«Ոչ թե հայրենագովք ու հայրենաբաղձություն, այլ ոգեղեն պայքարի պատգամ». Լույս է տեսել Նատաշա Պողոսյանի «Պատերազմական օրագիր» գիրքը
Արցախի ԿԳՄՍ նախարարության երաշխավորությամբ լույս է տեսել ԱՀ վաստակավոր մանկավարժ, Մարտակերտի թիվ 1 միջնակարգ դպրոցի հայոց լեզվի և գրականության ուսուցչուհի Նատաշա Պողոսյանի «Պատերազմական օրագիր» գիրքը։
«Ոչ թե հայրենագովք ու հայրենաբաղձություն, այլ ոգեղեն պայքարի պատգամ».  Լույս է տեսել  Նատաշա Պողոսյանի «Պատերազմական օրագիր» գիրքը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։«Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում հեղինակը նշեց, որ «Պատերազմական օրագիրը» նվիրել է հավերժի ճամփորդ դարձած մեր լույս տղաներին։
«Գրքի շապիկին տեղ են գտել մեր կրթօջախի՝ Մարտակերտի Վլադիմիր Բալայանի անվան միջնակարգ դպրոցի` 44-օրյա պատերազմում զոհված շրջանավարտները։
Գիրքը 2020-ի սեպտեմբերի 27-ով է սկսվում՝ պատերազմի առաջին օրվանից, ընդգրկում է 11 ամիս, մինչև՝ 2021–ի օգոստոսի 27-ի ուսուցիչների խորհրդակցությունը։ Եվ յուրաքանչյուր խորագիր ինքնին տեսանելի է դարձնում մեր անցած վշտահար ճանապարհը՝ «Գրառումներ ապաստարանից», «Դեպի փրկության հանգրվան», «Ցասում», «Մենք վերքերեն երգեր կշինենք», «Տարհանվածներս», «Վերադարձ», «Հետպատերազմյան դպրոց», «Անհանգիստ խոհեր», «Վերածնունդ», «Արցախը կարդում է»։
Պատերազմական օրերին իմ` ականատեսիս, օրագրային գրառումներն ընթերցողներին տեսանելի դարձան 42 օր՝ կրակի բերանում հաղթելու հավատով, 43-րդ օրը՝ խուճապի մատնված, Հայաստանի ճանապարհին, 44-րդ օրը՝ իրավիճակից ցնցված, 45-րդ օրվանից՝ ցասումով լցված...
Մեր բնակավայրից տարհանվելուց հետո 60-րդ օրն ընտանիքով Մարտակերտում նոր լուսաբաց դիմավորեցինք: Վերադարձանք, որ ապրեցնենք այն մի կտոր հայրենիքը, որ մնացել էր մեզ` ավերված ու բզկտված... Բայց նորից վերընձյուղվելու հույսով:
Գիրքը հրատարակվել է Նորա Պետրոսյանի ֆինանսական օժանդակությամբ։
Մեծագույն շնորհակալությունս ամերիկաբնակ հայուհուն՝ իր մարդասիրական բարեգործության համար։ Խորին երախտագիտությունս հարգարժան նախարար Լուսինե Ղարախանյանին՝ նաև ուսուցչուհուս` գրքի խմբագրական ուղղորդումների, հրատարակությանը ցուցաբերած նախաձեռնողականության համար», - նշել է Ն. Պողոսյանը ։
Գրքի խմբագիր Լուսինե Ղարախանյանի խոսքով՝ Նատաշա Պողոսյանի «Պատերազմական օրագրում» ներկայացված են 44-օրյա պատերազմի ընթացքում և դրանից հետո ուսուցչի գրառումները։ «Դրանք սոսկ սովորական փաստագրական վկայագրումներ չեն։ Օրագրային գրառումներում կան, պատերազմի ընթացքում և դրանից հետո ծնված դիմանկարներ, որոնք ոչ թե հայրենագովք ու հայրենաբաղձություն, այլ ոգեղեն պայքարի պատգամ են դառնում։
Գիրքը նաև վաստակաշատ մանկավարժի խիզախումն է, հայրենիքին պատուհասած իրականությունը՝ ապագան փրկելու արձագանքով», - ասում է Լ. Ղարախանյանը։

«Не восхваление и тоска по родине, а послание духовной борьбы»: Вышла в свет книга Наташи Погосян "Военный дневник"
Книга «Военный дневник» Наташи Погосян, заслуженного педагога Республики Арцах, учителя армянского языка и литературы Мартакертской средней школы №1, издана с поручительства Министерства образования, науки, культуры и спорта Арцаха.
«Не восхваление и тоска по родине, а послание духовной борьбы»: Вышла в свет книга Наташи Погосян
СТЕПАНАКЕРТ, 22 января, АРЦАХПРЕСС- В беседе с корреспондентом "Арцахпресс" автор упомянула, что "Военный дневник" посвящен нашим светлым парням, ставшими вечными путешественниками.
«На обложке книги выпускники нашей школы, средней школы имени Владимира Балаяна в Мартакерте, погибшие в 44-дневной войне.
Книга начинается с описанием событий 27 сентября 2020 года, в первый день войны, охватывает 11 месяцев до собрания учителей 27 августа 2021 года. И в каждом заголовке виден наш печальный путь: «Записки из прибежища», «К прибежищу спасения», «Гнев», «Израненные песни сочиним», «Переселенцы», «Возвращение», «Послевоенная школа», «Беспокойные думы», «Возрождение», «Арцах читает».
В дни войны я была свидетелем видимых читателям дневниковых записей, 42 дня с верой в победу в жерле огня, на 43-й день в панике, по дороге в Армению, на 44-й день в шоке от обстановки, с 45-го дня полная гнева...
На 60-й день после эвакуации с места жительства мы с семьей встретили новый рассвет в Мартакерте. Мы вернулись, чтобы спасти оставленную нам часть родины, разрушенную и растерзанную... Но с надеждой на повторное возрождение.
Книга издана при финансовой поддержке Норы Петросян.
Выражаю огромную благодарность американке армянского происхождения за ее гуманитарную инициативу. Я глубоко признательна уважаемому министру Лусине Караханян, моей учительнице, за редакционное руководство книги, за инициативу, проявленную к изданию», - отметила Н. Погосян.
По словам редактора книги Лусине Караханян, «Военный дневник» Наташи Погосян представляет собой записи учительницы во время 44-дневной войны и после нее. «Это не просто обычные документальные справки. В дневнике есть портреты, рожденные во время и после войны, которые становятся не восхвалением и тоской по родине, а посланием духовной борьбы.
Книга — мужество заслуженного педагога, реальность, постигшая Родину в ответ на спасение будущего», — говорит Л. Караханян.