Պատերազմում զոհված, հաշմանդամություն ստացած հերոսների երեխաների Ամանորյա երազանքները կիրականանան. Արցախի մայրիկների ակումբը ծրագիր է իրականացնում
Արցախի մայրիկների ակումբը նախաձեռնել է իրականացնել 2020թ. Արցախյան 44-օրյա պատերազմի ժամանակ զոհված հերոսների, 1-ին, 2-րդ, 3-րդ կարգի հաշմանդամություն ստացածների երեխաների Ամանորյա երազանքները։
Պատերազմում զոհված, հաշմանդամություն ստացած հերոսների երեխաների Ամանորյա երազանքները  կիրականանան. Արցախի մայրիկների ակումբը ծրագիր է իրականացնում
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 8 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ակումբի հիմնադիր Լիլիթ Պետրոսյանը: «Պատերազմում ամուսնուս եմ կորցրել: Անցած տարի Հայաստանից բազմաթիվ կազմակերպություններ անընդհատ ինձ հետ կապվում էին, որ նամակ գրենք։
Արդեն երազանքներ չէին մնացել, բոլորն իրականացրեցին։ Ամեն օր 3-5 ՀԿ-ներ, կամ անծանոթ անհատներ մեր տուն էին գալիս, որ աղջկաս ուրախացնեն։ Նրանք այնքան ջերմություն տվեցին, այնքան հոգատարություն, որ փոքրիկս, կարծեք, հաղթահարեց սթրեսը։
Որոշեցի, որ այս տարի Արցախի մայրիկների ակումբում նույնը պիտի անենք, որովհետև անթիվ կանայք պատրաստ են ամեն ինչ անել, որ պատերազմի հետևանքով տուժած երեխաներին երջանկություն պարգևեն` գոնե մի քանի ժամով։ Ակումբը միակ հարթակն է, որտեղ կարող եմ ամեն ինչ վերահսկել: Մարդիկ վստահում են ինձ, ամեն ինչ փաստաթղթերով է իրականացվում»,-նշեց Լ. Պետրոսյանը։ Մեր զրուցակցի խոսքով՝ Արցախի մայրիկների ակումբում սա առաջին ծրագիրը չէ. միշտ էլ բարեգործական ծրագրեր ունեցել են:
«Նախաձեռնությունը շարունակական կլինի։ Ամեն օր անթիվ նամակներ եմ ստանում էլֆերից, բողոքում են, որ չեն հասցնում նամակի էլֆ դառնալ, որովհետև վայրկյաներ անց արդեն էլֆեր են գտնվում։ Անթիվ մարդիկ սպասում են, որ հաշիվ բացենք, որ փոխանցեն գումար: Սկզբում, երբ հաշմանդամություն ստացածների երեխաների նամակներն էինք ընդունում, շատ քիչ նամակներ կային, դեռ 2 օր է զոհվածների երեխաների նամակներն ենք ընդունում ու արդեն 45 նամակ ունենք։ Շատ են դիմում, որ էլֆ լինեն հենց զոհվածների կանայք, նրանց մեծ մասը ցանկանում է, որ անունը չնշեմ։ Զարմանալի է, բայց այսպիսին է հայի կին տեսակը»,- հավելեց մեր զրուցակիցը։ Երեխաների նամակներն ուղարկելու և լրացուցիչ տեղեկատվության համար ցանկացողները կարող են անցնել հետևյալ հղումով։

Сбудутся новогодние мечты детей героев, погибших на войне и получивших инвалидность: Клуб матерей Арцаха реализует программу
Клуб матерей Арцаха инициировал осуществление детских новогодних мечтаний детей героев, погибших на войне и получивших инвалидность 1, 2 и 3 группы.
СТЕПАНАКЕРТ, 8 декабря, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявила основательница клуба Лилит Петросян. "Я потеряла мужа на войне. В прошлом году многие организации из Армении постоянно обращались ко мне с просьбой написать письмо.
Мечтаний больше не было, они осуществили все мечты. Ежедневно к нам в дом приходили 3-5 представителей общественных организаций или незнакомцев, чтобы порадовать мою дочь. Они дарили столько тепла, столько заботы, что казалось, что моя малышка преодолела стресс.
Я решила, что в этом году мы должны сделать то же самое в Клубе матерей Арцаха, потому что бесчисленное количество женщин готовы сделать все, чтобы принести счастье детям, пострадавшим от войны, хотя бы на несколько часов. Клуб - единственная площадка, где я могу все контролировать. Люди мне доверяют, все делается по соответствующим документам», - отметила Л. Петросян. По словам нашей собеседницы, это не первая программа в Клубе матерей Арцаха- всегда были благотворительные программы.
Բնութագրությունը հասանալի չէ«Инициатива будет продолжаться. Каждый день я получаю бесчисленное количество писем от эльфов, они жалуются, что не успевают стать эльфом письма, потому что секунды спустя есть другие эльфы. Бесчисленное количество людей ждут, когда мы откроем счет для перевода денег. Сначала, когда мы получали письма детей инвалидов, писем было очень мало․ Мы получаем письма детей погибших 2 дня и уже получили 45 писем.
Многие жены погибших хотят стать эльфами, большинство из них хотят, чтобы я не упоминала их имена. Удивительно, но это тип армянки»,- добавила наша собеседницы. Для получения дополнительной информации об отправке писем детям перейдите по следующей ссылке.