Ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտություն. 32 տարի առաջ` այս օրերին...
1990 թ. հունվարի 12-15-ին, Բաքվի ջարդերին զուգահեռ` ադրբեջանցի ջարդարարները կազմակերպված հարձակում գործեցին Հյուսիսային Արցախի Մանաշիդ, Ազատ և Կամո գյուղերի վրա՝ էթնիկական զտումների քաղաքականությունը ավարտին հասցնելու նպատակով:
Ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտություն. 32	տարի առաջ` այս օրերին...
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 15 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։Այդ առնչությամբ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում պ. գ. թ., դոցենտ, «Կաճառ» գիտական կենտրոն» ՀԿ նախագահ Մհեր Հարությունյանը մասնավորպես նշել է.
«Այն, որ ագրեսիայի այդ բացահայտ ակտը հրահանգված էր ու ղեկավարվում էր ահաբեկչական մի կենտրոնից՝ Բաքվից, պարզ դարձավ տակավին հունվարի 11-ին Բաքվում Ադրբեջանի ազգային ճակատի (ԱԱՃ) կազմակերպած հանրահավաքում հնչեցված Բաքվից հայերի վտարման և դեպի Արցախ լայնածավալ զինված հարձակում գործելու կոչերից:
Ի տարբերություն Բաքվում արդեն հունվարի 13-ին կազմակերպված և համատարած բնույթ ստացած հայերի ջարդերի, որոնք իրականացնող մոտ 50 հազարանոց ամբոխին միայն առանձին, օջախային դիմադրություն էր ցուցաբերվում, Հյուսիսային Արցախի աննկուն պաշտպանները արժանի հակահարված հասցրին ադրբեջանական հրոսակախմբերին և ստիպեցին ճողոպրել մարտի դաշտից:
Արցախի դեմ լայնածավալ պատերազմի նախապատրաստվող թշնամին հատկապես խոցելի ու անպաշտպան թվացող հայկական բնակավայրերի ուղղությամբ նախաձեռնած ագրեսիվ հարձակումներով ոչ միայն ուժի գործադրմամբ փորձում էր ահաբեկել հայազգի քաղաքացիներին, այլև մարտական կիրառության մեջ էր դնում օկուպացիոն ուժերը և մշակում ագրեսիայի մարտավարության տարրերը: Հայկական կողմը համարժեք պատասխան էր տալիս և անհրաժեշտ միջոցներ ձեռնարկում թշնամու ագրեսիային դիմագրավելու և հայրենի հողը պաշտպանելու համար», - նշել է Մ. Հարությունյանը:

Азербайджано-карабахский конфликт. 32 года назад, в эти дни...
12-15 января 1990 года, параллельно с массовыми погромами в Баку, азербайджанские погромщики совершили организованное нападение на села Манашид, Азат и Камо в Северном Арцахе, чтобы довести до конца политику этнических чисток.
СТЕПАНАКЕРТ, 15 января, АРЦАХПРЕСС- В связи с этим в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" к. и. н., доцент, председатель общественной организации Научный центр "Качар" Мгер Арутюнян в частности отметил:
«То, что этот открытый акт агрессии был заказан и направлен террористическим центром Баку, стало ясно из прозвучавших на митинге, организованном Национальным фронтом Азербайджана (НФА) в Баку 11 января, призывов изгнать армян из Баку и начать крупномасштабное вооруженное нападение на Арцах.
В отличие от резни армян в Баку 13 января, принявшей массовый характер, которая встретила лишь небольшое очаговое сопротивление толпы численностью около 50 тысяч человек, стойкие защитники Северного Арцаха дали отпор азербайджанским бандитам и заставили их бежать с поля боя.
Враг, готовящийся к широкомасштабной войне против Арцаха, не только пытался запугать армянских граждан силой, особенно агрессивными нападениями на казавшиеся уязвимыми и беззащитными армянские населенные пункты, но и путем использования оккупационных войск и разработки элементов тактики агрессии. Армянская сторона отреагировала адекватно, приняв необходимые меры для отражения агрессии противника и защиты Родины", - сотметил М. Арутюнян.