«Ավրորան» հայտարարում է Արցախի աջակցության ծրագրերի 5-րդ փուլը
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը շարունակում է Արցախում աջակցության ծրագրերը, որոնք ուղղված են 2020 թ. պատերազմի հետեւանքով առաջացած մարդասիրական ճգնաժամի հաղթահարմանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 20 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ 2021 թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր Ջուլիեն Լուսենգեն ընտրել է 13 նախագիծ, որոնք կստանան ֆինանսական աջակցություն «Ավրորա» մրցանակի դրամական ֆոնդից եւ որը կկրկնապատկվի «Ավրորայի» համահիմնադիրների կողմից՝ հոգալու տեղի բնակչության կարիքները: «ԱՎՐՈՐԱՆ՝ Արցախին» նախագիծն այս փուլում 500.000 ԱՄՆ դոլար կտրամադրի արցախցիներին  ուղղված ծրագրերին:
«Ավրորա» համաշխարհային մարդասիրական ամենամյա վեցերորդ մրցանակը շնորհվեց մարդու իրավունքների պաշտպան Ջուլիեն Լուսենգեին, որը տարիներ շարունակ աջակցել է պատերազմի ժամանակ սեռական բռնության ենթարկվածներին: Մրցանակի շնորհման արարողությունն անցկացվեց 2021 թ. հոկտեմբերի 9-ին Իտալիայի Վենետիկ քաղաքի Սուրբ Ղազար կղզում: Դափնեկրի տրամադրած միջոցների եւ համահիմնադիրների ներդրման շնորհիվ «Ավրորան» հնարավորություն կունենա Արցախում աջակցելու տասներեք նախագծի, որոնք ուղղված են առողջապահությանը (6 նախագիծ), կրթությանը, մշակույթին եւ սպորտին (3 նախագիծ), սոցիալական զարգացմանը (2 նախագիծ), մարդասիրական օգնությանը (1 նախագիծ) եւ վերականգնմանը (1 նախագիծ).
1. Օրթոպեդիկ վիրահատություններ Արցախում («Հայաստանի ճամփորդող բժիշկներ» ՀԿ)
2. Արցախում միակ օրթոպեդիկ կենտրոնի զարգացում («Օրթոլաբ» ՍՊԸ)
3. «Ձեռք ձեռքի» ստոմատոլոգիական կենտրոն («Ձեռք ձեռքի» ստոմատոլոգիական բարեգործական կազմակերպություն)
4. «Հանգանակ» տարեցների կլինիկա. Աջակցություն՝ Ստեփանակերտում ծրագրի ընդլայնմանը եւ շտապ  բնակարանների տրամադրմանը (Հայ կանանց բարեկեցության ընկերակցություն (AWWA))
5. Նոր դպրոց տեղահանված երեխաների համար Ասկերանի շրջանի Դահրավ գյուղում («Ապրելու Արցախ» հիմնադրամ)
6. Արցախի գյուղական համայնքների զարգացման ծրագիր («Վերածնված հայրենիք» ՀԿ)
7. «Թափոններից՝ ջերմություն». Հայաստանի սահմանամերձ համայնքներում էկոլոգիապես մաքուր այլընտրանքային վառելիքի արտադրության սոցիալական ձեռնարկություն (Մերձավոր Արեւելքի հիմնադրամ)
8. Մաճկալաշենի դպրոցի վերանորոգում եւ ընդլայնում («Թուֆենկյան» բարեգործական հիմնադրամ)
9. Աջակցություն՝ սահմանամերձ  բնակչության շրջանում կրծքագեղձի, վահանաձեւ գեղձի եւ արգանդի վզիկի քաղցկեղի կանխարգելման նպատակով առողջապահական ծառայությունների մատուցմանը (Հայ-ամերիկյան առողջության կենտրոն)
10. «Քայլ տուր, հնարավորություն տուր». աջակցություն՝ հաշմանդամություն ունեցող անձանց վերականգնողական աշխատանքների մոնիտորինգի համար ստենդային մահճակալի եւ 10 «Քայլաբեր» թվային սարքի ձեռքբերմանը («ՔայլԹեք» ՍՊԸ)
11. Թվային Արցախ. աջակցություն՝ Արցախի գյուղական համայնքների երիտասարդների զորացմանը («Ես» կրթական հիմնադրամ)
