Ս-400 «Տրիումֆ» զենիթահրթիռային համալիրների երկու դիվիզիոնները սկսել են վերատեղակայումը Բելառուսում
Ս-400 «Տրիումֆ» զենիթահրթիռային համալիրների երկու դիվիզիոնները սկսել են վերատեղակայումը Բելառուսում, որտեղ նրանք կանցնեն մարտական ​​պատրաստություն՝ Միութենական պետության արձագանքման ուժերի ստուգման շրջանակում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 21 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին հաղորդում Է News.am։
«Արեւելյան ռազմական օկրուգի ռազմաօդային ուժերի հակաօդային պաշտպանության Ս-400 «Տրիումֆ» զենիթահրթիռային համալիրների երկու դիվիզիոնները սկսել են վերատեղակայումը Բելառուսում։ Դրանք ներառված են Միութենական պետության արձագանքման ուժերի ստուգման մեջ եւ շարժվել են դեպի Խաբարովսկի երկրամասի բեռնման կայան: ՀՕՊ ստորաբաժանումները համատեղ երթ կանցկացնեն երկաթուղային տրանսպորտով եւ սեփական երթով դեպի Բելառուսի Հանրապետության անծանոթ հրաձգարաններ»,- հայտնում է ՌԴ ՊՆ-ն։
Նախարարությունից հայտնել են, որ զորավարժությունների վայրեր ժամանելուց հետո ռուս զինծառայողները կվերազինեն իրենց դիրքերը եւ «կանցնեն հակաօդային պաշտպանության ուսումնական մարտական ​​հերթապահություն Բելառուսի եւ Ռուսաստանի ՀՕՊ միասնական տարածաշրջանային համակարգի կազմում»։
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էին նախարարությունում, ստուգումը տեղի կունենա երկու փուլով։ Առաջին փուլում՝ մինչեւ փետրվարի 9-ը, հնարավորինս արագ կիրականացվի զորքերի վերաբաշխում  Բելառուսի տարածքում, պետական ​​եւ ռազմական կարեւոր օբյեկտների պաշտպանություն, պետական ​​սահմանի պաշտպանություն։
Կանցկացվի նաեւ ՀՕՊ-ի հերթապահ ուժերի եւ միջոցների պատրաստվածության եւ կարողության ստուգում՝ հանրապետության տարածքում կարեւոր օբյեկտները քողարկելու առաջադրանքներ կատարելու համար։

Два дивизиона зенитных ракетных комплексов С-400 «Триумф» начали передислокацию в Беларусь
Два дивизиона зенитных ракетных комплексов С-400 «Триумф» начали передислокацию в Беларусь, где заступят на учебное боевое дежурство в рамках проверки сил реагирования Союзного государства.
«Два дивизиона зенитных ракетных комплексов С-400 "Триумф" объединения ВВС и ПВО Восточного военного округа, задействованные в проверке сил реагирования Союзного государства, совершили марш на станцию погрузки в Хабаровском крае <…> Подразделения ПВО совершат марш комбинированным способом на железнодорожном транспорте и своим ходом на незнакомые полигоны Республики Беларусь», - сообщили в МО РФ.
По информации министерства, после прибытия к местам выполнения учебных задач российские военнослужащие оборудуют позиции и «заступят на учебное боевое дежурство по ПВО в составе Единой региональной системы ПВО Беларуси и России».
Как ранее сказали в министерстве, проверка пройдет в два этапа. На первом этапе до 9 февраля будет выполнена передислокация и создание в кратчайшие сроки группировок войск на территории Белоруссии, будет организована охрана и оборона важных государственных и военных объектов, охрана государственной границы в воздушном пространстве.
Также пройдет проверка готовности и способности дежурных по ПВО сил и средств выполнить задачи по прикрытию важных объектов на территории республики.