր իրենց մեծ ավանդն ունեն մեր լրագրության զարգացման պատմության մեջ: Եվ ուզում եմ համոզված ասել, որ ժամանակի ընթացքում բոլորին էլ փորձելու ենք ուշադրության արժանացնել, որպեսզի ոչ մեկն իր վաստակի համար իրեն երբևէ չգնահատված չզգա»,-նշել է Վ. Պողոսյանը, հարգանքի խոսք հնչեցրել լրագրողական համայնքի ներկայացուցիչներ Վարդգես Բաղրյանի և Անահիտ Դանիելյանի հիշատակին` պետական պարգեւներ հանձնելով նրանց հարազատներին։
280844518_788191198766809_41863574354603106_n.jpg (1.67 MB)
Արցախի ժուռնալիստների միության նախագահ Կիմ Գաբրիելյանն իր հերթին շնորհավորել է բոլոր լրագրողներին մասնագիտական օրվա կապակցությամբ:
281629894_681512376263005_3562506060551810042_n.jpg (1.52 MB)
«2010 թվականի ապրիլի 30-ին ԱՀ Կառավարության որոշմամբ մայիսի 23-ն Արցախում սահմանվեց որպես լրագրողի մասնագիտական տոն օր: Լրագրությունը շատ հին մշակութային մի գործոն ու բաղադրիչ է, որը ևս մեկ անգամ փաստում է Արցախի հայկական լինելը: Լրագրողի աշխատանքը շատ ծանր է, և ես այդ աշխատանքը համեմատում եմ սահմանին կանգնած զինվորի առաքելության հետ»,-ասել է Կ. Գաբրիելյանը:
Միջոցառման շրջանակներում միությունում կայացել է նաև գրող Արիս Արսենիի` «Օր օրի, ժամ առ ժամ» գրքի շնորհանդեսը:
281947109_7581703551870684_3372783768739135796_n.jpg (1.65 MB)
Գիրքը լույս է ընծայվել Արցախի ժուռնալիստների միության հովանավորությամբ, իսկ խմբագիրը միության նախագահ Կիմ Գաբրիելյանն է:
281647343_1379696205867898_789851400108880986_n.jpg (1.52 MB)
«Գրքում ներկայացրել եմ նախորդ դարի 80-ական թվականների վերջին տարիներին բռնկված և ավելի քան 30 տարի շարունակ իր լուծումը չստացած Արցախյան հարցի նորօրյա փուլի՝ համաժողովրդական շարժման ընթացքում ծավալված ընդհատակյա պայքարի ու զինված հակամարտության` 1988-2022 թվականների ողջ ժամանակագրությունը: Այն իրականացվել է ամենօրյա գրառումների արդյունքում և նպատակ ունի սկզբնաղբյուրի դեր կատարել տվյալ ժամանակաշրջանի իրադարձություններով հետաքրքվողների համար»,-մեզ հետ զրույցում ասել է հեղինակը:
281620499_533640991717345_3844275419758719808_n (1).jpg (1.56 MB)
Շնորհանդեսի ժամանակ բարձրացվել է գիրքը ռուսերեն, անգլերեն լեզուներով թարգմանելու և էլեկտրոնային տարբերակ ստեղծելու հարցը:

Союз журналистов Арцаха отметил профессиональный день журналиста
Сегодня, 23 мая, по случаю профессионального дня журналистов указом президента Республики Арцах группа журналистов Союза журналистов Арцаха награждена медалями.
СТЕПАНАКЕРТ, 23 мая, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает "Арцахпресс", государственные награды журналистам вручил начальник Главного информационного управления, заместитель руководителя Аппарата президента Республики Арцах Ваграм Погосян.
Он поздравил журналистов с профессиональным праздником.
282186850_733416137692103_4853752256839149381_n.jpg (1.76 MB)
«Желаю, чтобы отныне наше перо, наши слова отражали лишь мирные будни. И то трудное время, которое мы недавно пережили, станет историей. У нас большая армия достойных людей, внесших большой вклад в историю нашей журналистики. И я хочу с уверенностью сказать, что со временем мы постараемся уделить внимание каждому, чтобы никто никогда не чувствовал себя недооцененным за свою работу», — отметил В. Погосян, почтив память представителей журналистского сообщества Вардгеса Багиряна и Анаит Даниелян, вручив их родственникам государственные награды.
280844518_788191198766809_41863574354603106_n.jpg (1.67 MB)
Президент Союза журналистов Арцаха Ким Габриелян, в свою очередь, поздравил всех журналистов с профессиональным праздником.
281629894_681512376263005_3562506060551810042_n.jpg (1.52 MB)
«30 апреля 2010 года решением правительства Республики Арцах 23 мая было объявлено профессиональным днем ​​журналистов в Арцахе. Журналистика – очень старый культурный фактор и составляющая, что еще раз доказывает, что Арцах – армянский. Работа журналиста очень тяжелая. Я сравниваю эту работу с миссией солдата, стоящего на передовой», — сказал К. Габриелян.
В рамках мероприятия в союзе состоялась презентация книги писателя Ариса Арсени (Ариса Арсеновича) «День за днем, час за часом».
281947109_7581703551870684_3372783768739135796_n.jpg (1.65 MB)
Книга издана под эгидой Союза журналистов Арцаха, редактором является президент союза Ким Габриелян.
281647343_1379696205867898_789851400108880986_n.jpg (1.52 MB)
«В книге представлена ​​вся хронология современного этапа Арцахского вопроса, вспыхнувшего в конце 80-х годов прошлого века и не решенного более 30 лет, подпольной борьбы и вооруженного конфликта в период народного движения 1988-2022гг. Осуществлялась в результате ежедневных заметок, с целью выступать в качестве источника для интересующихся событиями того периода», — рассказал нам автор.
281620499_533640991717345_3844275419758719808_n (1).jpg (1.56 MB)
В ходе презентации был поднят вопрос о переводе книги на русский и английский языки и создании электронной версии.