12. Գիտելիքահենք գյուղատնտեսությունն ինտենսիվ գյուղատնտեսության ապագան է. դասընթաց ջերմոցային մշակաբույսերի աճեցման վերաբերյալ («Կրթություն հանուն ապագայի» ՀԿ)
13. Բժիշկներ Արցախի համար. աջակցություն բժիշկների աշխատանքային գործուղումների կազմակերպմանը ՝ Արցախում բժշկական ծառայություններ մատուցելու նպատակով («Հայ օգնության ֆոնդ»):
«Որտեղ կա պատերազմ, որտեղ կա հակամարտություն, այնտեղ միշտ կա մարդկային տառապանք: Բայց հայ ժողովուրդն ապացուցել է, որ նույնիսկ տառապանքի մեջ դու կարող ես գտնել ներշնչանք` օգնելու մարդկանց, որոնք անցնում են նման դժվարությունների միջով: Ես շատ շնորհակալ եմ 2021 թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկրի կոչմանն արժանանալու համար եւ ոգեւորված, որ ունեմ հնարավորություն՝ օգնելու պատերազմից տուժած արցախցիներին»,- ասաց Կանանց համերաշխություն հանուն ներառական խաղաղության եւ զարգացման կազմակերպության (SOFEPADI) եւ Կոնգոյացի կանանց հիմնադրամի համահիմնադիր Ջուլիեն Լուսենգեն:
2021 թ. դեկտեմբերի 12-ին «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը եւ ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակը Երեւանում կազմակերպեցին Սուրբծննդյան տոնավաճառ: Միջոցառման ողջ հասույթը՝ մոտ 25.000 ԱՄՆ դոլար, նվիրաբերվում է Հայաստանում ապրող տեղահանված մարդկանց աջակցությանը։ «Ավրորան» այս միջոցները կուղղի նրանց սննդի ապահովմանը. ձմռանը սննդամթերք (կարտոֆիլ, կաղամբ, պանիր եւ այլն) կտրամադրվի սոցիալապես խոցելի ընտանիքներին: Բացի այդ, կարտոֆիլի մշակմամբ հետաքրքրված մարդկանց կտրամադրվի Գավառի բարձր որակի կարտոֆիլի սերմացու: Ակնկալվում է, որ այս նախագծից կօգտվի ավելի քան 3.200 մարդ: Այն կիրականացնի «Աժդահակ» համայնքային զարգացման հասարակական կազմակերպությունը:
Արցախի օգնության ծրագրի մեկնարկից ի վեր՝ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունն արդեն 1.740.000 ԱՄՆ դոլար (900 մլն ՀՀ դրամ) է տրամադրել՝ աջակցելով Արցախում իրականացվող տեղական եւ միջազգային գործընկերների 80 նախագծի, տարածաշրջանում օգնելով 131.000 մարդու: «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության բոլոր ծրագրերից օգտվել է ավելի քան 2.600.000 մարդ ամբողջ աշխարհում:  Իրավիճակը բարեփոխելու եւ «Ավրորայի»՝ մարդասիրության շղթային միանալու համար կարող եք նվիրաբերել այստեղ

Aurora Announces the 5th Round of Support for Artsakh Projects
The Aurora Humanitarian Initiative declared a new round of support for the projects in Artsakh (Nagorno-Karabakh) that help the people facing a grave humanitarian crisis in the aftermath of the 2020 war.
STEPANAKERT, JANUARY 20, ARTSAKHPRESS: Following the adjustment announced last year, 2021 Aurora Prize Laureate Julienne Lusenge has selected 13 projects that will receive the Prize funds and use them to alleviate the acute needs of the local population. Overall, with the Aurora Co-Founders’ matching contribution, Aurora will allocate $500,000 to the projects in Artsakh in this stage.
