Ստեփանակերտի դրամատիկական թատրոնն այսօր...խնդիրներն ու ծրագրերը ներկայացնում է տնօրենը
Ստեփանակերտի Վահրամ Փափազյանի անվան պետական դրամատիկական թատրոնի առջև հետպատերազմական շրջանում ծառացել են մի շարք խնդիրներ, սակայն դրանք չեն խանգարում, որպեսզի մշակութային օջախը շարունակի իր գործունեությունը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, դեկտեմբերի 16, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Ստեփանակերտի Վահրամ Փափազյանի անվան պետական դրամատիկական թատրոնի տնօրեն Արմեն Հարությունյանը:
«Հետպատերազմական շրջանում թատրոնը երկու խնդրի առաջ է կանգնել: Առաջինը դերասանական կազմի համալրում է, քանի որ պատերազմից հետո մեր գլխավոր դերակատարները տեղափոխվել են Հայաստանի Հանրապետություն կամ Ռուսաստանի Դաշնություն: Հարցի լուծմամբ զբաղվում ենք, փորձում ենք նոր դերասանների ներգրավել, քանի որ ունենք տաղանդավոր երիտասարդներ, ովքեր ցանկություն են հայտնել աշխատելու մեզ հետ։ Ամենամեծ խնդիրը ներկա ժամանակներում նյութական միջոցների սղությունն է: Թատրոնը, կարծես, դուրս է պատկան մարմինների ուշադրությունից։ Նոր բեմադրությունների համար ֆինանսավորում չունենք, սակայն փորձում ենք մեր միջոցներով, հնարավորության սահմաններում, գործունեություն ծավալել: Պատերազմից հետո թատրոնը հանդիսատեսին է ներկայացրել 3 նոր բեմադրություն՝ «Ալվան ծաղիկ», «Երկնքից երեք խնձոր ընկավ» և «Հրեշը լուսնի վրա»: Վերջինս ռուսալեզու էր, քանի որ նպատակ ունեինք հյուրախաղերով հանդես գալու Ռուսաստանի Դաշնությունում, բայց սահմանափակումների պատճառով այն հետաձգվել է»,-ներկայացրել է Ա. Հարությունյանը:
Մեր զրուցակիցը տեղեկացրեց, որ Ստեփանակերտի թատրոնն ընթացիկ տարում հյուրախաղերով հանդես է եկել Երևանում, Հրազդանում, Արտաշատում, Գյումրիում, Վանաձորում, «Լոռի» փառատոնի շրջանակներում էլ՝ Ստեփանավանում և Տաշիրում:
«Քանի որ մոտենում է Ամանորը, նախատեսում ենք դպրոցականների համար միջոցառում կազմակերպել, նաև նվերներ բաժանել երեխաներին: Սակայն նվերների պատրաստման համար որոշակի դժվարություններ կան` կապված հովանավորության հետ: Եթե լինեն մարդիկ, ովքեր կցանկանան մեր երեխաներին տոն պարգևել, մենք միայն ուրախ կլինենք»,- նշել է նա:
Խոսելով թատրոնի ապագա գործունեության և ծրագրերի մասին՝ տնօրենն ասաց, որ 2022 թվականին լրանում է դրամատիկականի 90-ամյակը, և այդ առիթով միջոցառում կկազմակերպվի: «Միջոցառմանը ներկայացվելու է թատրոնի անցած ուղին: Կցուցադրվեն տարբեր ներկայացումներից փոքրիկ հատվածներ. նախատեսում ենք շատ հետաքրքիր ու գեղեցիկ ծրագիր կյանքի կոչել: Ըստ մշակված նոր ծրագրի՝ առաջիկայում ունենք երեք նոր բեմադրություն, չորրորդը բեմադրելու համար, ցավոք, դեռ ֆինանսական միջոցներ չենք հայթայթել։ Երեխաների համար հանդես կգանք «Մատնաչափիկը» ներկայացմամբ, հանդիսատեսի դատին կներկայացնենք նաև «Անմահների դիրքը» հայրենասիրական բեմականացումը, որը Ապրիլյան 4-օրյա պատերազմի մասին է: Խաղացանկում ընդգրկել ենք նաև Նիկոլայ Գոգոլի «Ամուսնություն» կատակերգությունը: Ծրագիրը բավական մեծ է ու դժվար, բայց մենք այն անպայման կյանքի կկոչենք»,- ընդգծել է մեր զրուցակիցը:
Տնօրենն օրախնդիր է համարում շենքային պայմանները. «Գործող թատրոնի բեմը շատ փոքր է, բայց մենք այն հարմարեցնում ենք ներկայացումներին: Մեր միջոցներով լուծել ենք ձայնային, լուսային խնդիրները: Ձեռք ենք բերել գեներատոր և պրոյեկտոր: Տոմսերի վաճառքից ստացված հասույթով փորձում ենք ամեն ինչ ձեռք բերել, պակասը լրացնել և թատրոնը կենդանի պահել` յուրաքանչյուրս մեր հերթին նպաստելով օջախի` տարիներ ի վեր շարունակվող գործունեությանը»,- նշել է Ա. Հարությունյանը:

Stepanakert State Dramatic Theater after Vahram Papazyan faces a number of problems in the post-war period, but these do not prevent the cultural center from continuing its activities.
Stepanakert State Dramatic Theater today. Problems and programs presented by the director
STEPANAKERT, DECEMBER 16, ARTSAKHPRESS: The director of the Stepanakert State Drama Theater Armen Harutyunyan told "Artsakhpress".
"In the post-war period, the theater faces two problems. The first is the recruitment of actors, as after the war our main actors moved to the Republic of Armenia or the Russian Federation. We are solving the issue; we are trying to attract new actors, as we have talented young people who have expressed willingness to work with us.
The biggest problem now is the lack of material resources. We do not have funding for new performances, but we try to operate at our own expenses, as much as possible.
Our interlocutor informed that in the current year, the Stepanakert Theater performed in Yerevan, Hrazdan, Artashat, Gyumri, Vanadzor, and within the framework of the "Lori" festival in Stepanavan and Tashir.
"As the New Year is approaching, we plan to organize an event for schoolchildren and distribute gifts to children. However, there are some difficulties in terms of the sponsorship. If there are people who want to give our children a holiday, we will only be happy," he said.
Speaking about the future activities of the theater, the director said that in 2022, the 90th anniversary of the dramatic theatre will be celebrated, and an event will be organized on that occasion.
''The past path of the theater will be presented at the event. Small excerpts from different performances will be shown. We plan to implement a very interesting and beautiful program,'' he said.
The director named the building conditions as the main problem of the theatre. "The stage of the theater is very small, but we adapt it to the performances. We have solved the sound and light problems at our expenses. We have bought a generator and a projector. We try to get everything with the proceeds from the sale of tickets, to fill the gap, to keep the theater alive, each of us in turn contributing to the activities, which have been going on for years," said Armen Harutyunyan.