Հայկական արտադրության հեռակառավարվող մարտական մեքենան կարող է փոխարինել զինվորին հենց մարտի դաշտում
Հայ ինժեներների ստեղծած տեխնիկան կարող է զինվորին փոխարինել հենց մարտական գործողությունների ժամանակ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 12 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Իսատեք Ռոբոտիքս» ընկերության հիմնադիր Վահան Իսաջանյանի խոսքով՝ սարքը՝ «Սկորպիոնը», մարդու չափերի է և կարող է անել այն, ինչ զինվորը, այսինքն՝ լիարժեք մարտ վարել։
«Ռոբոտ-զինվորը», ինչպես սարքն անվանում են հիմնադիրները, պատրաստ է 2017-ից, բայց դեռ չի ընդունվել փորձարկումների ու հետագա սերիական արտադրության համար։ «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ընկերության հիմնադիրը նշեց՝ «ցամաքային անօդաչուի» գաղափարը ծագել էր 2000-ականների սկզբին։
Ավարտելով Հայաստանի պոլիտեխնիկական համալսարանի մեքենաշինության ֆակուլտետը և վերադառնալով բանակից՝ Իսաջանյանը և իր եղբայրը 2000-ականներին բացել են ինժեներական ընկերություն, որը սկսել էր պատրաստել հեռակառավարվող կոնստրուկցիաներ, հիմնականում` դարպասներ։ Հետագա տարիներին կատարել են նաև ավելի բարդ պատվերներ, օրինակ` ամերիկյան մի ընկերության համար արտադրական ռոբոտներ են նախագծել և հավաքել արհեստական ադամանդներ տաշելու համար։ Գործի շուրջ համախմբել են ծրագրավորողների, ինժեներների և մեխանիկների։ Իսկ հիմա Իսաջանյանը աշխատում է եղբոր և հոր հետ։
«Հիշում եմ, որ ծառայությունից վերադարձա, եղբորս հետ որոշեցինք հեռակառավարվող սարք ստեղծել, որը կօգտագործվի բանակում։ 2016-ի պատերազմից հետո հասկացանք, որ պետք է արագացնենք սարքի ստեղծման գործընթացը։ Քառօրյա պատերազմը դարձավ հիմնական դրդապատճառը, և, թողնելով ընտանիքս Բելառուսում, եկա Հայաստան։ 2017 թվականին արդեն ունեինք նախնական նմուշը»,- նշեց նա։
Իսաջանյանը խոսեց մարտական հեռակառավարվող մեքենայի վերջնական մոդելից և բեռնափոխադրող հեռակառավարվող մեքենայից՝ թրթուրավոր ամենագնացից, որը նախատեսված է վտանգավոր հատվածներում բեռներ տեղափոխելու և վիրավորներին առաջնագծից էվակուացնելու համար։
Անդրադառնալով մարտական հեռակառավարվող մեքենայի վերջնական մոդելին՝ Իսաջանյանը նշեց, որ այն զինվորին փոխարինում է հենց մարտական գործողությունների ժամանակ։ Նրա խոսքով՝ հեռակառավարվող ռոբոտ-մեքենան կամ ռոբոտ-զինվորը՝ «Սկորպիոնը», մարդու չափերի է, քաշը 400 կիլոգրամ: Ինչո՞ւ է հենց դա կարևոր․ այն կարող է անել այն ամենը, ինչ կարող է անել զինվորը մարտի դաշտում։ Այն լիարժեք կարող է մարտ վարել։
«Այն հեռակառավարվում է մինչև 10 կիլոմետրի վրա և պահպանում է տեսախցիկի տեսանյութի որակը։ Օպերատորը, կրելով VR ակնոցներ, HD որակի տեսանյութ է տեսնում, որն օգնում է թիրախները հեշտ հայտնաբերել։ Եթե օպերատորը չի նկատում թիրախը, սարքն ինքն է այն նշանառության տակ առնում։ Կարևոր է նաև, թե ինչքան արագ է տեսանյութը հայտնվում մոնիտորի վրա, եթե կա ուշացում,  օնլայն մարտ վարել չես կարող։ Այսինքն՝ եթե տեսանյութը մոնիտորիդ վրա կես վայրկյանից ուշ է հայտնվում, ապա դու չես կարող շարժվող թիրախը խոցել։ Եթե ռոբոտի հետ կորում է կապը, այն ավտոմատ վերադառնում է բազա։ Այն կարող է բավականին երկար ժամանակ անցկացնել առանց լիցքավորման։ Այն կարող է տեղաշարժվել ոչ միայն հարթ տեղանքով, այլ նաև բարձր թեքության լանջերով, ինչը ևս կարևոր է Հայաստանի տեղանքի պայմաններում։ Անգամ կողաշրջվելու դեպքում կարող է կրկին կանգնել և շարունակել ընթացքը»,- շեշտեց Իսաջանյանը։
