Ասֆալտապատվել են Վաղուհասի ներհամայնքային ճանապարհները
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 4 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Վաղուհաս համայնքի ղեկավար Հովհաննես Պետրոսյանը:
Մեր զրուցակցի տեղեկացմամբ՝ համայնքը 709 բնակիչ ունի: «44-օրյա պատերազմից հետո տեղահնված 11 ընտանիք է հաստատվել մեր գյուղում. բոլորն էլ օգտվել են ԿԽՄԿ-ի կողմից տեղահանվածներին տրամադրվող աջակցություններից:
Ազատ բնակֆոնդում 20 տուն ունենք, մեր տեղահանված ընտանիքների ցանկության դեպքում` կվերանորոգենք ու կտրամադրենք նրանց: Այս պահի դրությամբ վերանորոգվում են տեղահանվածների ու զոհվածների ընտանիքների բնակարանները: Նորակառույց դպրոցում սովորում է 177 աշակերտ. Դպրոցը մարզադահլիճ չունի: Մանկապարտեզը ևս նորակառույց է. 63 սան ունենք։
Համայնքապետարանը և բուժկետը գործում են միևնույն շենքում. շենքային պայմաններն անմխիթար են: Հանդիսությունների սրահն ու ակումբի շենքը ևս վերանորոգման կարիք ունեն:
Համայնքն ապահովված է էլեկտրաէներգիայով, շուրջօրյա ջրամատակարարմամբ, գազաֆիկացված չէ. անհրաժեշտությունը չի զգացվում»,- ներկայացրել է համայնքապետը:
Մեր զրուցակիցը ցավով է նշել, որ պատերազմի ժամանակ 3 համագյուղացի է զոհվել, 8-ը` վիրավորվել, 1 հոգու ճակատագիր էլ մինչ օրս մնում է անհայտ: Խոսելով գյուղացիների զբաղվածության մասին՝ մեր զրուցակիցն ասել է, որ բնակչության մեծ մասը աշխատում է «Բեյզ Մեթըլս» ընկերությունում, մի մասն էլ՝ Կաշենի հանքավայրում:

The intra-community roads of Vaghuhas asphalted
The intra-community roads of the Vaghuhas community of Artsakh’s Martakert region have been asphalted.
STEPANAKERT, DECEMBER 4, ARTSAKHPRESS:  The head of the Vaghuhas community Hovhannes Petrosyan told "Artsakhpress".
"The community has 709 residents. After the 44-day war, 11 displaced families have settled in our village. All the displaced families have benefited from ICRC assistance provided to the displaced.
We have 20 houses in the free housing stock, and if our displaced families want, we will renovate and provide them. The apartments of the displaced and victims' families are currently being renovated. 177 students study in the newly built school. The school does not have a gym. The kindergarten is newly built. We have 63 students.
The municipality and aid station operates in the same building; building conditions are deplorable. The ceremony hall and the club building need renovation.
The community is provided with electricity, round-the-clock water supply.  The village is not gasified," he said.
3 fellow villagers have fallen, 8 have been wounded, and the fate of 1 person is still unknown. Speaking about the employment of the villagers, our interlocutor said that most of the villagers work in the "Base Metals" company and some in the Kashen mine.