Մարտակերտի մանկապատանեկան ստեղծագործական կենտրոնը շարունակում է ակտիվ գործունեություն իրականացնել. տնօրեն
Մարտակերտի մանկապատանեկան ստեղծագործական կենտրոնը գործում է 1995 թվականից և այս ընթացքում անցել է զարգացման ուրույն ուղի:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունվարի 27, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ 2021 թվականի ընթացքում կենտրոնի իրականացրած աշխատանքների, առկա խնդիրների ու առաջիկայում նախատեսվող ծրագրերի մասին «Արցախպրես»-ի թղթակիցը զրուցել է տնօրեն Ռիմա Իզմայիլյանի հետ:
«Կենտրոնում գործում է 35 խմբակ՝ նկարչության,գորգագործության,կարպետագործության, ասեղնագործության,հելյունագործության, երգի, պարի, ասմունքի, գոբելենի,ձեռագործ արհեստի, թատերական, կար ու ձևի, հագուստի մոդելավորման և այլն: Ունենք շուրջ 405 սան` ինչպես քաղաք Մարտակերտից, այնպես էլ՝ շրջանի գյուղերից: Կենտրոնը համալրված է անհրաժեշտ գույքով, և 2021թվականի ընթացքում կյանքի ենք կոչել բազմաթիվ ծրագրեր, որոնց շարքում կառանձնացնեի Հովհաննես Թումանյանի գրական գործունեությունը ներկայացնող, «Մայրենիի տոն», «Մայրության և գեղեցկության տոն» խորագրերով հետաքրքիր ու բովանդակալից միջոցառումները, Եղեռնի զոհերի, Արցախի հերոս Դավիթ Ղազարյանի հիշատակին նվիրված հուշ-ցերեկույթները: Կազմակերպել ենք նաև միջոցառումներ` նվիրված Արցախյան պատերազմին, Երեխաների պաշտպանության միջազգային օրվան, անց ենք կացրել տարեվերջյան հաշվետու միջոցառում, նաև ցուցահանդես՝ «Խաղաղության գույներ» խորագրով»,-ներկայացրել է Ռ. Իզմայիլյանը:
Մեր զրուցակցի խոսքով՝ ծրագրերն ու անելիքները շատ են, սակայն, համաճարակային իրավիճակով պայմանավորված, նախատեսված ծրագրերն իրագործելը հաճախ անհնարին է դառնում. իրադրության կայունացմանը զուգահեռ` կենտրոնը կսկսի ավելի ակտիվ գործունեություն իրականացնել: Կենտրոնի տնօրենը նշեց, որ կրթօջախը «Հայրենիք» միության ֆինանսավորմամբ 2018 թվականին հիմնանորոգվել է։ Նա իր երախտագիտությունը հայտնեց միությանը, քանի որ կառույցի նախաձեռնության շնորհիվ կարողանում են կենտրոնի սաների մեջ ձևավորել գեղագիտական ճաշակ՝ սերմանելով սեր արվեստի և մշակութային արժեքների նկատմամբ:

Продолжает свою деятельность Мартакертский центр детского и юношеского творчества: Директор
Мартакертский центр детского и юношеского творчества работает с 1995 года, за это время он прошел уникальный путь развития.
СТЕПАНАКЕРТ, 27 января, АРЦАХПРЕСС- Корреспондент "Арцахпресс" побеседовал с директором Римой Измаилян о работе, проделанной центром в 2021 году, существующих проблемах и планируемых программах на ближайшее время.
«В центре 35 кружков: рисование, ковроткачество, вышивка, песня, танец, декламация, гобелен, рукоделие, театральное искусство, вязание и шитье, моделирование одежды и др. У нас учатся около 405 воспитанников, как из города Мартакерт, так и из сел района. Центр оснащен необходимым оборудованием. В 2021 году мы реализовали множество программ, среди которых я бы выделила интересные и содержательные мероприятия, представляющие литературную деятельность Ованеса Туманяна, «День родного языка», «День материнства и красоты», памятные мероприятия, посвященные памяти жертв Геноцида, героя Арцаха Давида Казаряна. Мы также организовали мероприятия, посвященные Арцахской войне, Международному дню защиты детей, провели отчетное мероприятие по итогам года, выставку под названием «Цвета мира», — представила Р. Измаилян.
По словам нашей собеседницы, программ и дел очень много, но из-за эпидемической ситуации зачастую реализовать намеченные программы становится невозможно. Параллельно со стабилизацией ситуации центр начнет более активную деятельность. Директор центра отметила, что школа была отремонтирована в 2018 году на средства союза «Родина». Она выразила благодарность союзу, ведь благодаря инициативе структуры им удается прививать эстетический вкус воспитанникам центра, прививая любовь к искусству и культурным ценностям.