Սարքը հարմարեցված է այնպես, որ կրակելու դեպքում հետահարում (խմբ. отдача) չի լինում։ 2017 թվականին ստեղծված սարքի վրա դրվում է ԱԿ74 ինքնաձիգ, նոր սարքը՝ նախատեսված է գնդացիրի կամ նռնականետի համար, որոնք սարքի վրա կարելի է տեղադրել միաժամանակ։ Դրանք ղեկավարվում են տարբեր ռեժիմներով՝ կախված նրանից, թե ինչ ռեժիմով ես կիրառում այն»,- շեշտեց Իսաջանյանը։
Նրա խոսքով` կան սարքի ամերիկյան և ռուսական տարբերակները, որոնք իրենց ստեղծածի համեմատ բազմաթիվ թերություններ ունեն։ Նա ընդգծեց՝ ռուսական և ամերիկյան տարբերակներում սարքը հեռակառավարվում է վահանակով, իրենցը՝ վահանակով և VR ակնոցներով։ Օպերատորը դնում է ակնոցները և հայտնվում է մարտի դաշտում։ Հիմնադրի խոսքով՝ մի քանի րոպե հետո նա իրեն մարտի դաշտում կզգա։ Իրենց ստեղծած տարբերակը ինքնաձիգի փամփուշտի հարվածից չի վնասվում։ Եթե ռուսական ու ամերիկյան տարբերակները պաշտպանված են 30-60 տոկոսով, իրենց արտադրանքը 90 տոկոսով է պաշտպանված։ Իսաջանյանը նաև շեշտեց՝ գիշերը սարքը հնարավոր չէ խոցել։ Սարքը նաև ջերմակայուն է, ներկված է հատուկ ջերմակայուն ներկով։ Այն կարող է հաղթահարել նաև մինչև 1 մետր խորության ջրային տարածքները։
«Կան նմուշներ այլ երկրներում, բայց այդ նմուշները պետք է անցնեն ճանապարհ՝ վերջնական տեսք ստանալու համար։ Թերացումները փորձարկումների ժամանակ շտկվում են։ Այդ առումով շատ մեծ աշխատանք ենք կատարել ու թերացումները շտկել ենք 95 տոկոսով։ Նմուշը պատրաստ է  սերիական արտադրության։ Այն հնարավոր է օգտագործել պատերազմներում։ Սարքի դիմացկունությունը բարձր մակարդակի վրա է»,- նշեց Իսաջանյանն ու պատմեց, որ ամերիկյան նախագծերի վրա աշխատելու ընթացքում շատ անգամ համագործակցության առաջարկներ են ստացել. մշտական աշխատանքի առաջարկ ևս ունեցել են։
«2017-ին Չինաստանից գործարար եկավ, նշեց, որ շատ հետաքրքրված է մեր արտադրանքով։ Առաջարկեց մեծ ներդրում անել ու արտադրություն սկսել Չինաստանում՝ նշելով, որ կհոգա ֆինանսական բոլոր ծախսերը։ Ասացի չէ, սպասեք, եթե մեր երկիրը չուզի «ռոբոտ-զինվորին», նոր կխոսենք»,- նշեց Իսաջանյանը։
Սարքի հեղինակները շատ անգամներ փորձել են սարքը, ՀՀ պաշտպանության նախարարությանը ներկայացնել են,  բայց մերժվել են։ Շեշտում են՝ եթե այս տարի էլ ոչ մի կերպ չստացվի համոզել ՊՆ-ին սարքը նայել ու  նոր ուղղությունը զարգացնել, արդեն կմտածեն արտասահմանյան առաջարկներին անդրադառնալու մասին։
«Սարքի ինքնարժեքը 40-45 հազար դոլար է, եթե մեր ՊՆ-ն առաջարկի սարքերը ինքնարժեքով մեր բանակին տալ, էլի պատրաստ ենք»,- շեշտեց Իսաջանյանը։
Իսաջանյանի խոսքով՝ մեկ ամիս հետո պատրաստվում են կատարել փորձարկումներ՝ հրավիրելով ՊՆ ներկայացուցիչներին։ ՊՆ-ից նախնական համաձայնություն են տվել:

Scorpion: Armenian company makes lethal UGV capable of replacing soldiers on battlefield
A family-run Armenian robotics company has rolled out its new unmanned ground vehicle (UGV): a military-grade, universal, remote-controlled, all-terrain fighting machine designed to engage in battle, or as its maker says to “substitute a soldier on the battlefield”.
