Բլինկենն ասել է, որ Ժնևում՝ Լավրովի հետ բանակցություններից բեկում չի ակնկալում
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենը բեկումնային չի համարում Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հետ Ժնևում սպասվելիք բանակցություններից, մինչդեռ նա հույս է հայտնել, որ կլսի գործընկերոջը՝ թե ինչի է հասել Մոսկվան ԱՄՆ-ի և ՆԱՏՕ-ի հետ անցած խորհրդակցություններից հետո:
Այս մասին ամերիկյան դիվանագիտության ղեկավարը հինգշաբթի հայտարարել է գերմանական ZDF հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում, որի տեքստը տարածել է Պետդեպարտամենտի մամուլի ծառայությունը։
«Ես բեկում չեմ ակնկալում»,- ասել է նա՝ պատասխանելով այն հարցին, թե ինչպես է տեսնում լավագույն արդյունքը առաջիկա բանակցությունների համար։ Բլինկենը հիշեցրել է, որ հունվարի 10-ին Ժնևում ԱՄՆ-ն ու Ռուսաստանը խորհրդակցություններ են անցկացրել անվտանգության հարցերի շուրջ, հունվարի 12-ին Բրյուսելում կայացել է Ռուսաստան-ՆԱՏՕ խորհրդի նիստը, հունվարի 13-ին՝ Վիեննայում ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդի նիստը։ «Մենք բոլորս հնարավորություն ունեցանք անդրադառնալու մեզանից յուրաքանչյուրի լսածին։ Կարծում եմ՝ ռուսական պատվիրակությունը հնարավորություն ունեցավ խորհրդակցելու ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ։ Մենք բոլորս հնարավորություն ունեցանք խորհրդակցելու մեր միջև, ինչպես նաև՝ մեր բոլոր դաշնակիցներն ու գործընկերները»,- ասել է Բլինկենը։
«Եվ սա, կարծում եմ, կարևոր կետ է՝ հասկանալու համաւր, թե որ փուլում ենք մենք արտգործնախարար Լավրովի հետ, տեսնել, թե ինչ հետևություններ է արել Ռուսաստանը այս դիվանագիտական շփումներից»,- հավելել է նա։ Պետքարտուղարը նշել է, որ ամերիկյան պատվիրակությունն իր հերթին ակնկալում է ռուսական կողմին փոխանցել ԱՄՆ-ի ու նրա եվրոպացի դաշնակիցների ու գործընկերների ընդհանուր դիրքորոշումը։ Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ-ն անհամբերությամբ է սպասում Ժնևում կայանալիք հանդիպմանը՝ «հասկանալու համար, թե իրոք հնարավո՞ր է շարունակել գնալ դիվանագիտական ճանապարհով՝ այս ճգնաժամը կարգավորելու համար»։
«Դա է հարցը: Եվ ես կարծում եմ, որ մենք ավելին կիմանանք վաղը: Համենայն դեպս, հուսով եմ, որ մենք վաղը ավելին կիմանանք այն մասին, թե Ռուսաստանն իսկապես հավատարիմ է երկխոսության միջոցով դիվանագիտական ճանապարհով լուծելու այդ տարաձայնությունները, թե ոչ»: Երկու դեպքում էլ մենք պատրաստ ենք և միասնական»,- հավելել է Բլինկենը։
Հատելով Ուկրաինայի սահմանը
Բլինկենն ասել է, որ «առնվազն մեկ» ռուս զինվորականի հատումը Ուկրաինայի սահմանը կնշանակի հարձակում Ուկրաինայի վրա։ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը չորեքշաբթի մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել էր, որ Ռուսաստանի «փոքր ներխուժումն» Ուկրաինա հնարավոր է ԱՄՆ-ի և նրա դաշնակիցների կողմից արժանանա համարժեք արձագանքի։
Լրագրողը Բլինքենին խնդրել է մեկնաբանել նախագահի այս խոսքերը և բացատրել, թե որտեղ է ԱՄՆ-ի կարմիր գիծը։ «Սա կարմիր գծի հարցը չէ: Եթե ռուս զինվորը հատում է Ուկրաինայի սահմանը, դա նշանակում է, որ մենք կանգնած ենք լուրջ խնդրի առաջ: Լինի դա մեկ զինվոր, թե հազար»,- ասել է ամերիկյան արտաքին քաղաքականության վարչության ղեկավարը։ Նա ընդգծել է, որ «Ուկրաինայի դեմ ռուսական ագրեսիայի վերսկսումը» կհանգեցնի «լայնածավալ հետևանքների»։
