Կիպրոսը հայերի նկատմամբ Ադրբեջանի ագրեսիան դատապարտող բանաձև է ընդունել
Կիպրոսի Ներկայացուցիչների Պալատը դեկտեմբերի 3-ին միաձայն ընդունել է «Հայերի նկատմամբ Ադրբեջանի շարունակական ագրեսիան և Լեռնային Ղարաբաղում ընթացիկ իրավիճակի վերաբերյալ» վերտառությամբ բանաձևը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 3 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին տեղեկացավ Կիպրոսում ՀՀ դեսպանությունից:
«Բանաձևը դատապարտում է Ադրբեջանի ագրեսիան Հայաստանի և Արցախի դեմ` պահանջում էի կատար ածել 2020 թ-ի նոյեմբերի 9-ի զինադադարի հայտարարության դրույթները, այդ թվում գերիների անհապաղ արձակումը: Միաժամանակ այն կոչ է անում միջազգային հանրությանը գործելու այնպես, որի արդյունքում կդադարի Ադրբեջանի ագրեսիան Հայաստանի նկատմամբ, ինչպես նաև հորդորում միջազգային կառույցներին հումանիտար աջակցություն ցուցաբերել Արցախի բնակչությանը:
Բանաձևը նաև դատապարտում է Թուրքական ներգրավվածությունը Լեռնային Ղարաբաղի դեմ սանձազերծված պատերազմում»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:

Кипр принял резолюцию, осуждающую агрессию Азербайджана в отношении армян
3 декабря Палата представителей Кипра единогласно приняла резолюцию «Продолжающаяся агрессия Азербайджана против армян и ситуация в Нагорном Карабахе».
СТЕПАНАКЕРТ, 3 декабря, АРЦАХПРЕСС- Об этом сообщили в посольстве Республики Армения в Республике Кипр.
«В резолюции осуждается агрессия Азербайджана против Армении и Арцаха. В ней требования выполнения положений заявления о прекращении огня от 9 ноября 2020 года и немедленного освобождение пленных. В то же время она призывает международное сообщество действовать активнее, чтобы положить конец агрессии Азербайджана против Армении. Она также призывает международные организации оказывать гуманитарную помощь народу Арцаха.
Резолюция также осуждает участие Турции в войне, развязанной против Нагорного Карабаха», - говорится в сообщении посольства.