The sixth annual Aurora Prize for Awakening Humanity was awarded to Julienne Lusenge, a human rights defender helping the victims of wartime sexual violence, on October 9, 2021, at the Ceremony organized on the San Lazzaro Island in Venice, Italy. Thanks to the funds she has decided to allocate and to the generous contribution from the Co-Founders, Aurora will be able to support thirteen projects in Artsakh focused on healthcare (6 projects), education, culture, and sports (3 projects), social development (2 projects), humanitarian aid (1 project), and restoration (1 project).
Below you can find the full list of projects to be supported by Julienne Lusenge and Aurora:
1. Orthopedic surgeries in Artsakh (Travelling Doctors of Armenia NGO)
2. Development of the only orthotic center in Artsakh (Ortholab LLC)
3. Hand in Hand Dental Center (Hand in Hand Dental Charity Organization)
4. Hanganak Elder Clinic. Support for the expansion of the program and emergency housing in Stepanakert (Armenian Women’s Welfare Association, Inc. (AWWA))
5. New school for the displaced children in Dahrav, Askeran (Aprelu Artsakh (Artsakh to Live) Foundation)
6. Development project for the rural communities of Artsakh (Revived Motherland NGO)
7. Waste to Warmth. A Social Enterprise for Eco-Friendly Fuel Alternatives in Border Communities in Armenia (Near East Foundation)
8. Renovation and Expansion of Machkalashen School (Tufenkian Charitable Foundation)
9. Supporting the provision of healthcare services on breast, thyroid, and cervical cancer prevention for the population of border regions (Armenian-American Wellness Center)
10. Give a Step, Give an Opportunity. Supporting the acquisition of a stand-bed and 10 "Qaylaber" digital devices to monitor the rehabilitation of people with disabilities (QaylTech LLC)
11. Digital Artsakh. Supporting the empowerment of young people in village communities of Artsakh (“I” Educational Foundation)
12. Knowledge-Based Agriculture Is the Future of Intensive Agriculture. Educational trainings on the cultivation of greenhouse crops (Education for Future NGO)
13. Doctors for Artsakh. Supporting the organization of working trips of doctors to provide medical services to people in Artsakh (Fund for Armenian Relief)
“Where there is war, where there is conflict, there is always human suffering. But the Armenian people have proven that even in suffering, one can find inspiration to help others going through a similar experience. I’m very grateful for the honor of being named the 2021 Aurora Prize Laureate and excited about the opportunity to support the people of Artsakh who have suffered because of the war,” said Julienne Lusenge, co-founder of Women's Solidarity for Inclusive Peace and Development (SOFEPADI) and Fund for Congolese Women (FFC).
On December 12, 2021, the Aurora Humanitarian Initiative and UN Armenia organized a Christmas Market in Yerevan, Armenia. All proceeds from the event, around $25,000, is directed to the projects helping displaced people in Armenia, with Aurora using the money to ensure food security for displaced people from Nagorno-Karabakh. Socially vulnerable families will be provided with food (potatoes, cabbage, cheese, etc.) for consumption during the winter season. In addition, those interested in cultivating potatoes will be given seeds originating from the Gavar region, famous for its high-quality potato crops. This initiative is expected to benefit over 3,200 people and the project will be implemented by the Azhdahak Social and Environmental Center NGO.
Since the launch of the humanitarian program for Artsakh, Aurora has already allocated more than $1,740,000 to support 80 projects in Artsakh implemented by both local and international partners and helped 131,000 people in the region. Overall, the Aurora Humanitarian Initiative has benefitted over 2,600,000 people worldwide.
However, there is more work to be done, and for that, the movement must grow further in size, scope, and reach. In order to make a difference and join Aurora’s vision of a better future, created by our imagination and shared humanity, please support the Aurora Humanitarian Initiative by making a donation here.