«Նախագահը երեկ նկատի ուներ, որ կան այլ սցենարներ ևս, քան ռուսական զորքերը Ուկրաինա մտցնելը, որոնք կարող են ունենալ շատ նման արդյունքներ այն առումով, թե ինչ է փորձում անել Ռուսաստանը։ Օրինակ՝ փորձելով հեղաշրջում անել, որը կհանգեցնի իշխանափոխության՝ օգտագործելով հիբրիդը և այլն։ Բայդենի նշված խոսքերը լայն արձագանք են գտել ԱՄՆ-ում։ Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Ջեն Փսակին համաժողովից անմիջապես հետո հանդես էր եկել առանձին գրավոր հայտարարությամբ՝ ընդգծելով, որ եթե ռուսական զորքը թեկուզ մեկ զինվոր հատի Ուկրաինայի սահմանը, ապա Միացյալ Նահանգները կհամարի դա որպես «նոր ներխուժում»:
Ինքը՝ Բայդենը, հաջորդ օրը նույնպես հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ը ռուսական ուժերի ստորաբաժանումների կողմից սահմանի ցանկացած հատման փորձ կհամարի որպես ներխուժում Ուկրաինա և պատրաստ կլինի տնտեսական պատժամիջոցներ կիրառել Ռուսաստանի դեմ։
Փոխգործակցություն Ռուսաստանի հետ
ԱՄՆ պետքարտուղարը նաև պնդել է, որ ամերիկյան կողմը շահագրգռված է Ռուսաստանի հետ համագործակցությամբ, այդ թվում՝ կլիմայի, համաճարակի և տեխնոլոգիայի հետ կապված հարցերի շուրջ, սակայն Մոսկվան, իբր, մերժել է ավելի դրական հարաբերություններ հաստատելու նախաձեռնությունները։ «Մենք բարի կամք ենք դրսևորել ոչ միայն վերջին շաբաթների ընթացքում, այլև տարիների ընթացքում՝ հետևողականորեն դիմելով Ռուսաստանին, ցանկանալով աշխատել Ռուսաստանի հետ: Լուծել խնդիրները, որոնք ազդում են մեր բոլոր քաղաքացիների վրա՝ լինի դա կորոնավիրուսի դեմ պայքարը, կլիմայի փոփոխությունը, թե նոր տեխնոլոգիաների ազդեցությունը: Մենք այլևս ոչինչ չենք ցանկանա, քան աշխատել Ռուսաստանի հետ այս բոլոր ոլորտներում», - ասել է Բլինկենը:
«Եվ ՆԱՏՕ-ն տարիներ շարունակ փնտրում է Ռուսաստանի հետ թափանցիկ և ավելի դրական հարաբերություններ հաստատելու ուղիներ»: «Ցավոք սրտի, մեզ անընդհատ մերժում էին»,- վստահեցրել է նա։ «Երկար տարիներ ՆԱՏՕ-ն դիմել է Ռուսաստանին խթանել թափանցիկ և դրական հարաբերությունները: Ցավոք, մեզ անընդհատ մերժում էին, ասել է Բլինկենը։ – Փաստն այն է, որ վերջին տարիներին խնդիրը ՆԱՏՕ-ն չէր»։
Այդ կապակցությամբ պետքարտուղարն անդրադարձել է Ուկրաինայում, Վրաստանում եւ Մոլդովայում տիրող իրավիճակին։ «Այնպես որ, Ռուսաստանն իսկապես մարտահրավեր է նետել եվրոպական անվտանգությանը: Մենք այլևս ոչինչ չենք ցանկանա, քան Ռուսաստանի հետ ավելի կայուն, կանխատեսելի հարաբերություններ կառուցել», - պնդել է նա: «ԱՄՆ Նախագահ Ջո Բայդենը այս ամենի մասին ուղղակիորեն ասել է Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինին», հավելել է Բայդենը։
Ժնևյան բանակցություններ
