ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը ողջունել է Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հանդիպումը
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի խոսնակի տեղակալ Ֆահրան Հաքը հանդես է եկել Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների եռակողմ հանդիպման վերաբերյալ հայտարարությամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին փոխանցում է 1lurer.am-ը:
«Գլխավոր քարտուղարը ողջունում է Հայաստանի վարչապետի, Ադրբեջանի նախագահի և Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի՝ նոյեմբերի 26-ին կայացած եռակողմ հանդիպումը և ի գիտություն է ընդունում նրանց համատեղ հայտարարությունը: Նա բարձր է գնահատում Ռուսաստանի Դաշնության դերը շփումների և երկխոսության շարունակմանն աջակցելու գործում»,- նշված է Հաքի հայտարարության մեջ:
Նրա խոսքով՝ գլխավոր քարտուղարը ոգևորված է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բարձր մակարդակի ուղղակի փոխգործակցության վերականգնմամբ և 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի և 2021 թ. հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարություններն ամբողջությամբ կատարելու ու տարածաշրջանում կայունության բարձրացմանն ուղղված հստակ քայլեր ձեռնարկելու նրանց հանձնառությամբ:
«Գլխավոր քարտուղարը վերահաստատում է ՄԱԿ-ի սկզբունքային դիրքորոշումն այն մասին, որ տևական խաղաղություն կարող է ձեռք բերվել միայն երկխոսության միջոցով, և կողմերին կոչ է անում այդ նպատակով լուծել չլուծված հարցերը բոլոր հասանելի ձևաչափերով, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո: ՄԱԿ-ը պատրաստ է աջակցելու բոլոր այդպիսի ջանքերին, այդ թվում՝ մարդասիրական օգնություն ցուցաբերելու, տեղերում վերականգնմանն ու խաղաղությանն աջակցելու միջոցով»,- նշված է հայտարարության մեջ:

Генсек ООН приветствовал трехстороннюю встречу Путин-Пашинян-Алиев
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш приветствует проведение трехсторонней встречи России, Азербайджана и Армении на высшем уровне.
СТЕПАНАКЕРТ, 27 ноября, АРЦАХПРЕСС- Об этом заявил в субботу заместитель официального представителя Гутерриша Фархан Хак, передает ТАСС.
"Генеральный секретарь ООН приветствует трехстороннюю встречу 26 ноября между премьер-министром Армении [Николом Пашиняном], президентом Азербайджана [Ильхамом Алиевым] и президентом Российской Федерации [Владимиром Путиным], обращает внимание на их совместное заявление, - сказал Хак. - Он с удовлетворением отмечает роль Российской Федерации в содействии продолжению контактов и диалога".
По его словам, Гутерриш "воодушевлен возобновлением прямого взаимодействием между Арменией и Азербайджаном на высшем уровне и подтверждением их приверженности полному выполнению трехсторонних заявлений от 9 ноября 2020 года и 11 января 2021 года, а также принятию шагов, направленных на повышение [уровня] стабильности в регионе".
"Он подтверждает позицию ООН, заключающуюся в том, что прочный мир может быть достигнут только через диалог, и призывает стороны решать остающиеся вопросы посредством всех доступных форматов, в том числе под эгидой сопредседателей Минской группы ОБСЕ [Россия, США и Франция], - обратил внимание представитель всемирной организации. - ООН готова поддержать такие усилия, в том числе путем оказания гуманитарной помощи, содействия в восстановлении и миростроительстве на земле".
В пятницу в Сочи состоялись почти трехчасовые переговоры Путина, Алиева и Пашиняна, по итогам которых было принято совместное заявление. Глава российского государства также провел отдельные встречи с президентом Азербайджана и премьер-министром Армении.