Արցախը միշտ պետք է լինի հայկական ու անառիկ. Արայիկ Հարությունյանը ուղերձ է հղել
Մայիսի 9-ը հայ ժողովրդի պատմության մեջ է մտել որպես նրա ազատատենչ ու աննկուն ոգու, խիզախումի ու սխրագործության, Հայրենիքի հանդեպ անսահման սիրո, նվիրվածության ու անձնազոհության խորհրդանիշ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 9 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր գրառման մեջ նշել է ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանը՝ ուղերձով դիմելով Հայրենական մեծ պատերազմի և Արցախյան ազատամարտի վետերաններին, Պաշտպանության բանակի գեներալներին, սպաներին ու զինվորներին։
«Հայրենական մեծ պատերազմի տարիներին մեր պապերը՝ Խորհրդային Միության մյուս ժողովուրդների հետ միասին, անձնվիրաբար պայքարեցին մարդկության դեմ ուղղված մեծագույն չարիքի՝ ֆաշիզմի դեմ։ Մենք հպարտ ենք, որ Հաղթանակի կերտման գործում իր նշանակալի ավանդն է ունեցել նաև Արցախը, որի բնակչության յուրաքանչյուր երրորդը մեկնել է ռազմաճակատ՝ տալով ԽՍՀՄ բազմաթիվ հերոսներ, մարշալներ, ծովակալներ, հրամանատարներ։
Նրանց հերոսական ավանդույթները շարունակել են հետագա սերունդները՝ 30 տարի առաջ կամավորական խմբերից կազմավորելով կանոնավոր բանակ, հաջողությամբ իրականացնելով Շուշիի ռազմագործողությունը և ազատագրելով հայոց հինավուրց բերդաքաղաքը։
Սակայն այսօր Շուշին կրկին գերության մեջ է, ինչպես մեր հարյուրավոր սրբավայրերն ու բնակավայրերը, որոնք ոչնչացվում են և ենթարկվում վանդալիզմի Ադրբեջանի կողմից։ Նրանց նպատակն է իսպառ վերացնել հայկական հետքն ու հայությանը՝ ոտնահարելով միջազգային իրավունքի բոլոր նորմերն ու սկզբունքները։
Այսօր Արցախի անվտանգությունը մեր Պաշտպանության բանակի հետ միասին ապահովում է ՌԴ խաղաղապահ զորակազմը։ Մենք խորապես երախտապարտ ենք մեր բարեկամներին՝ արցախցիների կողքին լինելու և ըստ ամենայնի աջակցելու համար։
Արցախի Հանրապետության իշխանությունների և անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում եմ բոլորին այս թանկ ու նվիրական տոների կապակցությամբ և իմ խոնարհումը բերում Հայրենիքի պաշտպանության գործին իրենց կյանքը նվիրաբերած մեր բոլոր նահատակների հիշատակին, նրանց ընտանիքներին ու հարազատներին: Հանուն մեր հերոս պապերի, հայրերի ու որդիների սուրբ հիշատակի և հանուն գալիք սերունդների՝ Արցախը պետք է լինի միշտ հայկական ու անառիկ։

Artsakh must always be Armenian and impregnable. President Harutyunyan
May 9 has left its mark in the history of the Armenian people as a symbol of its freedom-loving and indomitable spirit, courage and heroism, boundless love for the Motherland, devotion, and self-sacrifice.
STEPANAKERT, MAY 9, ARTSAKHPRESS: Artsakh Republic President Arayik Harutyunyan wrote on his Facebook page.
"During the Great Patriotic War, our ancestors, along with other peoples of the Soviet Union, fought selflessly against fascism, the greatest evil against mankind. We are proud that Artsakh has also had a significant contribution to carving the victory, every third of its population went to the front, giving numerous heroes of the USSR, marshals, admirals, and commanders.
The future generations continued the heroic traditions of their ancestors, building a regular army from volunteer groups 30 years ago, successfully carrying out the military operation in Shushi, and liberating the ancient Armenian fortress town.
However, today Shushi is in captivity again, like hundreds of our sanctuaries and settlements, which are being destroyed and vandalized by Azerbaijan. Their goal is to completely eliminate the Armenian trace and the Armenians themselves, violating all the norms and principles of international law.
These days the security of Artsakh is ensured by the Russian peacekeeping contingent together with our Defense Army. We are deeply grateful to our friends for being by the people of Artsakh and for supporting us in every way.
On behalf of the authorities of the Artsakh Republic and on my own behalf I extend my heartfelt congratulations on these precious and cherished holidays and pay my respects to the memory of all our martyrs who dedicated their lives to the defense of the Motherland, to their families and relatives. For the sake of the sacred memory of our heroic grandfathers, fathers, and sons, and for the sake of the generations to come, Artsakh must always be Armenian and impregnable.