Ավստրալիայի խորհրդարանում կքննարկվի երկրի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը
Ավստրալիայի խորհրդարանի Ներկայացուցիչների պալատում առաջին անգամ նոյեմբերի 29-ին քննարկման է դրվելու բանաձև, որն ուղղակիորեն կոչ է անում կառավարությանը ճանաչելու Օսմանյան կայսրությունում իրականացված հայերի, ասորիների ու հույների ցեղասպանությունները:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, նոյեմբերի 29, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Այս մասին հայտնում է Հայ դատի Ավստրալիայի հանձնախումբը:
Պատգամավոր Թրենթ Զիմերմանի առաջ քաշած բանաձևը հորդորում է Ավստրալիայի կառավարությանը հավատարիմ մնալ 1948 թվականի Ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելման և դատապարտման մասին կոնվենցիային՝  ճանաչելով «Օսմանյան կայսրության կողմից 1915-1923 թվականների ընթացքում հայերի, հույների և մյուս քրիստոնյա փոքրամասնությունների դեմ իրականացված ցեղասպանությունը»:
Եթե ելույթ ունեցողների մեծ մասը կողմ հանդես գա բանաձևին, ապա Ներկայացուցիչների պալատը կոչ կանի կառավարությանը կյանքի կոչել ժողովրդի կամքն ու ճանաչել հայերի, ասորիների ու հույների ցեղասպանությունները:

В Парламенте Австралии обсудят вопрос признания Геноцида армян
29 ноября в Палате представителей Австралии впервые будет обсуждена резолюция, призывающая правительство признать Геноцид армян, ассирийцев и греков в Османской империи.
СТЕПАНАКЕРТ, 29 ноября, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Об этом сообщает Армянский национальный комитет Австралии.
Резолюция, представленная депутатом Трентом Зиммерманом, призывает правительство Австралии присоединиться к Конвенции 1948 года о предупреждении преступления Геноцида и наказании за него, признав «Геноцид армян, греков и других христианских меньшинств в Османской империи в 1915 -1923 годах.
Если большинство сторонников резолюции проголосуют за резолюцию, Палата представителей обратится к правительству с призывом выполнить волю народа и признать Геноцид армян, ассирийцев и греков.