Սահմանամերձ Հացին` այսօր. առօրյան ու խնդիրները ներկայացնում է համայնքապետը
ԱՀ Մարտունու շրջանի Հացի համայնքը 160 բնակիչ ունի: Թշնամու դիրքից 900 մ հեռավորության վրա գտնվող գյուղը շարունակում է ապրել։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Հացի համայնքի ղեկավար Սանթուր Սարգսյանը:
«Մեր համայնքում պատերազմից հետո հաստատվել է 1 ընտանիք՝ 4 հոգով: Այս պահի դրությամբ 1 տուն է վերանորոգվում` տեղահանված ընտանիքի տրամադրելու նպատակով: Ազատ բնակֆոնդում ունենք ևս 7 տուն, որոնք վերանորոգելուց հետո կարող ենք տրամադրել տեղահանված մեր հայրենակիցներին, ովքեր կացարանի խնդիր ունեն: Համայնքապետարանի շենքը, բուժկետը, ակումբը, հանդիսությունների սրահը գտնվում են բարվոք վիճակում, սակայն գյուղամիջյան ճանապարհները բարեկարգման կարիք ունեն: Դպրոցում սովորում է 11 աշակերտ: Մանկապարտեզի շենք չունենք. գյուղում նախադպրոցական տարիքի 7 երեխա կա։ Նրանցից 4-ը հաճախում է Աշանի մանկապարտեզ. տրանսպորտային ֆինանսավորումն իրականացնում է ամերիկահայ բարերար Շանթ Չարշաֆյանը: Սեպտեմբերին մեր համագյուղացի, բարերար Նելսոն Սարգսյանի և Մարտունու շրջվարչակազմի աջակցությամբ բարեկարգել ու վերակառուցել ենք զոհված ազատամարտիկների հիշատակին կառուցված հուշահամալիրը: Մարտին էլ իրականացրել ենք գյուղի «Անահիտ» և «Ակն» աղբյուրների 15 հորերի մաքրում, իսկ սեպտեմբերին Վիլհելմ Կարապետյանի միջոցներով բարեկարգել ենք առաջին աղբյուրը»,- ներկայացրել է Ս. Սարգսյանը:
Մեր զրուցակիցը ցավով է նշել, որ Արցախյան աշնանային պատերազմի ընթացքում գյուղը 3 զոհ է տվել, 2 հոգի էլ պատերազմական գործողությունների ժամանակ վիրավորվել են։ Խոսելով բնակիչների զբաղվածության մասին՝ համայնքի ղեկավարն ասել է, որ գյուղացիները հիմնականում զբաղվում են գյուղատնտեսությամբ` չնայած, որ գյուղտեխնիկայի պակաս է զգացվում։
«ԿԽՄԿ-ի կողմից 14 հատ և «Սահման» կազմակերպության կողմից 2 հատ 110 մ/ք մակերեսով ջերմոցներ են տրամադրվել գյուղի բնակչությանը. նրանք սկսել են զբաղվել ջերմոցային տնտեսությամբ:
«Հիմնաթավուշ» զարգացման հիմնադրամի կողմից համայնքի բնակիչներին տրամադրվել է 300 տնկի: Ապրիլին ամերիկահայ բարերար Արսեն Շիրվանյանը գյուղի 49 ընտանիքների հատկացրել է 1225 հատ հավի ճուտ »,- ընդգծել է մեր զրուցակիցը` առաջնային խնդիր համարելով սահմանամերձ համայնքի անվտանգությունը:

Приграничный Хаци сегодня: Повседневная жизнь и проблемы представлены главой общины
Община Хаци Мартунинского района Арцаха насчитывает 160 жителей. Поселок, расположенный в 900 м от позиции противника, продолжает жить.
СТЕПАНАКЕРТ, 26 ноября, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявил глава общины Хаци Сантур Саргсян.
«После войны в нашей общине поселилась одна семья из 4 человек. Один дом в настоящее время ремонтируется для предоставления перемещенным семьям. У нас есть 7 домов в свободном жилищном фонде, которые после ремонта мы можем предоставить переселенцам, имеющим жилищные проблемы. Здание сельского муниципалитета, медпункт, клуб, зал торжеств в хорошем состоянии, но межсельские дороги нуждаются в улучшении. В школе 11 учеников. У нас нет здания детского сада, но в селе 7  детей дошкольного возраста. 4 из них посещают детский сад Ашана- финансирование транспорта обеспечивает меценат армянского происхождения Шант Чаршафян. В сентябре при поддержке нашего односельчанина, мецената Нельсона Саркисяна и администрации Мартунинского района мы отремонтировали и восстановили памятник павшим борцам за свободу. В марте мы прочистили 15 колодцев на родниках «Анаит» и «Акн», а в сентябре при поддержке Вильгельма Карапетяна улучшили первый родник», - представил С. Саргсян.
Наш собеседник с сожалением отметил, что во время осенней войны в Арцахе  из села погибли 3 человека, а в ходе боевых действий 2 человека были ранены. Говоря о занятости жителей, глава общины сказал, что сельчане в основном занимаются сельским хозяйством, хотя сельхозтехники не хватает.
«МККК предоставил населению села 14 теплиц, а организация «Граница» предоставила 2 теплицы площадью 110 квадратных метров- они начали заниматься тепличным хозяйством.
Фонд развития "Химнатавуш" предоставил жителям общины 300 саженцев. В апреле американский меценат армянского происхождения Арсен Ширванян передал 1225 цыплят 49 семьям села», - подчеркнул наш собеседник, считая безопасность приграничной общины приоритетной задачей.