Հայկական արտադրության հեռակառավարվող մարտական մեքենան կարող է փոխարինել զինվորին հենց մարտի դաշտում
Հայ ինժեներների ստեղծած տեխնիկան կարող է զինվորին փոխարինել հենց մարտական գործողությունների ժամանակ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 12 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Իսատեք Ռոբոտիքս» ընկերության հիմնադիր Վահան Իսաջանյանի խոսքով՝ սարքը՝ «Սկորպիոնը», մարդու չափերի է և կարող է անել այն, ինչ զինվորը, այսինքն՝ լիարժեք մարտ վարել։
«Ռոբոտ-զինվորը», ինչպես սարքն անվանում են հիմնադիրները, պատրաստ է 2017-ից, բայց դեռ չի ընդունվել փորձարկումների ու հետագա սերիական արտադրության համար։ «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ընկերության հիմնադիրը նշեց՝ «ցամաքային անօդաչուի» գաղափարը ծագել էր 2000-ականների սկզբին։
Ավարտելով Հայաստանի պոլիտեխնիկական համալսարանի մեքենաշինության ֆակուլտետը և վերադառնալով բանակից՝ Իսաջանյանը և իր եղբայրը 2000-ականներին բացել են ինժեներական ընկերություն, որը սկսել էր պատրաստել հեռակառավարվող կոնստրուկցիաներ, հիմնականում` դարպասներ։ Հետագա տարիներին կատարել են նաև ավելի բարդ պատվերներ, օրինակ` ամերիկյան մի ընկերության համար արտադրական ռոբոտներ են նախագծել և հավաքել արհեստական ադամանդներ տաշելու համար։ Գործի շուրջ համախմբել են ծրագրավորողների, ինժեներների և մեխանիկների։ Իսկ հիմա Իսաջանյանը աշխատում է եղբոր և հոր հետ։
«Հիշում եմ, որ ծառայությունից վերադարձա, եղբորս հետ որոշեցինք հեռակառավարվող սարք ստեղծել, որը կօգտագործվի բանակում։ 2016-ի պատերազմից հետո հասկացանք, որ պետք է արագացնենք սարքի ստեղծման գործընթացը։ Քառօրյա պատերազմը դարձավ հիմնական դրդապատճառը, և, թողնելով ընտանիքս Բելառուսում, եկա Հայաստան։ 2017 թվականին արդեն ունեինք նախնական նմուշը»,- նշեց նա։
Իսաջանյանը խոսեց մարտական հեռակառավարվող մեքենայի վերջնական մոդելից և բեռնափոխադրող հեռակառավարվող մեքենայից՝ թրթուրավոր ամենագնացից, որը նախատեսված է վտանգավոր հատվածներում բեռներ տեղափոխելու և վիրավորներին առաջնագծից էվակուացնելու համար։
Անդրադառնալով մարտական հեռակառավարվող մեքենայի վերջնական մոդելին՝ Իսաջանյանը նշեց, որ այն զինվորին փոխարինում է հենց մարտական գործողությունների ժամանակ։ Նրա խոսքով՝ հեռակառավարվող ռոբոտ-մեքենան կամ ռոբոտ-զինվորը՝ «Սկորպիոնը», մարդու չափերի է, քաշը 400 կիլոգրամ: Ինչո՞ւ է հենց դա կարևոր․ այն կարող է անել այն ամենը, ինչ կարող է անել զինվորը մարտի դաշտում։ Այն լիարժեք կարող է մարտ վարել։
«Այն հեռակառավարվում է մինչև 10 կիլոմետրի վրա և պահպանում է տեսախցիկի տեսանյութի որակը։ Օպերատորը, կրելով VR ակնոցներ, HD որակի տեսանյութ է տեսնում, որն օգնում է թիրախները հեշտ հայտնաբերել։ Եթե օպերատորը չի նկատում թիրախը, սարքն ինքն է այն նշանառության տակ առնում։ Կարևոր է նաև, թե ինչքան արագ է տեսանյութը հայտնվում մոնիտորի վրա, եթե կա ուշացում,  օնլայն մարտ վարել չես կարող։ Այսինքն՝ եթե տեսանյութը մոնիտորիդ վրա կես վայրկյանից ուշ է հայտնվում, ապա դու չես կարող շարժվող թիրախը խոցել։ Եթե ռոբոտի հետ կորում է կապը, այն ավտոմատ վերադառնում է բազա։ Այն կարող է բավականին երկար ժամանակ անցկացնել առանց լիցքավորման։ Այն կարող է տեղաշարժվել ոչ միայն հարթ տեղանքով, այլ նաև բարձր թեքության լանջերով, ինչը ևս կարևոր է Հայաստանի տեղանքի պայմաններում։ Անգամ կողաշրջվելու դեպքում կարող է կրկին կանգնել և շարունակել ընթացքը»,- շեշտեց Իսաջանյանը։
