«Սոցիալական աշխատանք» ծրագիրն ընթացքի մեջ է
Ստեփանակերտի Մեսրոպ Մաշտոց համալսարանում «Սոցիալական աշխատանք» մագիստրոսական նոր ծրագիրն արդեն մեկնարկել է և բաժինն արդեն 20 ուսանող ունի։
«Սոցիալական աշխատանք»  ծրագիրն ընթացքի մեջ է
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, նոյեմբերի 29, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Համալսարանի պրոռեկտոր Ալիսա Բաղդասարյանն «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց, որ այս մասնագիտությունն անհրաժեշտություն է, քանի որ սոցաշխատողի ինստիտուտը պետք է զարգացնել։
«Արցախում վերջին իրադարձություններից հետո սոցիալ-հասարակական դաշտում խնդիրներ կան, և այդ խնդիրները լուծելու համար այս ինստիտուտն անհրաժեշտություն է: Ծրագիրը նախաձեռնել են Հայաստանի սոցիալական աշխատողների ասոցիացիան և Երևանի պետական համալսարանը: Երևանի պետական համալսարանի սոցիալական աշխատանքի և տեխնոլոգիաների ամբիոնի դասախոսները գալիս են Արցախ և այստեղ դասախոսություններ կազմակերպում, որոնց միանում և մասնակցում են նաև մեր դասախոսները: Շուտով նրանք Երևանում կմասնակցեն դասընթացների, որը վերապատրաստման հետաքրքիր ու կարևոր մի փուլ է: Մագիստրանտները պետպատվերի շրջանակներում են սովորում այս մասնագիտությամբ և հետագայում ապահովվելու են աշխատանքով, ինչը մոտիվացիոն գործընթացի սկիզբ է», - նշեց Ա. Բաղդասարյանը:
Հայաստանի սոցիալական աշխատողների ասոցիացիայի գործադիր տնօրեն Մանանե Պետրոսյանը, ով պարբերաբար դասախոսություններով հանդես է գալիս Մեսրոպ Մաշտոց համալսարանում, իր խոսքում նշեց, որ ուսանողների մեջ անընդհատ սովորելու ձգտում է տեսնում։
«Ամեն օր մենք տեսնում ենք նրանց առաջընթացը, նրանք որոշել են՝ չեն հանձնվելու և սոցիալական աշխատանքի ոլորտում հիմնարար բարեփոխում են իրականացնելու: Հավատում եմ ու վստահ եմ, որ մենք անպայման հաջողության կհասնենք ուսանողների հետ՝ ունենալով Արցախի բոլոր համայնքներում համապատասխան ծառայություններ։ Մարտունիում կբացենք «Երեխաների և ընտանիքի կենտրոն», նմանատիպ կենտրոն կունենանք նաև հաջորդ տարի` Մարտակերտում, իսկ հետո` նաև Ասկերանում։ Սա շարունակական գործընթաց է, որում անպայման հաջողելու ենք», - ասաց Մ. Պետրոսյանը:

The new master's program "Social Work" has already started at Stepanakert Mesrop Mashtots University and the department already has 20 students.
"Social Work" program underway in Stepanakert
STEPANAKERT, NOVEMBER 29, ARTSAKHPRESS: The vice-rector of the university Alisa Baghdasaryan told "Artsakhpress" and noted that this profession is a necessity, as the institute of a social worker must be developed.
After the recent events in Artsakh, there are problems in the social field, this institution is necessary to solve those problems. The program was initiated by the Armenian Association of Social Workers and Yerevan State University. The lecturers of the Chair of Social Work and Technologies of Yerevan State University come to Artsakh and organize lectures here, which are joined by our lecturers.
Soon they will take part in trainings in Yerevan, which is an interesting and important stage of training,” A. Baghdasaryan said.
Executive Director of the Armenian Association of Social Workers, Manane Petrosyan, who regularly gives lectures at Mesrop Mashtots University, mentioned that she notices the constant desire of students to learn.
"Every day we see their progress, they have decided not to give up, they will carry out fundamental reforms in the field of social work.