Շառլ Միշելի հայտարարությունը Փաշինյան-Ալիեւ հանդիպման արդյունքով
Բրյուսելում կայացած Փաշինյան-Միշել-Ալիեւ եռակողմ հանդիպումից հետո Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը հայտարարություն է տարածել․
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 15 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այդ մասին տեղեկացնում է lragir.am։
Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելն ընդունել է Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևին և Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ քննարկելու Հարավային Կովկասում առկա իրավիճակն ու երկու երկրների հետ ԵՄ հարաբերությունների հետագա զարգացման ուղիները:
Նախագահ Միշելը առաջնորդներին վստահեցրել է, որ ԵՄ-ն հավատարիմ է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի հետ սերտ համագործակցությանը հակամարտության հաղթահարման, տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հասնելու նպատակով համագործակցության եւ վստահության մթնոլորտի ստեղծման գործում, որն, ի վերջո, պետք է ամրագրվի խաղաղության համապարփակ համաձայնագրով: Երեք առաջնորդների ընդհանուր նպատակն է կառուցել անվտանգ, կայուն եւ բարգավաճ Հարավային Կովկաս՝ ի շահ տարածաշրջանի բոլոր ժողովուրդների:
Վարչապետ Փաշինյանը և նախագահ Ալիևը վերահաստատել են, որ 2020թ.նոյեմբերի 9-ի և 2021թ. հունվարի 11-ի երկու եռակողմ հայտարարությունների շրջանակներում ստանձնած առանցքային պարտավորությունները կհարգվեն, և որ հիմք կընդունվեն 2021թ. նոյեմբերի 26-ին Սոչիում ձեռք բերված փոխըմբռնումները: Նախագահ Միշելը բարձր է գնահատել երկու առաջնորդների ձեռնարկած քայլերը ՝ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի սահմանին վերջերս տեղի ունեցած զինված բախումներից հետո լարվածության թուլացում ապահովելու համար: Մասնավորապես, արձանագրվել է նախագահ Միշելի աջակցությամբ երկու երկրների պաշտպանության նախարարների միջև ուղիղ կապի բարեհաջող հաստատումը։ Այս մեխանիզմը կարող է օգնել կանխել ապագա միջադեպերը եւ դրական ազդեցություն ունենալ՝ գործնականում նպաստելով լարվածության թուլացմանը:
Նախագահ Միշելն ընդգծել է, որ առանցքային հումանիտար հարցերի լուծումը վճռորոշ նշանակություն ունի: Նա ողջունել է Ադրբեջանի կողմից տասը հայ բանտարկյալի ազատ արձակումն ու ականապատ դաշերի մնացած բոլոր քարտեզների տրամադրումը Հայաստանի կողմից: Նա կոչ է արել ամբողջապես եւ արագ կերպով լուծել բոլոր առանցքային հումանիտար հարցերը, ինչպիսիք են մյուս ձերբակալվածների ազատ արձակումը եւ անհայտ կորածների ճակատագրի լուծումը՝ ընդունելով, որ երկու կողմերի հումանիտար ժեստերը նույնպես նպաստում են վստահության ամրապնդմանը եւ օգնում են ստեղծել պայմաններ, որոնք կնպաստեն խաղաղության եւ հաշտեցման առաջխաղացմանը: ԵՄ-ն կշարունակի աջակցել մարդասիրական ականազերծման ջանքերին, այդ թվում ՝ փորձագիտական խորհրդատվությունների տրամադրման եւ հակամարտությունից տուժած բնակչությանը վերականգնման եւ վերակառուցման հարցում օգնություն ցուցաբերելու միջոցով: ԵՄ-ն նաեւ կշարունակի աջակցել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ վստահության ամրապնդման միջոցներին:
Առաջնորդները քննարկել են ԵՄ-ի եւ երկու երկրների միջեւ առկա եւ հեռանկարային առեւտրատնտեսական գործընկերային հարաբերությունները: Նրանք նաեւ քննարկել են վստահության ամրապնդման, խաղաղ գոյակցության խթանման եւ տարածաշրջանում տնտեսական համագործակցության ընդլայնման համար տնտեսական խորհրդատվական հարթակ ստեղծելու ԵՄ մտադրությունը:
Նախագահ Ալիևը և վարչապետ Փաշինյանը համակարծիք են եղել, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պետական սահմանի սահմանազատման և սահմանազատման շուրջ նախատեսվող բանակցությունների համատեքստում անհրաժեշտ կլինի հետագա շոշափելի քայլեր ձեռնարկել գործնականում լարվածությունը նվազեցնելու համար ՝ բանակցությունների համար բարենպաստ մթնոլորտ ապահովելու նպատակով: Նախագահ Միշելը կոչ է արել ինչպես Երեւանին, այնպես էլ Բաքվին ակտիվ եւ բարեխղճորեն աշխատել լարվածության թուլացման ուղղությամբ: Նա ընդգծել է, որ ուժերի պատշաճ հեռավորության ապահովումը միջադեպերի կանխարգելման կարեւոր տարր է: Սահմանազատման եւ սահմանագծման հարցերին աջակցելու նպատակով ԵՄ-ն փորձագիտական առաքելություն/խորհրդատվական խումբ կտրամադրի՝ տեխնիկական աջակցություն տրամադրելով երկու երկրներին:
Նախագահ Միշելը նաեւ ընդգծել է Հարավային Կովկասում ընդհանրապես եւ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ մասնավորապես հաղորդակցային ենթակառուցվածքի վերականգնման կարեւորությունը՝ բոլոր երկրների ինքնիշխանությունը լիարժեք հարգելու հիմքով: Որոշվել է ձեռնամուխ լինել փոխադարձության սկզբունքի հիման վրա սահմանային եւ մաքսային հսկողության համապատասխան միջոցներով երկաթուղային ուղիների վերականգնմանը: ԵՄ-ն պատրաստ է աջակցել կապուղիների զարգացմանը՝ ըստ իր Տնտեսական եւ Ներդրումային ծրագրի: Առաջարկվող տնտեսական խորհրդատվական պլատֆորմը կարող է նաեւ աջակցել այս գործընթացին:

