Իրանը Ռուսաստանին առաջարկել է գազի փոխանակման մատակարարումներ իրականացնել իր տարածքով
Իրանի նավթի նախարար Ջավադ Օուջին հայտնել է, որ Իսլամական Հանրապետությունը Ռուսաստանին առաջարկել է գազի մատակարարումներ իրականացնել իր տարածքով:
«Ընթացիկ ուղևորության ընթացքում (Ռուսաստան) քննարկվել են Իրանի տարածքով ռուսական գազի փոխանակման մատակարարումները», - ասել է նախարարը:
Օուջին ընդգծել է, որ վերջին ամիսներին Իրանը սկսել է իր տարածքով գազ մատակարարել Թուրքմենստանից Ադրբեջան: «Նույն կերպ մենք առաջարկել ենք Ադրբեջանից Իրանի հարավ ռուսական գազի փոխանակում ՝ դրա հետագա արտահանման նպատակով», - նախարարի խոսքերը մեջբերել է ՏԱՍՍ-ը, փոխանցում է Tasnim գործակալությունը:
Հիշեցնենք, որ հունվարի 18-ին Մոսկվայում կայացել է Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսանդր Նովակի և Իրանի նավթի նախարար Ջավադ Օուջիի հանդիպումը։ Բանակցությունների ընթացքում կողմերը քննարկել են էներգետիկայի և տնտեսության այլ ոլորտներում ներկայումս իրականացվող մի շարք ծրագրեր:
Իր հերթին, իրանցի նախարարը նշել է, որ Մոսկվան և Թեհրանը պայմանավորվել են ռուսական ընկերությունների մասնակցության մասին՝ հանրապետությունում նավթագազային մի շարք նախագծերում։

Иран предложил России осуществлять своповые поставки газа через свою территорию
Министр нефти Ирана Джавад Оуджи сообщил, что Исламская Республика предложила России осуществлять своповые поставки газа через свою территорию.
СТЕПАНАКЕРТ, 21 января, АРЦАХПРЕСС- "В ходе текущей поездки [в Россию] обсуждались своповые поставки российского газа через Иран", - сказал глава министерства, передает regionpress.am.
Оуджи подчеркнул, что за последние месяцы Иран начал осуществлять через свою территорию поставки газа из Туркменистана в Азербайджан. "Аналогичным образом мы предложили своп российского газа из Азербайджана на юг Ирана с целью его последующего экспорта", - приводит его слова ТАСС со ссылкой на агентство Tasnim.
Напомним, 18 января в Москве состоялась встреча вице-премьер России Александра Новака и министра нефти Ирана Джавада Оуджи. В ходе переговоры стороны обсудили ряд реализуемых в настоящее время проектов в энергетике и других отраслях экономики. В свою очередь, иранский министр отметил, что Москва и Тегеран договорились об участии компаний из России в нефтегазовых проектах в республике.