Բորել․ ԵՄ-ն չի նախատեսում կանխարգելիչ պատժամիջոցներ Ռուսաստանի դեմ
Եվրամիությունը չի նախատեսում կանխարգելիչ պատժամիջոցներ կիրառել Ռուսաստանի դեմ, սակայն միջոցներ կձեռնարկի Ուկրաինայի վրա նրա ենթադրյալ հարձակման դեպքում։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին հաղորդում Է regionpress.am։
Այս մասին երկուշաբթի օրը հայտարարել է ԵՄ արտաքին հարաբերությունների և անվտանգության քաղաքականության գերագույն ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը` ելույթ ունենալով Եվրախորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում։
«Ոչ ոք չի խոսել Ռուսաստանի դեմ կանխարգելիչ պատժամիջոցների մասին»,- ասել է Բորելը` պատասխանելով հանձնաժողովի անդամների հարցերին։ «Կանխարգելիչ պատժամիջոցներ չեն կարող լինել, և մենք դրանց մասին չենք խոսում, մենք քննարկում ենք, թե ինչ պետք է անել, եթե ինչ-որ բան լինի, որպեսզի շաբաթներ չծախսենք քննարկումների վրա», - ասել է նա։
«Եթե գործելու անհրաժեշտություն լինի, մենք ստիպված կլինենք գործել»,- ընդգծել է Բորելը, հավելելով, որ «Ուկրաինայի դեմ ագրեսիայի դեպքում ԵՄ-ն պատրաստ կլինի քայլեր ձեռնարկել»։ Եվրոպական դիվանագիտության ղեկավարի խոսքով՝ «ԵՄ-ն միաժամանակ խրախուսում է Ուկրաինային բարեփոխումներ իրականացնել, որպեսզի նա կարողանա ավելի լավ դիմակայել արտաքին ճնշմանը»։ «Մենք Ուկրաինայում մեր ընկերներին ասում ենք, որ մեր աջակցությունը պետք է հանգեցնի բարեփոխումների:
Մենք օգնություն ենք տրամադրում Ուկրաինային՝ բարեփոխել իր քաղաքական, տնտեսական, իրավական համակարգերը», - ասել է Բորելը: Նա կարծիք է հայտնել, որ այս փոփոխությունները «պետք է Ուկրաինան դարձնեն ավելի ժողովրդավարական և ավելի բարգավաճ երկիր»,- եզրափակել է նա։

Боррель заявил, что ЕС не планирует превентивных санкций против России
Евросоюз не планирует вводить превентивные санкции в отношении России, но примет меры в случае ее гипотетического нападения на Украину.
СТЕПАНАКЕРТ, 18 января, АРЦАХПРЕСС-ТАСС. Об этом заявил в понедельник верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель, выступая в комиссии Европарламента по иностранным делам, передает regionpress.am.
"Никто не говорил о превентивных санкциях в отношении России", - сказал Боррель, отвечая на вопросы членов комиссии. "Превентивных санкций быть не может, и мы о них не ведем речь. Мы обсуждаем то, как следует поступить, если что-нибудь произойдет, чтобы не тратить недели на дискуссии между собой", - отметил он. "Если возникнет необходимость действовать, мы должны будем действовать", - подчеркнул Боррель, добавив, что "в случае агрессии против Украины ЕС будет готов принять меры".
По словам главы европейской дипломатии, "ЕС одновременно побуждает Украину к проведению реформ, чтобы она могла лучше сопротивляться внешнему давлению". "Мы говорим нашим друзьям на Украине, что наша поддержка должна приводить к реформам. Мы оказываем содействие Украине, чтобы помочь ей в реформировании политической, экономической, правовой систем", - уточнил Боррель. Он выразил мнение, что эти изменения "должны сделать Украину более демократичной, более процветающей".