STEPANAKERT, APRIL 13, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: The lethal machine is by no coincidence named Scorpion.
Made by Isatech Robotics, the Scorpion’s prototype was first unveiled in 2017.
Isatech Robotics founder Vahan Isajanyan says they came up with the idea of making a UGV in the early 2000s.
After completing his military service, Isajanyan, a graduate of the Faculty of Mechanical Engineering at the Polytechnic University of Armenia, teamed up with his brother and launched an engineering company. Initially, they were making civilian remote controlled devices such as gates. In a few years they began making more sophisticated machines, for example they designed and assembled an industrial robot for an American company used in polishing synthetic diamonds. Programmers, engineers and mechanics joined their team.
Now Isajanyan is working with his father and brother.
“I remember when I returned from military service me and my brother decided to make a remote-controlled robot for the military. After the 2016 war we realized that we must accelerate the process. The 2016 war was the main reason why I left my family in Belarus and returned to Armenia. We already had a prototype of the robot in 2017,” he said.
Isajanyan presented the final model of the combat UGV and the transport UGV – a tracked all-terrain vehicle designed for cargo transport and medevac operations.
The combat vehicle, or as Isajanyan says a "robot-soldier", the Scorpion, is a man-sized 400kg machine capable of engaging targets on the battlefield. Isatech Robotics says it can do anything the soldier can do.
“The device has a remote-control range of up to 10 kilometers and maintains quality of the video feed. The operator wears VR goggles and sees the live video in HD quality, easing target acquisition. If the operator fails to notice a target the device automatically acquires the target,” Isajanyan said, highlighting the importance of avoiding live stream delay. “If there is stream delay it’s impossible to engage in battle online. If the video appears on your screen even half a second late you won’t be able to hit a moving target. If contact is lost with the Scorpion it automatically returns to base. The Scorpion is capable of being operational without re-charge for quite a lengthy period of time. It can move in all terrains, including high incline slopes, which is important in conditions of Armenia’s terrains. Moreover, in the event of flipping over the Scorpion can lift itself back on tracks and continue working,” Isajanyan said.
The Scorpion features a recoil absorber.
The first 2017 model was designed to carry only an AK74 assault rifle, but the new Scorpion can be equipped with a machine gun and a grenade-launcher simultaneously.
Isajanyan argues that the American and Russian-made equivalents of the UGV have numerous flaws compared to the Scorpion, for example they are controlled only with a remote control and without the VR goggles.
The Scorpion’s armor is capable of withstanding small arms fire and offers 90% protection, while the American and Russian variants have only 30-60% protection.
According to Isajanyan, the Scorpion can’t be hit at nighttime. It is thermal resistant.
The Scorpion can even easily enter 1-meter depth waters.
“The Scorpion is ready for serial production. It can be used in wars,” Isajanyan said, adding that he has received many offers for cooperation while working on American projects.
“In 2017 a businessmen came to us from China and said that he is very interested in the Scorpion. He offered to make a large investment and launch production in China, noting that he’d cover all expenditures. I refused, I told him to wait, if my country would not want the robot-soldier then only we’ll speak,” Isajanyan said.
Isatech Robotics tested the device many times and presented it to the Armenian military, but the Ministry of Defense turned them down.
Now, Isatech Robotics intends to consider foreign offers in case of being turned down by the Armenian military again in 2022.
The cost price of the Scorpion ranges between $40,000-$45,000, and Isatech Robotics is willing to sell it to the Armenian military even at the cost price.
Isajanyan says they are planning another round of tests in a month, and the Ministry of Defense has preliminarily agreed to send representatives for viewing.
The Isatech Robotics UGVs can also be used with civilian applications, such as by firefighters or law enforcement agencies.