Statement of President Charles Michel following the trilateral meeting with President Ilham Aliyev and Prime Minister Nikol Pashinyan
The President of the European Council, Charles Michel, hosted the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, and the Prime Minister of the Republic of Armenia, Nikol Pashinyan, for a discussion on the evolving situation in the South Caucasus region and ways forward regarding EU relations with both countries.
STEPANAKERT, DECEMBER 15, ARTSAKHPRESS: President Michel assured both leaders of the EU’s commitment to work closely with Armenia and Azerbaijan in overcoming conflict, creating cooperation and an atmosphere of trust, with a view to sustainable peace in the region ultimately underpinned by a comprehensive peace agreement. The common aim of all three leaders is to build a South Caucasus that is secure, stable and prosperous for the benefit of all people living in the region.
Prime Minister Pashinyan and President Aliyev reconfirmed that key commitments undertaken in the framework of the two trilateral statements of 9 November 2020 and 11 January 2021 would be honoured and that understandings reached in Sochi on 26 November 2021 should be built upon.  President Michel commended steps taken by both leaders to ensure the de-escalation of tensions following recent armed clashes along the border between Armenia and Azerbaijan. In particular, the successful establishment of a direct communication link between the Ministers of Defence of both countries, facilitated by President Michel, was acknowledged. This mechanism can serve to prevent future incidents and make a positive impact by helping de-escalate tensions on the ground.
President Michel stressed that resolving key humanitarian issues is of crucial importance. He welcomed the recent release of ten Armenian detainees by Azerbaijan and the handover of all remaining mine-maps by Armenia. He called for the full and speedy resolution of all outstanding humanitarian issues, such as the release of further detainees and addressing the fate of missing persons, while recognising that humanitarian gestures by both sides also promote confidence and help create an environment conducive to progress towards peace and reconciliation. The EU will continue to support humanitarian de-mining efforts, including by providing expert advice, and assistance to conflict-affected populations, rehabilitation and reconstruction. The EU will also continue to support confidence building measures between Armenia and Azerbaijan.
The leaders discussed key existing and prospective trade and economic partnerships between the EU and both countries.  They also discussed the EU’s intention to launch an economic advisory platform to build confidence, contribute to peaceful coexistence and build up economic cooperation in the region.
President Aliyev and Prime Minister Pashinyan agreed that in the context of the planned launch of negotiations on the delimitation and demarcation of the state border between Armenia and Azerbaijan, further tangible steps will need to be taken to reduce tensions on the ground to ensure a conducive atmosphere for the talks. President Michel called on both Yerevan and Baku to actively engage in good faith and to work towards de-escalation. He stressed that ensuring the appropriate distancing of forces is an essential element of incident prevention. The EU will make available an expert mission/consultative group to support the border delimitation and demarcation issues by providing technical assistance to both countries.
President Michel also emphasised the importance of restoring communications infrastructure between Armenia and Azerbaijan in particular and the South Caucasus more broadly, while fully respecting the sovereignty of all countries. It was agreed to proceed with the restoration of railway lines, with appropriate arrangements for border and customs controls, based on the principle of reciprocity. The EU is ready to support the development of connectivity links, in line with its Economic and Investment Plan. The proposed economic advisory platform can also support this process.