Ստամբուլում գործող «Սուրբ Փրկիչ» հիվանդանոցը որպես հայկական կառույց կորցնելու վտանգ կա. պոլսահայությունը մտահոգված է
Պոլսահայությունը մտահոգված է Ստամբուլում գործող «Սուրբ Փրկիչ» հայկական հիվանդանոցը կորցնելու հարցով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 2 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: 2013 թվականին Թուրքիայի իշխանությունները չեղարկել էին ազգային փոքրամասնությունների հիմնադրամներում ընտրությունների անցկացման գործող կանոնակարգը: Դրան հաջորդող տարիներին այդպես էլ նոր կանոնակարգ չհաստատվեց:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Ստամբուլի «Ակոս» շաբաթաթերթի հայերեն բաժնի գլխավոր խմբագիր Բագրատ Էստուկյանը նշեց, որ այս օրերին ակտիվանում են խոսակցությունները նոր հնարավոր կանոնակարգ ունենալու մասին, սակայն հայ համայնքի շրջանում կան մտահոգություններ այն մասին, որ դա ևս խնդիրը չի լուծելու:
«Շատ մտահոգիչ զարգացումներ են տեղի ունենում: Խոսքը 2013 թվականից Թուրքիայի կողմից չեղարկված կարգի մասին է՝ այն պատճառաբանությամբ, որ նոր կանոնագիր պետք է պատրաստվեր: Այդ ժամանակ «Սուրբ Փրկիչ» հայկական հիվանդանոցում, որը հիմնադրամի կարգավիճակ ունի, ընտրություններն առկախվեցին: Մինչև հիմա նոր կանոնագիր չկարողացան պատրաստել: Հիմա շշուկներ կան, որ նոր կանոնագիր կարող է լինել,  սակայն միևնույն է, չենք կարողանալու հիվանդանոցի  գործադիր խորհրդի ընտրություններ անցկացնել: Սա մեր ամենամեծ հաստատությունը գրավելու փորձ կարող է լինել: Խոսքը 188 տարվա հաստատության մասին է, որը համայնքը համարում է ազգային հիվանդանոց: Այն իր մեջ ունի նաև տարեցների խնամքի բաղադրիչ»,-ասաց Բագրատ Էստուկյանը:
Բագրատ Էստուկյանի խոսքով՝  «Սուրբ փրկիչ» հիվանդանոցը պոլսահայ համայնքի մեծագույն հաստատությունն է: Եվ եթե չկարողանան ընտրություն անցկացնել, ապա մտավախություն կա, որ դա կկորցնեն որպես հայկական կառույց:
«Թուրքիայի ամբողջ հայությունը գնում է և հիմնադրամի կարգավիճակով գործող հիվանդանոցի հոգաբարձուներին է ընտրում: Հիմա, եթե այս իրավունքից զրկվում ենք, ապա դա նշանակում է, որ այն այլևս հայկական հիվանդանոց չէ»,-ասաց նա:
Օրերս հայ համայնքը նախաձեռնել էր առցանց ստորագրահավաք՝ ընդդեմ այնպիսի կանոնակարգի, որը կարող է հիմնադրամը դուրս թողնել ընտրական գործընթացից: Ստորագրահավաքին միացել էր 250-ից ավելի մարդ:
Բագրատ Էստուկյանը տեղեկացրեց, որ այս խնդրին առնչվում են նաև Թուրքիայի մյուս ազգային փոքրամասնությունները: Հարցին, թե արդյոք հնարավոր է ազգային փոքրամասնությունները միասնական գործեն վերը նշված հարցի հետ կապված, Բագրատ Էստուկյանը նշեց, որ դեռ այդ ուղղությամբ զարգացումներ չկան:

Стамбульские армяне опасаются потери больницы «Святой Спаситель» как армянской структуры
СТЕПАНАКЕРТ, 2 мая, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. В 2013 году власти Турции отменили действующий регламент проведения выборов в Фонды национальных меньшинств. В последующие годы другого регламента не было принято. В беседе с «Арменпресс» главный редактор армянского раздела еженедельника «Акос», издаваемого в Стамбуле, Баграт Эстукян сказал, что слухи о возможном новом регламенте усиливаются в эти дни, но среди армянской общины есть опасения, что он не решит эту проблему.
«Происходят очень тревожные события. Это процедура, которая была отменена Турцией в 2013 году на том основании, что нужно было разработать новый регламент. На тот момент выборы были приостановлены и в армянской лечебнице «Святой Спаситель», имеющей статус фонда. До сих пор не удалось подготовить новый регламент. Сейчас ходят слухи, что новый регламент будет, но мы не сможем провести выборы в Исполнительный совет больницы. Это может быть попыткой захватить наше крупнейшее учреждение. Это 188-летнее учреждение, которое считается национальной больницей общины. В ней есть и отделение заботы о пожилых людях», - рассказал Баграт Эстукян.
По словам Баграта Эстукяна, больница «Святой Спаситель» является крупнейшим учреждением армянской общины Стамбула. И если им не удастся провести выборы, есть опасение, что они потеряют ее как армянскую структуру.
«Попечителей больницы, которая действует как фонд, избирают все армяне Турции. Теперь, если нас лишат этого права, означает, она уже не будет армянской больницей», - сказал он.
Армянская община запустила онлайн-петицию против регламента, который может исключить фонд из избирательного процесса. Ее уже подписали более 250 человек.
Баграт Эстукян сообщил, что этот вопрос коснется и других национальных меньшинств Турции. На вопрос, возможна ли совместная работа национальных меньшинств по этому  делу, Баграт Эстукян ответил, что подвижек в этом направлении пока нет.