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտնել է, որ ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը հունվարի 21-ին Ժնևում կհանդիպի իր ամերիկացի գործընկեր Էնթոնի Բլինկենի հետ։ Ինչպես սպասվում է, կողմերը կքննարկեն հետագա քայլերը՝ կապված անվտանգության երաշխիքների վերաբերյալ Մոսկվայի ներկայացրած առաջարկների հետ։ Ավելի վաղ ՌԴ փոխարտգործնախարար Սերգեյ Ռյաբկովը խորհրդակցություններից հետո ասել էր, որ Ուկրաինա Ռուսաստանի զինված ուժերի ներխուժման մտացածին սպառնալիքը չի կարող սակարկության առարկա դառնալ ԱՄՆ-ի հետ բանակցություններում։ Ժնևում խորհրդակցությունների ժամանակ ռուսական կողմը բացատրել է ամերիկյան կողմին, որ Ուկրաինայի տարածք «հարձակվելու» պլաններ կամ մտադրություններ չունի, և այս առումով էսկալացիայի սցենարից վախենալու պատճառ չկա, պարզաբանել է նա։
Փոխնախարարի խոսքով՝ Արևմուտքի մասնագիտացված կառույցներից ապատեղեկատվությունն Ուկրաինայի վրա Ռուսաստանի Դաշնության կողմից իբր մոտալուտ հարձակման մասին տեղի է ունենում ուկրաինական հասարակության մեջ տարաձայնություն և անորոշություն սերմանելու նպատակով։ Նա հավելել է, որ Ռուսաստանը կշարունակի զորավարժություններ անցկացնել իր տարածքում՝ չնայած ՆԱՏՕ-ի բոլոր առարկություններին։

Блинкен заявил, что не ожидает прорывов от переговоров с Лавровым в Женеве
Госсекретарь США Энтони Блинкен не ожидает прорывов от переговоров с министром иностранных дел РФ Сергеем Лавровым в Женеве, при этом надеется услышать, к чему Москва пришла по итогам прошлых консультаций с США и НАТО.
СТЕПАНАКЕРТ, 21 января, АРЦАХПРЕСС-ТАСС. Об этом глава американской дипломатии заявил в четверг в интервью немецкому телеканалу ZDF, текст которого распространила пресс-службаГосдепартамента.
"Я не ожидаю никакого прорыва", - сказал он, отвечая на вопрос о том, каким он видит наилучший исход предстоящих переговоров.
Блинкен при этом напомнил, чтоСШАи РФ провели 10 января консультации по вопросам безопасности в Женеве, 12 января в Брюсселе состоялось заседание СоветаРоссия-НАТО, а 13 января - совещание Постоянного совета ОБСЕ в Вене. "У нас у всех была возможность поразмышлять над тем, что каждый из нас услышал. Я думаю, что у российской делегации была возможность проконсультироваться с президентом [РФ Владимиром] Путиным. У всех у нас была возможность проконсультироваться между собой, а также со всеми нашими союзниками и партнерами", - подчеркнул Блинкен.
"И это важный момент, я думаю: понять, на каком этапе мы находимся с министром иностранных дел Лавровым, посмотреть, какие выводыРоссиясделала по итогам этих дипломатических контактов", - добавил он. Госсекретарь отметил, что американская делегация со своей стороны рассчитывает донести до российской стороны общую позициюСШАи их европейских союзников и партнеров.
По его словам,СШАрассчитывают на встрече в Женеве "понять, можно ли на самом деле продолжать следовать по пути дипломатии для разрешения этого кризиса". "В этом заключается вопрос. И я думаю, что мы узнаем больше завтра. По крайней мере, я надеюсь, что мы узнаем больше завтра о том, действительно лиРоссияпривержена тому, чтобы попытаться разрешить эти разногласия дипломатическим путем посредством диалога, или же нет. И в том, и в другом случае мы готовы, и мы едины", - добавил Блинкен.
Перечение границы Украины
Блинкен заявил, что пересечение украинской границы "хоть одним" российским военным будет означать нападение на Украину.
