Արցախյան 44-օրյա պատերազմի մասին պատմող «Հետ արի» ֆիլմի ռեժիսորը ծնունդով արցախցի Պարույր Ներսիսյանն է։
44-օրյա պատերազմի մասին պատմող «Հետ արի» ֆիլմն ակտիվորեն մասնակցում է միջազգային կինոփառատոններին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, նոյեմբերի 20, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ռեժիսորը նշեց` «Հետ արի» ֆիլմի ճանապարհը սկիզբ է առել 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ից և շարունակվում է մինչ օրս։
«Մինչ այդ` 2019-ի գարնանը, նկարահանվեց «Իմ տխուր խաղալիքներ» ֆիլմը, որը նույնպես պատերազմի մասին է, սակայն այդ ժամանակ ինքս ինձ խոստացա, որ այլևս պատերազմական թեմայով ֆիլմ չեմ նկարահանելու։
Ցավոք, խոստմանս հավատարիմ չմնացի, քանի որ 44 օրվա ընթացքում տեսածի ու ապրածի մասին պատմելը պարտավորեցնող դարձավ ինձ համար», - ասաց Պ. Ներսիսյանը և հավելեց, որ ֆիլմի գլխավոր գործող անձը կին է, ով թիկունքում է պայքարում` թե՛ անձնական դրամայի և թե՛ պատերազմի դեմ։
Մեր զրուցակցի խոսքով՝ ներկա դրությամբ «Հետ արի» ֆիլմն ակտիվորեն մասնակցում է միջազգային կինոփառատոններին։
«Այն տարբեր արձագանքներ է ստանում տարբեր երկրներից։ Վստահ եմ, որ միջազգային փառատոնների մասնակցությունը շարունակական կլինի և աշխարհի տարբեր երկրներ այս փոքրիկ պատմության շնորհիվ կառնչվեն այն աղետի հետ, որի զոհը եղել ենք մենք 2020 թվականին», - նշեց ռեժիսորը։

Фильм «Вернись» о 44-дневной войне активно участвует в международных кинофестивалях
СТЕПАНАКЕРТ, 20 ноября, АРЦАХПРЕСС- В беседе с корреспондентом "Арцахпресс" режиссер упомянул, что путь фильма «Вернись» начался 27 сентября 2020 года и продолжается по сей день.
«До этого, весной 2019 года, снимали фильм «Мои грустные игрушки», тоже о войне, но потом я пообещал себе, что не буду снимать фильмы на военную тематику.
К сожалению, я не сдержал своего обещания, потому что для меня стало обязательным рассказывать о том, что я видел и через что прошел в течение 44 дней», - сказал П. Нерсисян, добавив, что главное действующее лицо фильма - женщина, которая в тылу сражается как против личной драмы, так и против войны.
По словам нашего собеседника, в настоящее время фильм «Вернись» активно участвует в международных кинофестивалях.
"Он получает разные отзывы из разных стран. Уверен, что участие в международных фестивалях будет постоянным и благодаря этой небольшой истории разные страны мира узнают о катастрофе, жертвами которой мы стали в 2020 году», - отметил режиссер.