Որոշեցի իմ ձայնը բարձրացնել Հայաստանի օգտին, որ արդարությունը վերականգնվի. ԵԽ պատգամավոր
Լեռնային Ղարաբաղի կոնֆլիկտը տևական լուծում կստանա միայն այն դեպքում, եթե բոլոր շահագրգիռ կողմերը, մի կողմ դնելով իրենց տարաձայնություններն ու զգացմունքները, հավաքվեն մի սեղանի շուրջ և փորձեն համաձայնության հասնել:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 11 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այդ մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Լարս Պատրիկ Բերգը՝ հույս հայտնելով, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափը նորից կակտիվացվի և Եվրամիությունը ավելի ակտիվորեն կմասնակցի հակամարտության կարգավորման գործընթացին:
Լարս Պատրիկ Բերգը մասնավոր այցով Հայաստան էր եկել հայ խորհրդարանականների հետ հանդիպելու և նրանց հետ տնտեսական, քաղաքական, ռազմավարական հարցեր քննարկելու նպատակով: Նա գերմանական Լիբերալ-պահպանողական ռեֆորմիստների կուսակցության անդամ է, ներկայացնում է Եվրախորհրդարանի Եվրոպական պահպանողականների և ռեֆորմիստների խմբակցությունը: Լարս Պատրիկ Բերգը նաև Եվրոպական խորհրդարանի Տնտեսական և արժութային հարցերի հանձնաժողովի անդամ է: Նախկինում նա մի քանի անգամ այցելել է ոչ միայն ՀՀ, այլև Արցախի Հանրապետություն, ինչի պատճառով հայտնվել է Ադրբեջանի տխրահռչակ «սև ցուցակում»:
- Պարոն Բերգ, վերջին մեկ տարվա ընթացքում՝ գլխավորապես Արցախյան երկրորդ պատերազմի հետևանքով, Հարավային Կովկասում և դրա շուրջ տեղի են ունենում ակտիվ գործընթացներ, առաջ են քաշվում նոր նախաձեռնություններ, որոնք շատ փորձագետների կարծիքով՝ կարող են փոխել ուժերի փոխդասավորությունը ռեգիոնում կամ այլ խոսքերով՝ հանգեցնել տարածաշրջանային նոր ստատուս քվոյի ձևավորմանը: Եվ այդ գործընթացներում ակտիվ դեր են խաղում ոչ միայն տարածաշրջանի երկրները, այլև մերձտարածաշրջանային ազդեցիկ դերակատարները՝ Ռուսաստանը, Թուրքիան, Իրանը: Նոր ձևաչափեր են առաջարկվում, այդ թվում՝ տարածաշրջանային կոնֆլիկտների կարգավորման վերաբերյալ, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությանը զուգահեռ: Գերմանիան, որպես Մինսկի խմբի անդամ պետություն և Եվրամիության առաջատար երկրներից մեկը, ի՞նչ դիրքորոշում ունի նշված իրադարձությունների վերաբերյալ:
- Ես, իհարկե, չեմ կարող Գերմանիայի դաշնային կառավարության անունից խոսել, ես Եվրախորհրդարանի անդամ եմ՝ 705-ից մեկը: Ցավոք, նաև արտաքին գործերի նախարար չեմ կամ էլ պետության ղեկավար: Իրականում, այո՛, այս տարածաշրջանում ուժային հարաբերությունների փոփոխություններ են տեղի ունենում: Ես ընդամենը ափսոսում ու ցավում եմ, որ Եվրամիությունը նախկինում ակտիվ ջանքեր չի գործադրել այս ուղղությամբ: Վերջերս Եվրահանձնաժողովի նախագահը ասաց, որ Եվրամիությունը պետք է ավելի ակտիվ դերակատարում ունենա այս տարածաշրջանի հարցերում: Ամբողջ հարցն այն է, որ այս տարածաշրջանում իրավիճակը շատ բարդ է, և կոնֆլիկտն այնպիսին չէ, որ մի քանի օրվա ընթացքում հնարավոր լինի դրան լուծում տալ, և որպես քաղաքական գործիչներ՝ մենք պետք է ոչ թե ցանկությունների հետևից ընկնենք, այլ իրականությունը ճիշտ գնահատենք:
