Թալիբան․ Շիաները կարող են ներկայացնել իրենց պահանջները
«Թալիբան» շարժման վարչապետի քաղաքական հարցերով տեղակալ Մաուլավի Աբդուլ Կաբիրը՝ (կազմակերպություն, որի գործունեությունն արգելված է ՌԴ-ում) Քաբուլում շիա կրոնական գործիչների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է, որ «Աֆղանստանը բոլորիս ընդհանուր տունն է»։
Այս մասին տեղեկացնում է «Tasnim» լրատվական գործակալությունը։ Թալիբների մամուլի քարտուղարի տեղակալ Ինամուլլա Սամանգանիի խոսքով փոխվարչապետը նշել է, որ շիաները կարող են առանց խնդիրների առաջ քաշել իրենց պահանջները: «Թալիբան» շարժման վարչապետի քաղաքական հարցերով տեղակալը «Կասր Սեպիդար»-ում օրերս հանդիպել էր նաև շիաների ավագների պատվիրակության հետ։
Հանդիպման ընթացքում նա խոսել էր, Աֆղանստանում բոլոր էթնիկ խմբերի միջև միասնության անհրաժեշտության մասին և ընդգծել, որ շիաների ներուժը կօգտագործվի ի շահ երկրի և ժողովրդի բարեկեցության:
«Թալիբանի» պաշտոնատար անձինք բազմիցս հայտարարել են, որ շարժումը շիաների հետ ոչ մի խնդիր չունի։ Անցյալ շաբաթ Քաբուլի արևմտյան մասում շիաների շրջանում հանրահավաքի ժամանակ շիաները պաշտոնապես հայտարարել էին «Թալիբանի» ներկայիս կառավարության աջակցության մասին։

«Талибан»*: шииты могут выдвигать свои требования
СТЕПАНАКЕРТ, 29 ноября, АРЦАХПРЕСС- По сообщению регионального офиса информационного агентства Tasnim, Маулави Абдул Кабир, заместитель премьер-министра движения «Талибан» (организация, деятельность которой запрещена в РФ), в ходе встречи с шиитскими религиозными деятелями в Кабуле заявил: «Афганистан — общий дом для всех нас», передает regionpress.am.
По словам заместителя пресс-секретаря талибов (организация, деятельность которой запрещена в РФ) Инамуллы Самангани, что заместитель премьер-министра «Талибан» (организация, деятельность которой запрещена в РФ) подчеркнул, что шииты могут без проблем выдвигать свои требования.
На днях Маулави Абдул Кабир, заместитель премьер-министра движения «Талибан» (организация, деятельность которой запрещена в РФ) по политическим вопросам, встретился с делегацией шиитских старейшин в «Каср-Сепидар».
Заместитель премьер-министра «Талибана» (организация, деятельность которой запрещена в РФ) также подчеркнул необходимость единства между всеми этническими группами в Афганистане и сказал, что потенциал шиитов будет использован в интересах страны и народа.
Официальные лица «Талибана» (организация, деятельность которой запрещена в РФ) неоднократно заявляли, что у движения не существует никаких проблем с шиитами. На прошлой неделе в шиитском районе в западной части Кабула шииты на митинге официально заявили о поддержке нынешнего правительства «Талибана» (организация, деятельность которой запрещена в РФ).