Սարքը հարմարեցված է այնպես, որ կրակելու դեպքում հետահարում (խմբ. отдача) չի լինում։ 2017 թվականին ստեղծված սարքի վրա դրվում է ԱԿ74 ինքնաձիգ, նոր սարքը՝ նախատեսված է գնդացիրի կամ նռնականետի համար, որոնք սարքի վրա կարելի է տեղադրել միաժամանակ։ Դրանք ղեկավարվում են տարբեր ռեժիմներով՝ կախված նրանից, թե ինչ ռեժիմով ես կիրառում այն»,- շեշտեց Իսաջանյանը։
Նրա խոսքով` կան սարքի ամերիկյան և ռուսական տարբերակները, որոնք իրենց ստեղծածի համեմատ բազմաթիվ թերություններ ունեն։ Նա ընդգծեց՝ ռուսական և ամերիկյան տարբերակներում սարքը հեռակառավարվում է վահանակով, իրենցը՝ վահանակով և VR ակնոցներով։ Օպերատորը դնում է ակնոցները և հայտնվում է մարտի դաշտում։ Հիմնադրի խոսքով՝ մի քանի րոպե հետո նա իրեն մարտի դաշտում կզգա։ Իրենց ստեղծած տարբերակը ինքնաձիգի փամփուշտի հարվածից չի վնասվում։ Եթե ռուսական ու ամերիկյան տարբերակները պաշտպանված են 30-60 տոկոսով, իրենց արտադրանքը 90 տոկոսով է պաշտպանված։ Իսաջանյանը նաև շեշտեց՝ գիշերը սարքը հնարավոր չէ խոցել։ Սարքը նաև ջերմակայուն է, ներկված է հատուկ ջերմակայուն ներկով։ Այն կարող է հաղթահարել նաև մինչև 1 մետր խորության ջրային տարածքները։
«Կան նմուշներ այլ երկրներում, բայց այդ նմուշները պետք է անցնեն ճանապարհ՝ վերջնական տեսք ստանալու համար։ Թերացումները փորձարկումների ժամանակ շտկվում են։ Այդ առումով շատ մեծ աշխատանք ենք կատարել ու թերացումները շտկել ենք 95 տոկոսով։ Նմուշը պատրաստ է  սերիական արտադրության։ Այն հնարավոր է օգտագործել պատերազմներում։ Սարքի դիմացկունությունը բարձր մակարդակի վրա է»,- նշեց Իսաջանյանն ու պատմեց, որ ամերիկյան նախագծերի վրա աշխատելու ընթացքում շատ անգամ համագործակցության առաջարկներ են ստացել. մշտական աշխատանքի առաջարկ ևս ունեցել են։
«2017-ին Չինաստանից գործարար եկավ, նշեց, որ շատ հետաքրքրված է մեր արտադրանքով։ Առաջարկեց մեծ ներդրում անել ու արտադրություն սկսել Չինաստանում՝ նշելով, որ կհոգա ֆինանսական բոլոր ծախսերը։ Ասացի չէ, սպասեք, եթե մեր երկիրը չուզի «ռոբոտ-զինվորին», նոր կխոսենք»,- նշեց Իսաջանյանը։
Սարքի հեղինակները շատ անգամներ փորձել են սարքը, ՀՀ պաշտպանության նախարարությանը ներկայացնել են,  բայց մերժվել են։ Շեշտում են՝ եթե այս տարի էլ ոչ մի կերպ չստացվի համոզել ՊՆ-ին սարքը նայել ու  նոր ուղղությունը զարգացնել, արդեն կմտածեն արտասահմանյան առաջարկներին անդրադառնալու մասին։
«Սարքի ինքնարժեքը 40-45 հազար դոլար է, եթե մեր ՊՆ-ն առաջարկի սարքերը ինքնարժեքով մեր բանակին տալ, էլի պատրաստ ենք»,- շեշտեց Իսաջանյանը։
Իսաջանյանի խոսքով՝ մեկ ամիս հետո պատրաստվում են կատարել փորձարկումներ՝ հրավիրելով ՊՆ ներկայացուցիչներին։ ՊՆ-ից նախնական համաձայնություն են տվել:

Боевая машина армянского производства может заменить солдата на поле боя
Техника, созданная армянскими инженерами, может заменить солдата во время боевых действий. По словам основателя компании «Исатек Роботикс» Ваана Исаджаняна, устройство «Скорпион» размером с человека, и может делать все то, что делает солдат, то есть вести полноценный бой.
СТЕПАНАКЕРТ, 13 апреля, АРЦАХПРЕСС- «Робот-солдат», как называют устройство создатели, был готов с 2017 года, но еще не прошел испытания и дальнейшее серийное производство. В беседе с «Арменпресс» основатель компании упомянул, что идея «наземного беспилотника» возникла еще в начале 2000-х годов.
