Նվիրումը` անմահություն... Գևորգ Համբարձումյան
Արցախյան 44-օրյա պատերազմում հանուն հայրենիքի փրկության անմահացան բազմաթիվ քաջորդիներ: Նրանցից է Գևորգ Համբարձումյանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 4 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Գևորգ Մուրադի Համբարձումյանը ծնվել է 1983 թվականի օգոստոսի 28-ին, ԱՀ Ասկերանի շրջանի Ավետարանոց գյուղում: 1989-1999 թվականներին հաճախել է տեղի միջնակարգ դպրոց, որն ավարտելուց հետո կահույքագործություն է սովորել: 2001-2003 թվականներին ծառայել է ԱՀ ՊԲ շարքերում: Կրտսեր սերժանտի կոչում ուներ: Եղել է օրինակելի հրետանավոր, արժանացել պատվոգրերի:
«Ամուսնացանք 2019 թվականին: Անսահման էր Գևորգի ուրախությունը, երբ ծնվեց մեր առաջնեկը։ Սակայն այդ ուրախությունն ընդհատվեց 2020 թվականին: Պատերազմի առաջին իսկ օրվանից կամավորագրվեց և նույն օրն էլ պահեստազորայինների շարքերում մեկնեց մարտի դաշտ: Մասնակցել է Ակնայի մարտերին, իսկ երբ թշնամին արդեն նրա ծննդավայր Ավետարանոցի մատույցներում էր, հոկտեմբերի 25-ին մեկնեց հայրենի գյուղը պաշտպանելու: Հերթափոխի ժամանակ դիրքապահ ընկերների հետ չի իջել, մնացել է իր դիրքում, որն էլ ճակատագրական է եղել»,-«Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում պատմել է հերոսի կինը՝ Նանարը:
Բնութագրությունը հասանալի չէԳևորգ Համբարձումյանը զոհվել է հոկտեմբերի 26-ին` թշնամու արձակած կասետային ռումբի պայթյունից ստացած բեկորային վնասվածքներից: Նա հետմահու պարգևատրվել է «Արիության համար» մեդալով:

Преданность - бессмертие... Геворг Амбарцумян
Многие преданные нации погибли в 44-дневной войне в Арцахе за спасение Родины. Один из них – Геворг Амбарцумян.
СТЕПАНАКЕРТ, 4 апреля, АРЦАХПРЕСС- Геворг Мурадович Амбарцумян родился 28 августа 1983 года в селе Аветараноц Аскеранского района Арцаха. В 1989-1999 годах он учился в местной средней школе, после чего изучал изготовление мебели. В 2001-2003 годах служил в рядах Армии обороны Республики Арцах. Имел звание младшего сержанта. Он был образцовым артиллеристом, награжден грамотами. «Мы поженились в 2019 году. Радости Геворга не было предела, когда у нас родился первый ребенок. Но эта радость прервалась в 2020 году. С первого же дня войны пошел добровольцем и в тот же день ушел на поле боя в рядах резервистов. Он принимал участие в боях под Акной, а когда враг был уже на пороге его родного Аветараноца, 25 октября отправился защищать родное село. Во время пересменки не спустился со своими товарищами, он остался на своей позиции, что стало роковым», - рассказала в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" супруга героя Нанар.
Геворг Амбарцумян погиб 26 октября от полученных ранений в результате разрыва вражеской кассетной бомбы. Посмертно награжден медалью «За отвагу».