«Կաֆկայի երազը» անիմացիոն ֆիլմն ընդգրկվել է «Ֆիլմ մոդի» միջազգային կինոփառատոնում
Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի ֆինանսական աջակցությունը ստացած, «ԱրտՍտեպ ստուդիայի» կողմից արտադրված «Կաֆկայի երազը» անիմացիոն կարճամետրաժ ֆիլմն ընդգրկվել է լոսանջելեսյան 3-րդ «Ֆիլմ մոդի» («Film Maudit 2.0») միջազգային կինոփառատոնում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այն կանցկացվի 2022թ. հունվարի 12-ից - 23-ը, տեղեկացնում է Ազգային կինոկենտրոնը։
Այս փառատոնի անվանումը, որը ֆրանսերենից թարգմանաբար նշանակում է «անիծյալ ֆիլմեր» (films maudits) ընտրված է լեգենդար արտիստ Ժան Կոկտոյի պատվին, ով ստեղծել է «Maudit film» տերմինը ի հակակշիռ պաշտոնական կինոյին՝ ավանգարդ ֆիլմերի առաջընթացն ապահովելու համար և անցկացրել է «Անիծյալ ֆիլմերի» փառատոնի երկու թողարկում՝ 1949 և 1950թթ.:
Կինոփառատոնը փնտրում է «արկածախնդիր» աշխատանքներ՝ նվիրված սոցիալ-քաղաքական հարցերին, արգելված թեմաներին և մարտահրավեր նետող գեղարվեստական հիպոթեզներին: «Կաֆկայի երազը» փայլուն կերպով համապատասխանում է այս բոլոր չափանիշներին:

Анимационный фильм «Сон Кафки» включен в Международный кинофестиваль «Фильм моди»
Короткометражный анимационный фильм «Сон Кафки», произведенный компанией «ArStep-studio», при финансовой поддержке Национального киноцентра Армении, включен в официальную программу 3-го Лос-Анжелесского международного кинофестиваля «Фильм моди» («Film Maudit 2.0»).
СТЕПАНАКЕРТ, 22 декабря, АРЦАХПРЕСС-  Кинофестиваль пройдет с 12- го по 23-е января 2022, сообщает Национальный киноцентр.
Название этого фестиваля восходит к французскому «films maudits» и переводится как «проклятые фильмы». Оно было выбрано в честь легендарного артиста Жана Кокто, который создал термин «Maudit film» (проклятый фильм) в противовес официальному кино с целью продвижения авангардных фильмов и основал Фестиваль проклятых фильмов в Биаррице, который проводился два раза: в 1949 и 1950 годах.
Фестиваль «ищет авантюрные работы, посвященные социально-политическим вопросам, запретным темам и бросающие вызов художественным гипотезам». Фильм «Сон Кафки» полностью соответствует всем этим критериям.