Ասֆալտապատվել են Վաղուհասի ներհամայնքային ճանապարհները
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 4 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Վաղուհաս համայնքի ղեկավար Հովհաննես Պետրոսյանը:
Մեր զրուցակցի տեղեկացմամբ՝ համայնքը 709 բնակիչ ունի: «44-օրյա պատերազմից հետո տեղահնված 11 ընտանիք է հաստատվել մեր գյուղում. բոլորն էլ օգտվել են ԿԽՄԿ-ի կողմից տեղահանվածներին տրամադրվող աջակցություններից:
Ազատ բնակֆոնդում 20 տուն ունենք, մեր տեղահանված ընտանիքների ցանկության դեպքում` կվերանորոգենք ու կտրամադրենք նրանց: Այս պահի դրությամբ վերանորոգվում են տեղահանվածների ու զոհվածների ընտանիքների բնակարանները: Նորակառույց դպրոցում սովորում է 177 աշակերտ. Դպրոցը մարզադահլիճ չունի: Մանկապարտեզը ևս նորակառույց է. 63 սան ունենք։
Համայնքապետարանը և բուժկետը գործում են միևնույն շենքում. շենքային պայմաններն անմխիթար են: Հանդիսությունների սրահն ու ակումբի շենքը ևս վերանորոգման կարիք ունեն:
Համայնքն ապահովված է էլեկտրաէներգիայով, շուրջօրյա ջրամատակարարմամբ, գազաֆիկացված չէ. անհրաժեշտությունը չի զգացվում»,- ներկայացրել է համայնքապետը:
Մեր զրուցակիցը ցավով է նշել, որ պատերազմի ժամանակ 3 համագյուղացի է զոհվել, 8-ը` վիրավորվել, 1 հոգու ճակատագիր էլ մինչ օրս մնում է անհայտ: Խոսելով գյուղացիների զբաղվածության մասին՝ մեր զրուցակիցն ասել է, որ բնակչության մեծ մասը աշխատում է «Բեյզ Մեթըլս» ընկերությունում, մի մասն էլ՝ Կաշենի հանքավայրում:

Внутриобщинные дороги Вагуаса заасфальтированы
СТЕПАНАКЕРТ, 4 декабря, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявил глава общины Вагуас Ованес Петросян.
По словам нашего собеседника, в общине проживает 709 человек. «После 44-дневной войны в нашем селе поселились 11 семей вынужденных переселенцев- все воспользовались государственной помощью, предоставленной ВПЛ от МККК.
У нас 20 домов в свободном жилищном фонде, и если наши переселенцы захотят, мы их отремонтируем и предоставим им. В квартирах семей вынужденных переселенцев и погибших ведется ремонт. В недавно построенной школе обучаются 177 учеников. В школе нет спортзала. Детский сад недавно построен- у нас 63 воспитанника.
В одном и том же здании действуют медпункт и сельский муниципалитет- условия в здании плачевные. Банкетный зал и здание клуба нуждаются в ремонте.
Сообщество обеспечено электричеством, круглосуточным водоснабжением, не газифицировано- в этом нет необходимости», - представил глава общины.
Наш собеседник с сожалением отметил, что во время войны погибли 3 односельчанина, 8 ранены, а судьба 1 человека до сих пор неизвестна. Говоря о занятости жителей села, наш собеседник сказал, что большая часть населения работает в компании «Бейз металс», а другая часть - на руднике Кашен.