ПрезидентСШАДжо Байденна пресс-конференции в среду предположил, что "незначительное вторжение" РФ на Украину может вызвать более сдержанные меры реагирования со стороны США и их союзников, чем полномасштабное. Журналист попросил Блинкена прокомментировать эти слова президента и пояснить, где для США проходит красная линия. "Это не вопрос красной линии. <...> Если российский солдат пересекает границу Украины, то это означает, что перед нами серьезная проблема, явное нападение на Украину. Будь то хоть один солдат, хоть тысяча", - заявил руководитель американского внешнеполитического ведомства. Он подчеркнул, что "возобновление российской агрессии против Украины" приведет к "масштабным последствиям".
"Вчера президент имел в виду то, что существуют сценарии, помимо ввода российских войск на территорию Украины, которые могут иметь очень схожие результаты с точки зрения того, чего пытается добитьсяРоссия. Например, попытка организовать переворот, который приведет к смене правительства, используя гибридные методы, используя спецназ, то, что не так легко заметить. И в течение многих недель мы в тесной координации [с союзниками] работаем над обеспечением того, чтобы при каждом из этих возможных сценариев <...> среди всех нас <...> была полная координация, чтобы у нас был план эффективного ответа на каждый сценарий", - добавил шеф американской дипломатии.
Упомянутые слова Байдена вызвали широкий резонанс вСША. Пресс-секретарь Белого домаДжен Псакивскоре после конференции распространила отдельное письменное заявление, в котором подчеркнула, что США будут считать "новым вторжением" РФ на Украину любое пересечение российскими войсками украинской границы. Сам Байден на следующий день также заявлял, что США посчитают вторжением на Украину любое пересечение подразделениями сил РФ ее границы и готовы будут в ответ на это ввести экономические санкции.
Взаимодействие с Россией
ГоссекретарьСШАтакже утверждает, что американская сторона заинтересована во взаимодействии с Россией, в том числе по проблемам, касающимся климата, пандемии и технологий, но Москва якобы отвергала инициативы по установлению более позитивных отношений.
"Мы демонстрировали добрую волю не только в последние недели, но и на протяжении многих лет, последовательно обращаясь к России, желая работать с Россией. ПосколькуРоссия, которая направляет энергию, ресурсы и таланты великой державы на по-настоящему совместную работу с нами в попытках решить проблемы, влияющие на всех наших граждан, будь то борьба с коронавирусом, изменение климата или воздействие новых технологий <...>. Мы ничего не желали бы больше, нежели работать с Россией по всем этим направлениям, - сказал Блинкен. - И в течение многих летНАТОобращалась к России с тем, чтобы установить прозрачные и более позитивные отношения". "К сожалению, мы постоянно получали отказ", - утверждал он.
"И в течение многих летНАТОобращалась к России с тем, чтобы установить прозрачные и более позитивные отношения. К сожалению, мы постоянно получали отказ, - утверждал Блинкен. - Факт в том, что в последние годы проблемой была не НАТО. Это оборонный альянс, который действует при полной прозрачности, и это добровольный альянс. Дело в России".
Госсекретарь в связи с этим коснулся ситуации на Украине, в Грузии и Молдавии. "Так чтоРоссияпо-настоящему бросила вызов европейской безопасности. Мы бы не желали ничего другого, нежели выстроить более стабильные, предсказуемые отношения с Россией, - утверждал он. - Президент [СШАДжо] Байден прямо заявил это президенту [РФ Владимиру] Путину, что, безусловно, есть сферы, в которых мы можем сотрудничать. Но это зависит от того, что делает или не делает Россия".
Переговоры в Женеве
Официальный представитель МИД РФМария Захаровасообщила, что министр иностранных дел РоссииСергей Лавров21 января встретится в Женеве с американским коллегойЭнтони Блинкеном. Как предполагается, стороны обсудят дальнейшие шаги в связи с представленными Москвой предложениями по гарантиям безопасности.
Ранее заместитель министра иностранных дел РФСергей Рябковпо итогам консультаций заявил, что мнимая угроза вторжения ВС РФ на Украину не может являться предметом торга на переговорах сСША. Российская сторона на консультациях в Женеве объяснила американской, что не имеет никаких планов или намерений "напасть" на Украину, в этой связи нет оснований опасаться эскалационного сценария, пояснил он. По словам замминистра, дезинформация со стороны специализированных структур на Западе о якобы готовящемся нападении РФ на Украину происходит, чтобы посеять раздор и неуверенность в украинском обществе. Он добавил, чтоРоссияпродолжит проводить учения на своей территории, несмотря на все возраженияНАТО.