Դավիթ Բաբայանը Բաքվի հայերի ջարդերն Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականության ամենաարյունալի դրսևորումներից է համարում
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանը Բաքվի հայերի ջարդերը Ադրբեջանի կողմից իրականացվող ցեղասպան քաղաքականության դրսևորումներից և ամենաարյունալի դեպքերից մեկն է համարում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 13 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։Բաքվի հայերի ջարդերի 32-րդ տարելիցի կապակցությամբ  «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Դավիթ Բաբայանն ընդգծեց, որ 1990 թ. հունվարի 13-ը հայ ժողովրդի պատմության ամենաողբերգական և սև էջերից մեկն է: «Այդ օրը Ադրբեջանի մայրաքաղաք Բաքվում սկսվեցին հայերի զանգվածային ջարդերը:  Պետք է լինենք միասնական, ճիշտ քաղաքականություն վարենք, կիրթ և հայրենասեր հասարակություն ձևավորենք. միայն այդ դեպքում հնարավոր կլինի խուսափել Բաքվում տեղի ունեցած ջարդերի նման ծանր փորձություններից»,- ասաց Բաբայանը:
Նրա խոսքով՝ տասնամյակներ շարունակ Ադրբեջանի կողմից  իրականացվել են  հայաթափման ծրագրեր,  ու Բաքվի ջարդերն էլ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող  ցեղասպան քաղաքականության ամենաարյունալի դեպքերից են  եղել: Բաբայանը   պատահական չի համարում, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը իր հարցազրույցը տվել է հենց տարելիցի նախօրյակին  և խոսել է գրեթե նույն ոճով, ինչ ոճով իրականացվել են Բաքվի ջարդերը 1990 թվականին:
«Սա փաստում է, որ նույն գաղափարները մնացել են, նույն մոտեցումները գերիշխում են և նույն ծրագրերը փորձում են իրականացնել: Ի՞նչ պետք է  անենք, որ նմանատիպ արյունալի դեպքերը այլևս չլինեն:  Նախ պետք է հասկանանք՝ ում հետ գործ ունենք, իրականությունը ճիշտ պատկերացնենք ու չսխալվենք նորից: Ի դեմս Ադրբեջանի՝ մենք ունենք պետություն և հասարակություն, որտեղ հայատյացությունը պետական գաղափարախոսություն է : Ի դեմս Ադրբեջանի՝ մենք ունենք երկիր, որը ֆաշիստական է իր էությամբ, և սա մենք երբեք չպետք է մոռանանք: Եթե մոռանանք, Բաքվի ջարդերից սկսած մինչև վերջին պատերազմը նորից կրկնվելու են»,- ասաց Դավիթ Բաբայանը:

Давид Бабаян считает погромы армян в Баку одним из самых кровавых проявлений геноцидальной политики Азербайджана
Министр иностранных дел Республики Арцах Давид Бабаян погромы бакинских армян считает одним из самых кровавых проявлений проводимой Азербайджаном геноцидальной политики.
СТЕПАНАКЕРТ, 13 января, АРЦАХПРЕСС- В беседе с «Арменпресс» по случаю 32-й годовщины погромов армян в Баку Давид Бабаян подчеркнул, что 13 января 1990 г. - одна из самых трагических страниц в истории армянского народа. «В тот день в Баку, столице Азербайджана, началась резня армян. Мы должны быть едины, проводить правильную политику, формировать образованное, патриотичное общество. Только тогда можно будет избежать таких суровых испытаний, как резня в Баку», - сказал Бабаян.
По его словам, Азербайджан десятилетиями осуществляет программы изгнания армян, а погромы в Баку стали одним из самых кровавых случаев геноцидальной политики Азербайджана. Бабаян не считает случайным, что президент Азербайджана Ильхам Алиев дал свое интервью накануне этой даты, он говорил почти в том же стиле, в каком была представлена резня в Баку в 1990 году.
«Это доказывает, что остались те же идеи, преобладают те же подходы, они пытаются реализовывать те же программы. Что мы можем сделать, чтобы предотвратить такие кровавые инциденты? Надо сначала понять, с кем мы имеем дело, правильно представить действительность и не ошибиться еще один раз. В лице Азербайджана мы имеем правительство, общество, где антиармянство является государственной идеологией. В лице Азербайджана мы имеем страну, по своей сути, фашистскую, мы никогда не должны этого забывать. Если мы забудем это, и погромы в Баку и прошлая война будут повторяться», - сказал Давид Бабаян.