Ստեփանակերտի դրամատիկական թատրոնն այսօր...խնդիրներն ու ծրագրերը ներկայացնում է տնօրենը
Ստեփանակերտի Վահրամ Փափազյանի անվան պետական դրամատիկական թատրոնի առջև հետպատերազմական շրջանում ծառացել են մի շարք խնդիրներ, սակայն դրանք չեն խանգարում, որպեսզի մշակութային օջախը շարունակի իր գործունեությունը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, դեկտեմբերի 16, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Ստեփանակերտի Վահրամ Փափազյանի անվան պետական դրամատիկական թատրոնի տնօրեն Արմեն Հարությունյանը:
«Հետպատերազմական շրջանում թատրոնը երկու խնդրի առաջ է կանգնել: Առաջինը դերասանական կազմի համալրում է, քանի որ պատերազմից հետո մեր գլխավոր դերակատարները տեղափոխվել են Հայաստանի Հանրապետություն կամ Ռուսաստանի Դաշնություն: Հարցի լուծմամբ զբաղվում ենք, փորձում ենք նոր դերասանների ներգրավել, քանի որ ունենք տաղանդավոր երիտասարդներ, ովքեր ցանկություն են հայտնել աշխատելու մեզ հետ։ Ամենամեծ խնդիրը ներկա ժամանակներում նյութական միջոցների սղությունն է: Թատրոնը, կարծես, դուրս է պատկան մարմինների ուշադրությունից։ Նոր բեմադրությունների համար ֆինանսավորում չունենք, սակայն փորձում ենք մեր միջոցներով, հնարավորության սահմաններում, գործունեություն ծավալել: Պատերազմից հետո թատրոնը հանդիսատեսին է ներկայացրել 3 նոր բեմադրություն՝ «Ալվան ծաղիկ», «Երկնքից երեք խնձոր ընկավ» և «Հրեշը լուսնի վրա»: Վերջինս ռուսալեզու էր, քանի որ նպատակ ունեինք հյուրախաղերով հանդես գալու Ռուսաստանի Դաշնությունում, բայց սահմանափակումների պատճառով այն հետաձգվել է»,-ներկայացրել է Ա. Հարությունյանը:
Մեր զրուցակիցը տեղեկացրեց, որ Ստեփանակերտի թատրոնն ընթացիկ տարում հյուրախաղերով հանդես է եկել Երևանում, Հրազդանում, Արտաշատում, Գյումրիում, Վանաձորում, «Լոռի» փառատոնի շրջանակներում էլ՝ Ստեփանավանում և Տաշիրում:
«Քանի որ մոտենում է Ամանորը, նախատեսում ենք դպրոցականների համար միջոցառում կազմակերպել, նաև նվերներ բաժանել երեխաներին: Սակայն նվերների պատրաստման համար որոշակի դժվարություններ կան` կապված հովանավորության հետ: Եթե լինեն մարդիկ, ովքեր կցանկանան մեր երեխաներին տոն պարգևել, մենք միայն ուրախ կլինենք»,- նշել է նա:
Խոսելով թատրոնի ապագա գործունեության և ծրագրերի մասին՝ տնօրենն ասաց, որ 2022 թվականին լրանում է դրամատիկականի 90-ամյակը, և այդ առիթով միջոցառում կկազմակերպվի: «Միջոցառմանը ներկայացվելու է թատրոնի անցած ուղին: Կցուցադրվեն տարբեր ներկայացումներից փոքրիկ հատվածներ. նախատեսում ենք շատ հետաքրքիր ու գեղեցիկ ծրագիր կյանքի կոչել: Ըստ մշակված նոր ծրագրի՝ առաջիկայում ունենք երեք նոր բեմադրություն, չորրորդը բեմադրելու համար, ցավոք, դեռ ֆինանսական միջոցներ չենք հայթայթել։ Երեխաների համար հանդես կգանք «Մատնաչափիկը» ներկայացմամբ, հանդիսատեսի դատին կներկայացնենք նաև «Անմահների դիրքը» հայրենասիրական բեմականացումը, որը Ապրիլյան 4-օրյա պատերազմի մասին է: Խաղացանկում ընդգրկել ենք նաև Նիկոլայ Գոգոլի «Ամուսնություն» կատակերգությունը: Ծրագիրը բավական մեծ է ու դժվար, բայց մենք այն անպայման կյանքի կկոչենք»,- ընդգծել է մեր զրուցակիցը:
Տնօրենն օրախնդիր է համարում շենքային պայմանները. «Գործող թատրոնի բեմը շատ փոքր է, բայց մենք այն հարմարեցնում ենք ներկայացումներին: Մեր միջոցներով լուծել ենք ձայնային, լուսային խնդիրները: Ձեռք ենք բերել գեներատոր և պրոյեկտոր: Տոմսերի վաճառքից ստացված հասույթով փորձում ենք ամեն ինչ ձեռք բերել, պակասը լրացնել և թատրոնը կենդանի պահել` յուրաքանչյուրս մեր հերթին նպաստելով օջախի` տարիներ ի վեր շարունակվող գործունեությանը»,- նշել է Ա. Հարությունյանը:

Степанакертский драматический театр сегодня ... Задачи и программы, представленные директором
Государственный драматический театр имени Ваграма Папазяна в Степанакерте в послевоенный период столкнулся с рядом проблем, но это не мешает культурному центру продолжать свою деятельность.
СТЕПАНАКЕРТ, 16 декабря, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявил директор Степанакертского государственного драматического театра имени Ваграма Папазяна Армен Арутюнян.
«В послевоенный период театр столкнулся с двумя проблемами. Первая - это набор актеров, так как после войны наши основные действующие лица переехали в Республику Армения или Российскую Федерацию. Мы решаем вопрос, стараемся привлечь новых актеров, потому что у нас есть талантливая молодежь, которая изъявила желание работать с нами. Самая большая проблема сейчас - нехватка материальных средств. Театр, похоже, вне поля зрения соответствующих органов. У нас нет финансирования для новых спектаклей, но мы стараемся работать как можно больше за счет собственных средств. После войны театр представил зрителям 3 новых спектакля: «Аленький цветочек», «С неба упали три яблока» и «Монстр на луне». Последний был на русском языке, так как мы собирались гастролировать по Российской Федерации, но он был отложен из-за ограничений», - представил А.  Арутюнян.
Բնութագրությունը հասանալի չէНаш собеседник сообщил, что в этом году Степанакертский театр гастролировал в Ереване, Раздане, Арташате, Гюмри, Ванадзоре, а в рамках фестиваля «Лори» - в Степанаване и Ташире.
«В преддверии Нового года мы планируем организовать мероприятие для школьников и раздать детям подарки. Однако есть некоторые трудности с изготовлением подарков, связанные со спонсорством. Если найдутся люди, которые захотят подарить нашим детям праздник, мы будем только рады», - отметил он.
Говоря о дальнейшей деятельности театра, директор сообщил, что в 2022 году будет отмечаться 90-летие драматического театра, и по этому случаю будет организовано мероприятие. «Пройденный путь театра будет представлен на мероприятии. Будут показаны небольшие отрывки из разных спектаклей. Планируем реализовать очень интересную и красивую программу. По разработанной новой программе у нас в ближайшее время три новых спектакля, к сожалению, мы не привлекли финансовых средств для постановки четвертого. Мы поставим детям спектакль «Дюймовочка», представим зрителям патриотическую постановку «Позиция бессмертных» о 4-дневной апрельской войне. Мы также включили в программу комедию Николая Гоголя «Женитьба». Программа достаточно большая и сложная, но мы обязательно ее реализуем », - подчеркнул наш собеседник.
Директор считает состояние здания проблемной: «Сцена существующего театра очень маленькая, но мы адаптируем ее к постановкам. Мы решили своими средствами проблемы со звуком и светом. Купили генератор и проектор. Мы стараемся приобрести все на выручку от продажи билетов, чтобы заполнить пробел, сохранить театр, каждый из нас, в свою очередь, вносит свой вклад в текущую деятельность нашего очага, которая длится годами»,- отметил А. Арутюнян.