Նվիրումը` անմահություն...Կապիտան Մովսես Դավթյան
Արցախյան 44-օրյա պատերազմի ժամանակ հանուն հայրենիքի փրկության անմահացան բազմաթիվ քաջորդիներ: Նրանցից է 29-ամյա կապիտան Մովսես Դավթյանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 3 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում հերոսի կինը՝ Լուսինե Դավթյանը, առանձին հպարտությամբ է ներկայացրել ամուսնու անցած հերոսական ճանապարհը: Նրա խոսքով՝ Մ. Դավթյանը տարիներ շարունակ անձնվիրաբար ծառայել է հայրենիքին, և իր կյանքը չի խնայել նրա հարատևման համար:
«Ամուսինս ծնվել է Լոռու մարզի Ազնվաձոր գյուղում, 1991թվականին։ Ստացել է ռազմական կրթություն և ծառայության անցել Ստեփանակերտի «Ցոր» զորամասում։ Բնավորությամբ հավասարակշռված էր, կատակասեր, հրաշալի զրուցակից ու իդեալական կյանքի ընկեր: Երազում էր ունենալ 3 դուստր։ Ասում էր` կհպարտանա նրանցով»,- անկեղծանում է հերոսի կինը ու շեշտում` փայփայում է Մովսեսի ստացած պետական պարգևները։
May be an image of 1 հոգի, standing և military uniform-ը
«2007 թ. ՀՀԿ կողմից պարգևատրվել է պատվոգրով և արժեքավոր նվեր-ժամացույցով, Մարտական պատրաստության և զինվորական կարգապահության մեջ ակնառու առաջադիմության համար Աշոտ Նավասարդյանի անվան կրթաթոշակ էր ստանում: 2007թ արժանացել է «Союз 2007 Иссык – Куль» հուշամեդալի, 2012թվականին՝ «Հայոց բանակի 20-ամյակ» ՀՀ ՊՆ հոբելյանական մեդալի, 2014թ. ՌԴ ՊՆ մեդալի` Տանկային բիաթլոնի միջազգային առաջնությունում 2-րդ տեղ զբաղեցնելու համար, 2014-ին՝ «За укрепление боевого содружества» ՌԴ ՊՆ մեդալի, Մարշալ Բաղրամյանի անվան ՀՀ ՊՆ մեդալի: Նույն թվականին ավագ լեյտենանտի անունը, ազգանունը և հայրանունը գրանցվել է զորամասի պատվո գրքում: ԱՀ նախագահի և ՀՀ ՊՆ-ի կողմից արժանացել է դրամական պարգևների, 2015թ. ԽՍՀՄ հերոս Հունան Ավետիսյանի անվան ՀՀ ՊՆ մեդալակիր է դարձել: 2015թ-ին՝ «Ռուսաստանի հայերի միության 10 ամյակ» հոբելյանական մեդալ է ստացել, իսկ 2016թվականին՝ Լավագույն տանկային վաշտի հրամանատար ճանաչվելու համար դրամական պարգև: ԶՄ հրամանատարի կողմից ստացած բազմաթիվ պատվոգրեր ունի, խրախուսանքներ` ինչպես անմիջական, այնպես էլ ավագ հրամանատարության և հասարակական գործիչների կողմից: 2016թ. ապրիլյան քառօրյա պատերազմի ժամանակ մարտական կիրառման տարբեր շրջաններում իրականացրել է մարտական հերթապահություն ` ղեկավարելով մարտին մշտապես պատրաստ տանկային ստորաբաժանումը»,- ընդգծել է մեր զրուցակիցը:
Կապիտան Մովսես Դավթյանը զոհվել է հոկտեմբերի 10-ին, Հադրութի մատույցներում՝ մարտական գործողության ժամանակ։ Զոհվելուց երկու ամիս անց՝ դեկտեմբերի 5-ին, ծնվեց նրա՝ այդքան սպասված դուստրը՝ Եվան։ Հայրը չհասցրեց տեսնել դստեր ծնունդը:
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի հրամանագրով հայրենիքի պաշտպանության ու անվտանգության ապահովման գործում ցուցաբերած խիզախության և արիության համար Արցախի Հանրապետության ՊԲ կապիտան Մովսես Սեյրանի Դավթյանը հետմահու պարգևատրվել է «Մարտական խաչ» 2-րդ աստիճանի շքանշանով և «Արիության համար» մեդալով։

Преданность - бессмертие ... Капитан Мовсес Давтян
Во время 44-дневной войны в Арцахе многие герои погибли за спасение Родины. Один из них - 29-летний капитан Мовсес Давтян.
СТЕПАНАКЕРТ, 3 декабря, АРЦАХПРЕСС- В беседе с корреспондентом "Арцахпресс" жена героя Лусине Давтян с особой гордостью представила героический путь мужа. По ее словам, М. Давтян много лет самоотверженно служил Родине, он не пожалел своей жизни за ее спасение.
«Мой муж родился в 1991 году в селе Азнвадзор Лорийской области. Получил военное образование, служил в войсковой части «Цор» в Степанакерте. Он обладал уравновешенным характером, юмором,  был прекрасным собеседником и идеальным спутником жизни. Мечтал иметь 3-х дочерей. Он говорил, что будет гордиться ими», - поделилась с нами жена героя и подчеркнула, что дорожит государственными наградами, полученными Мовсесом.
«В 2007 г. был награжден грамотой Республиканской партии Армении, ценными подарочными часами и получал стипендию имени Ашота Навасардяна за выдающиеся успехи в военной подготовке и воинской дисциплине. В 2007 году был награжден памятной медалью «Союз-2007 Иссык-Куль», в 2012 году юбилейной медалью "20 лет Вооруженных Сил РА" Министерства обороны, в 2014 году медалью Министерства обороны Российской Федерации за второе место на Международном чемпионате по танковому биатлону, в 2014 году медалью  «За укрепление боевого содружества» Министерства обороны Российской Федерации, медалью Минобороны РА им. Маршала Баграмяна. В том же году имя старшего лейтенанта, фамилия и отчество были занесены в книгу почета воинской части. Был награжден денежными премиями президента Республик Арцах и Министерства обороны РА, в 2015 г. он стал медалистом Министерства обороны РА имени героя СССР Унана Аветисяна. В 2015 году он получил памятную медаль «10 лет Союзу армян России», а в 2016 году получил денежный приз за звание командира Лучшего танкового отряда. Он получил множество дипломов главкома вооруженных сил, получил поощрение как непосредственного, так и старшего командования и общественных деятелей. Во время апрельской четырехдневной войны 2016 г. он выполнял боевое дежурство в разных регионах, возглавляя всегда готовое к бою танковое подразделение», - подчеркнула наша собеседница.
Капитан Мовсес Давтян погиб 10 октября в ходе военной операции на окраине Гадрута. Через два месяца после его смерти, 5 декабря, у него родилась долгожданная дочь Ева. Отец не успел увидеть рождение дочери.
Указом президента Республики Арцах Араика Арутюняна за мужество и отвагу, проявленные в ходе боев по защите родины, значительный вклад в дело защиты Родины, капитан Армии обороны Республики Арцах Мовсес Сейранович Давтян посмертно награжден орденом «Боевой крест» 2 степени и медалью «За отвагу».