««Թուֆենկյան» հիմնադրամը կշարունակի անել ամեն ինչ, որպեսզի արցախցին ապրի ու արարի սեփական հողի վրա».կառույցն ամփոփում է անցած տարին և նախանշում անելիքները
«Թուֆենկյան» բարեգործական հիմնադրամը գործում է 1999 թվականից։ Այն հիմնադրել է Ամերիկահայ գործարար Ջեյմս Թուֆենկյանը՝ արձագանքելու հայ հասարակության առջև ծառացած կարևորագույն սոցիալական, մշակութային, տնտեսական և էկոլոգիական մարտահրավերներին։ 2003 թվականից հիմնադրամը իր աշխատանքերն է ծավալում նաև Արցախում։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Հիմնադրամի կողմից Արցախի Հանրապետության տարածքում կատարված և կատարվելիք աշխատանքների մասին «Արցախպրես»-ի թղթակիցը զրուցել է «Թուֆենկյան» բարեգործական հիմնադրամի արտաքին կապերի տնօրեն Ռուբեն Ջանբազյանի հետ։
«Աշխատելով Արցախի ամենախոցելի և հեռավոր համայնքներում՝ «Թուֆենկյան» հիմնադրամը կառուցել է տներ, դպրոցներ, մանկապարտեզներ և կլինիկաներ, ստեղծել կամ վերանորոգել է ջրամատակարարման և ոռոգման համակարգեր, բնակարաններով ապահովել է վիրավոր զինվորներին, վերաբնակիչներին,և, իհարկե, տեղի բնակիչներին։
Ինչպես նաև վերանորոգել է Արցախի պատմական և մշակութային կառույցները, նպաստել Արցախի` միջազգային լրատվամիջոցներում արդար և բալանսավորված լուսաբանմանը»,-ներկայացրել է Ռ. Ջանբազյանը։
Մեր զրուցակցի հավաստմամբ՝ Հիմնադրամը հետպատերազմական ժամանակաշրջանում շարունակել է հավատարիմ մնալ իր սկզբունքներին՝ կատարելով լայնածավալ աշխատանքներ։
«Պատերազմից անմիջապես հետո, համագործակցելով Արցախի պատկան մարմինների հետ, հիմնադրամը որոշեց Մարտունու շրջանի Հերհեր և մոտակա համայնքներում ծավալել իր աշխատանքները: 2021 թվականի ընթացքում Հերհեր, Խերխան, Մաճկալաշեն, Ծովատեղ, Խնուշինակ համայնքներում իրականացվեցին պատերազմի ընթացքում ավերված բնակարանների վերանորոգման աշխատանքներ։ Հուլիսին Հերհեր համայնքում տեղի ունեցավ նաև համայնքապետարանի շենքի և բուժկետի բացում. բուժկետի նախկին շենքը գտնվում էր վթարային վիճակում, այնտեղ այլևս հնարավոր չէր որևէ աշխատանք իրականացնել:Պատերազմից հետո հիմնադրամը նաև վիրավորված զինվորների և զոհված զինծառայողների ընտանիքների համար բնակարաններ է վերանորոգել և շահագործման հանձնել. ընդհանուր առմամբ` շահագործման է հանձնվել 13 տուն։ Հիմնադրամի կողմից մարդասիրական օգնություն է ստացել նաև Մարտունու շրջանի շուրջ 400 ընտանիք՝ սննդի և առաջին անհրաժեշտության պարագաների տեսքով»,-նշել է նա։
Ռ. Ջանբազյանի խոսքով՝ ԱՀ նախագահի աշխատակազմի կողմից գործարկված արագ արձագանքման թեժ գծի աշխատանքներն ապահով և որակյալ իրականացնելու գործում «Թուֆենկյան» հիմնադրամը ֆինանսական աջակցություն ցուցաբերեց՝ համակարգիչների և ականջակալների ձեռքբերման նպատակով: Մարտունի քաղաքի և շրջանի դպրոցներին լաբորատոր սարքավորումներ նվիրաբերեց. ծրագրից օգտվեց շրջանի շուրջ 29 դպրոց:
Հիմնադրամն, ընդհանուր առմամբ, տրամադրեց 33 կոմպլեկտ սարքավորում: Իսկ Շուշիի` Ստեփանակերտում վերաբացված «Եզնիկ Մոզյան» արհեստագործական ուսումնարանին նոր համակարգիչներ նվիրեց։ Խոսելով առաջիկայում հիմնադրամի կողմից նախատեսվող ծրագրերի մասին՝ Ռ. Ջանբազյանը հավաստիացրեց՝ հիմնադրամը կշարունակի գործել այն համոզմունքով, որ ամեն ինչ պետք է արվի, որ արցախցին շարունակի ապրել ու արարել իր սեփական հողի վրա:
«2022 թվականի ընթացքում «Թուֆենկյանը» կշարունակի տարբեր ծրագրեր իրականացրել։ Առաջիկայում կկատարենք համայնքապետարանների, բուժկետների, տների վերանորոգման աշխատանքներ, խաղահրապարակներ կկառուցենք, ինչպես նաև կյանքի կկոչենք տնտեսական ու սոցիալական մի շարք այլ ծրագրեր»,-ընդգծել է մեր զրուցակիցը։

The Tufenkian Foundation was launched in 1999 to address the most pressing social, economic, cultural, and environmental challenges facing Armenia. It was founded by American-Armenian businessman James Tufenkian. Since 2003, the foundation has been operating in Artsakh as well.
The Tufenkian Foundation will continue to do everything for the people of Artsakh to live and create on their own land
STEPANAKERT, JANUARY 26, ARTSAKHPRESS: On the conducted work of the foundation, “Artsakhpress” interviewed Ruben Janbazyan, Director of Foreign Relations at the Tufenkian Charitable Foundation.
"Working in the most vulnerable remote communities of Artsakh, the Tufenkian Foundation has built houses, schools, kindergartens, clinics, created or repaired water supply and irrigation systems, provided wounded soldiers, settlers, and, of course, local residents with apartments.
As well as, the foundation has renovated the historical and cultural structures of Artsakh; it contributed to a fair and balanced coverage of Artsakh in the international media oulets," said Janbazyan.
"Immediately after the war, in cooperation with the relevant bodies of Artsakh, the foundation decided to carry out its activities in Herher and the nearby communities of Martuni region. In 2021, the renovation of apartments destroyed during the war was carried out in Herher, Kherkhan, Machkalashen, Tsovategh and Khnushinak.
In July, in the community of Herher, the opening of the community center and the first-aid-station took place. The former building of the first aid station was in a state of emergency, it was no longer possible to carry out any work there.
After the war, the foundation renovated and put into operation apartments of the families of wounded and fallen servicemen. In total, 13 houses have been put into operation. About 400 families from Martuni region have received humanitarian aid from the fund in the form of food and basic necessities," he said.
According to Janbazyan, the Tufenkian Caritable Foundation provided financial support for the purchase of computers and headphones in order to carry out the work of the rapid response hotline launched by the Office of the President of Artsakh. The foundation donated laboratory equipment to the schools of the townand region of Martuni. About 29 schools in the region benefited from the program.
The foundation provided a total of 33 sets of equipment. And it donated new computers to the "Yeznik Mozyan" vocational school in Shushi, which has been reopened in Stepanakert. Speaking about the programs envisaged by the foundation in the near future, R. Janbazyan assured that the foundation will continue to operate with the conviction that everything must be done for the people of Artsakh, so that they continue living and creating on their own land.