Մենք սկսում ենք գիտական համագործակցության և գիտության զարգացման նոր փուլ. նախարար
Վերջերս ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայում տեղի է ունեցել հանդիպում ՀՀ ԳԱԱ նախագահ Աշոտ Սաղյանի, Արցախի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Լուսինե Ղարախանյանի, գիտությունների ազգային ակադեմիայի 16 ինստիտուտների տնօրենների, ոլորտի մի խումբ ներկայացուցիչների միջև։
Մենք սկսում ենք գիտական համագործակցության  և գիտության զարգացման նոր փուլ. նախարար
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 20 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Լուսինե Ղարախանյանը նշեց, որ ակադեմիայի աջակցությամբ այս տարի համագործակցության տարբեր ծրագրեր են իրականացնելու:
«Մինչև պրն. Սաղյանի հրավերը, նա 2 անգամ այցելել է Արցախ: Ակադեմիայի աջակցությամբ լաբորատորիաներ ենք ներդրել Արցախի գիտական կենտրոնում: Գիտական համագործակցման գործընթացը համակարգելու նպատակով Արցախի գիտական կենտրոնում պրն. Սաղյանի շնորհիվ գործելու է ՀՀ ԳԱԱ ներկայացուցչի հաստիք և նախատեսվում է առաջիկայում բացել «Նարինե պլյուս» կաթնաթթվային մթերքի արտադրություն, և առաջիկա շաբաթվա ընթացքում կլինի բացումը: Արտադրամասը՝ համալրված սարքավորումներով, նվիրել է ակադեմիան:
Այսօր Ադրբեջանը, պետական ամենաբարձր մակարդակով աղվանացման թեզեր առաջ տանելով, փորձում է ջնջել Արցախի հայկական և քրիստոնեական հետքը, բայց մենք պետք է համակարգված, ճիշտ ու թիրախային աշխատանքներ տանենք՝ որպես հակակշիռ այդ թեզերի՝ Ադրբեջանի կողմից նենգափոխվող, մտացածին պատմություններին: Ակադեմիայի արևելագիտության և պատմության ինստիտուտների հետ աշխատում ենք, և ընթացիկ տարվա մայիսին նախատեսվում է մեծ գիտաժողով, որը կրելու է «Աղվանից եկեղեցու էթնիկ պատկանելության հիմնախնդիրները» խորագիրը:
Հանդիպման ընթացքում և վերջում հասկացել եմ, որ Արցախի գիտության բնագծերը ամրապնդվում են, և մենք սկսում ենք գիտական համագործակցության և գիտության զարգացման նոր փուլ, ավելին՝ Արցախի գիտական կենտրոնը մտնում է գիտական գործունեության նոր շրջան:
Ակադեմիայի աջակցությամբ այս տարի սկսվելու է խմելու ջրի որակի հետազոտություն, մեր հայաստանյան գործընկերները Արցախում հանդես են գալու տարբեր դասախոսություններով, պատրաստ են նաև գյուղական համայնքներում բնագիտական առարկաներ դասավանդել: Գիտությունների ազգային ակադեմիայի սփյուռքի բաժինը մեզ աջակցելու է աշխարհի գիտական միտքն ու ներուժը Արցախ բերելու հարցում», - նշել է Լ. Ղարախանյանը:

We are starting a new stage of scientific cooperation and development of science. Minister
Recently, the President of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia Ashot Saghyan, the Minister of Education, Science, Culture and Sport of the Artsakh Republic Lusine Gharakhanyan, the directors of 16 institutes of the National Academy of Sciences and a group of representatives of the field have held meeting at the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia.
STEPANAKERT, JANUARY 20, ARTSAKHPRESS: In an interview with "Artsakhpress", Lusine Gharakhanyan mentioned that various cooperation programs will be implemented this year with the support of the academy.
"Mr. Saghyan has visited Artsakh twice. With the support of the academy, we have introduced laboratories at the Artsakh Scientific Center. In order to coordinate the process of scientific cooperation, thanks to Mr. Saghyan, a representative staff of RA NAS will operate at the Artsakh Scientific Center.  It is planned to open Narine Lactic Acid Product near future, and the opening will take place next week. The equipped workshop was donated by the academy.
Today, Azerbaijan is trying to erase the Armenian-Christian trace of Artsakh by putting forward the “thesis of Albanisation” at the highest state level, but we must do systematic and targeted work as a counterbalance to those theses, fictionalized stories falsified by Azerbaijan. We are working with the academy's oriental and history institutes, and a large conference is scheduled this year in May.
With the support of the Academy, a study of drinking water quality will begin this year. Our Armenian colleagues will deliver various lectures in Artsakh, and are ready to teach Natural Sciences in rural communities.