После окончания машиностроительного факультета Политехнического университета Армении, отслужив в армии, Исаджанян вместе с братом в 2000-х годах открыли инженерную компанию, которая занялась изготовлением дистанционно-управляемых конструкций, в основном ворот. В последующие годы они выполняли и более сложные заказы, такие как разработка производственных роботов для американской компании и устройства для огранки искусственных бриллиантов. Вокруг их дела объединились программисты, инженеры и механики. Сейчас Исаджанян работает со своим братом и отцом.
«Помню, когда вернулся со службы, мы с братом решили создать устройство дистанционного управления, которое будет использоваться в армии. После войны 2016 года мы поняли, что нужно ускорить процесс создания такого устройства. Главным мотивом стала четырехдневная война, и, оставив семью в Беларуси, я приехал в Армению. В 2017 году у нас уже был начальный образец», - рассказал он.
Исаджанян рассказал о конечной модели  боевой дистанционной машины и грузовой дистанционной машины - гусеничном внедорожнике, предназначенном для перевозки грузов на опасные участки и эвакуации раненых с передовой.
Касаясь конечной модели боевой машины с дистанционным управлением, Исаджанян отметил, что она заменит солдата в боевых действиях. По его словам, дистанционно управляемый робот-автомобиль или робот-солдат «Скорпион» размером с человека, весом в 400 килограммов. Почему это так важно? Сможет ли он делать все, что может делать солдат на поле боя. Сможет ли он полноценно воевать?
«Он управляется дистанционно с расстояния до 10 километров и поддерживает качество видео с камеры. В очках виртуальной реальности оператор видит видео HD-качества, что помогает легко обнаруживать цели. Если оператор не замечает цель, прибор наводит на нее. Также важно, как быстро видео появляется на мониторе, если есть задержка, вести онлайн бой не получится. То есть, если видео появится на вашем мониторе менее чем через полсекунды, вы не сможете поразить движущуюся цель. Если связь с роботом потеряна, он автоматически возвращается на базу. Без подзарядки может работать довольно долго. Он может передвигаться не только по ровной местности, но и по крутым склонам, что важно в Армении. Даже при падении он сможет вновь встать и продолжить процесс», - подчеркнул Исаджанян.
Устройство настроено таким образом, что при стрельбе отдачи не бывает. На устройстве, созданном в 2017 году,  устанавливается автомат АК 74, оно рассчитано и на пулемет или гранатомет, которые, одновременно могут быть установлены на нем. Они регулируются разными режимами, в зависимости от того, в каком режиме вы их используете», - подчеркнул Исаджанян.
По его словам, существуют американские и российские версии устройства, которые имеют много недостатков по сравнению с тем, что они создали. Он подчеркнул, что в российских и американских версиях устройство дистанционно управляется пультом, а их - пультом с очками виртуальной реальности. Оператор надевает очки и оказывается на поле боя. По словам создателя, уже через несколько минут он чувствует себя на поле боя. Созданная ими версия от пули автомата не повреждается. Если русская и американская версии защищены на 30-60%, то их продукт защищен на 90%. Исаджанян также подчеркнул, что ночью их устройство невозможно поразить. Оно также термостойкое, окрашено специальной термостойкой краской. Может преодолевать водоемы глубиной до 1 метра.
«Есть образцы и в других странах, но эти образцы должны пройти долгий путь, чтобы получить окончательный вид. Неисправности исправляются в ходе испытаний. В этом смысле мы проделали большую работу и исправили недостатки на 95%. Образец готов к серийному производству. Его можно использовать в войнах. Долговечность устройства находится на высоком уровне», - сказал Исаджанян и рассказал, что во время работы над американскими проектами они получили много предложений о сотрудничестве. Им предлагали постоянную работу.
«В 2017 году из Китая приехал один бизнесмен, он сказал, что очень интересуется нашей продукцией. Предложил сделать большие инвестиции и запустить производство в Китае, отметив, что покроет все финансовые расходы. Я ответил, подождите, если нашей стране не будет нужен «робот-солдат», тогда мы и поговорим», - сказал Исаджанян.
Авторы устройства уже много раз испытывали устройство, представляли его Министерству обороны РА, но им было отказано. Они подчеркивают, что если и в этом году им не удастся уговорить Минобороны присмотреться к устройству и разработать новое направление, то уже подумают обратиться к зарубежным предложениям.
«Себестоимость устройства составляет 40-45 000 долларов, если наше Министерство обороны предложит отдать устройства нашей армии по себестоимости, мы готовы и к этому», - подчеркнул Исаджанян.
По словам Исаджаняна, через месяц они собираются провести испытания, пригласив представителей МО. В Минобороны дали предварительное согласие.