Հայաստանում բնակվելու հայտ է ներկայացրել շուրջ 100 ուկրաինահայ
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը շուրջ 100 հայտ է ստացել ուկրաինահայերից, որոնք Հայաստան տեղափոխվելու ցանկություն են հայտնել:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 9 մարտիԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին տեղեկացրին Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակից՝ հավելելով, որ  տեղեկություն չունեն՝  ուկրաինահայերը մշտակա՞ն, թե՞ ժամանակավոր բնակության համար են դիմել:
«Այդ 100 հայտը ստացել ենք այն ուկրաինահայերի կողմից, ովքեր դուրս են եկել երկրորդ երկրի տարածք՝ դեպի Եվրոպական միության երկրներ և Մոլդովա: Այդ երկրների հայ համայնքները նրանց որոշակի օժանդակություն են ցուցաբերել, սակայն ռեսուրսները սահմանափակ են»,-տեղեկացրին գրասենյակից:

Around 100 Armenian-Ukrainians who want to move to Armenia have applied to the Office of the High Commissioner of Diaspora Affairs of Armenia, the Office of the High Commissioner of Diaspora Affairs said.
Around 100 Armenian-Ukrainians file residency application to Armenia diaspora agency
STEPANAKERT, MARCH 9, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: The Office of the High Commissioner of Diaspora Affairs told ARMENPRESS that they still don’t know whether or not the applicants seek permanent or temporary residency in Armenia.
“We’ve received these 100 applications from those Ukrainian-Armenians who’ve exited into the territory of a second country, towards European Union countries and Moldova. The Armenian communities of these countries provided some support to them, but resources are limited,” the Office of the High Commissioner of Diaspora Affairs said.