44-օրյա պատերազմի ընթացքում Արցախի պաշտպանական շրջանի հրամանատարի պաշտոնը զբաղեցրած բարձրաստիճան սպային մեղադրանք է առաջադրվել
ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության հատկապես կարևոր գործերի քննության վարչությունում քննվող քրեական գործի շրջանակներում պարզվել է, որ Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի N պաշտպանական շրջանի հրամանատար, գնդապետ Վ.Յ-ն 2020թ. սեպտեմբերի 27-ին ՀՀ կառավարության թիվ 1586-Ն որոշմամբ հայտարարված ռազմական դրության պայմաններում և Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի կողմից Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված ագրեսիվ պատերազմի ընթացքում` 2020թ. հոկտեմբերի 10-13-ն ընկած ժամանակահատվածում, հրաժարվել է կատարել զինվորական ծառայության առանձին` գնդի հրամանատարի պարտականությունները, որը զուգորդվել է դրանց փաստացի դադարեցմամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին նշված է Քննչական կոմիտեի տարածած հաղորդագրության մեջ, որտեղ ընդգծված է, որ ծառայության նկատմամբ դրսևորել է անփույթ վերաբերմունք։

Полковнику Армии обороны предъявлено обвинение в халатном отношении к службе
СТЕПАНАКЕРТ, 27 января, АРЦАХПРЕСС- Об этом сообщает Следственный комитет Армении. Отмечается, что в результате следственных и судебных действий, установлено, что командир N-го оборонительного рубежа В.Ц. в условиях объявленного 27 сентября 2020 года правительством Армении военного положения и в ходе развязанной вооруженными силами Азербайджана агрессии против Арцаха в период с 10 по 13 октября отказался от исполнения обязанностей командира отдельного полка.
19 января 2022 года ему было предъявлено обвинение по ч. 3 ст. 364 и (Отказ от исполнения обязанностей военной службы во время военного положения, войны или в боевой обстановке) и ч. 1 ст. 376 (Халатное отношение начальника или должностного лица к службе, причинившее существенный вред) Уголовного кодекса Армении. Предварительное расследование уголовного дела продолжается.