Հայաստանը այնպիսի երկիր է, որի հնարավորությունները թե՛ Արևելքում, թե՛ Արևմուտքում շատ սեղմված են, նա չի կարող տարածվել ո՛չ դեպի Արևելք, ո՛չ դեպի Արևմուտք: Այդ ամենով հանդերձ, բնականաբար, կարևոր է, որ մարդիկ Արցախում խաղաղության և կայունության պայմաններում ապրելու հնարավորություն ունենան: Կարծում եմ և հաստատ նոր բան ասած չեմ լինի, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունը պետք է նորից ակտիվացվի, որպեսզի Եվրամիությունը հնարավորություն ունենա դրա միջոցով ավելի ակտիվորեն ընդգրկվելու այս գործընթացների մեջ ու նաև մասնակցի նոր ձևաչափերի ստեղծմանը՝ այդ թվում ներգրավելով Ձեր հիշատակած խոշոր դերակատարներին՝ ի դեմս Ռուսաստանի, Թուրքիայի և Իրանի: Իմ՝ որպես Եվրախորհրդարանի շարքային պատգամավորի ցանկությունն է իմ ձայնը բարձրացնել և տալ այն բանի օգտին, որ այս կոնֆլիկտը վերջապես լուծում գտնի:
- Տեղյակ ենք, որ նախկինում մի քանի անգամ եղել եք Արցախում և շատ եք աջակցել արցախահայությանը ազատության և ինքնորոշման համար իրենց պայքարում: Այս անգամ այցելե՞լ եք Լեռնային Ղարաբաղ: Ինչպե՞ս եք պատկերացնում 2020-ի քառասունչորսօրյա պատերազմի՝ ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքների հաղթահարումը և Արցախի ապաքինումը ստացած ծանր վերքերից:
- Ես հաճույքով կմեկնեի Արցախ նաև այս անգամ, բայց վերջին իրադարձությունների ֆոնին այնպիսի իրավիճակ է ստեղծվել, որ այժմ իմ՝ Արցախ մեկնելը սադրիչ բնույթ կարող է ունենալ: Թեև Արցախում ես ճանաչում եմ շատ քաղաքական գործիչների, որոնք թե՛ պատասխանատվություն ունեն, թե՛ ակտիվ են: Ես 2017 թվականին եղել եմ Արցախում, ինձ հետ շատերն են եղել, և հիմա մենք ընդգրկված ենք մեկ ուրիշ պետության «սև ցուցակում», և Արցախ մեկնելը հիմա բավական նրբին հարց է:
Արցախում ես հանդիպումներ եմ ունեցել նախորդ նախագահի՝ Բակո Սահակյանի, այն ժամանակվա արտգործնախարարի՝ Մասիս Մայիլյանի հետ: Ամեն դեպքում կարծում եմ, որ այս ոչ դյուրին խնդիրը, կոնֆլիկտը լուծում կարող է ունենալ, եթե բոլոր շահագրգիռ կողմերը, ինչպես Դուք ասացիք՝ խաղացողները մի սեղանի շուրջ հավաքվեն և որպես քաղաքական գործիչներ և որոշում կայացնողներ կարողանան նաև իրենց տարաձայնությունները, իրենց զգացմունքները մի կողմ դնել և փորձեն գտնել այս խնդրի լավագույն լուծումը:
- Ամենակարևոր, ամենացավոտ ու ամենաառաջնահերթ խնդիրներից մեկը հայ ռազմագերիների խնդիրն է: Ադրբեջանը, չնայած 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության և Ժնևի կոնվենցիայի պահանջներին, չի վերադարձնում Բաքվում պահվող անձանց:
- Բնականաբար, շատ կարևոր հարց է, և առաջին հերթին քաղաքացիական անձանց, ինչպես նաև կանոնավոր բանակի ներկայացուցիչների գերությունը և այն պայմանները, որոնք չեն պահպանվում, հակասում են միջազգային բոլոր համաձայնագրերի, այդ թվում՝ Ժնևյան կոնվենցիայի դրույթներին: Մենք առիթ ունեցանք լինելու Հայաստանի ազգային հերոսների պանթեոնում՝ Եռաբլուրում, որտեղից հուզական մեծ տպավորություններով ենք վերադարձել, և այդ տրամադրությունները հաշվի առնելով՝ կարծում եմ, որ այն մարդիկ, ովքեր ռազմագերիներին անազատության մեջ են պահում, հանուն խաղաղության և կայունության պետք է հնարավորինս արագ ազատ արձակեն նրանց: Այդ սարսափելի պատերազմում, - չեմ ուզում որևէ զգացմունքային գնահատական տալ այդ պատերազմին, - այնքան զոհեր են եղել, այնքան մարդիկ են զոհվել, որ դա կարող է ատելության զգացմունքների ֆոնի վրա մեծ խոչընդոտ հանդիսանալ այս տարածաշրջանի տևական խաղաղության ճանապարհին:
- Ձեր կարծիքով՝ եվրոպական կառույցներում և մասնավորապես Եվրոպական խորհրդարանում ի՞նչ քաղաքական, իրավական և այլ գործիքներ կան ճնշում գործադրելու, որպեսզի Ադրբեջանը վերադարձնի հայ գերիներին: Մյուս առանցքային խնդիրն այս համատեքստում հայկական պատմամշակութային ժառանգության ոչնչացումն է Արցախի գրավյալ տարածքներում: Ի՞նչ կարելի է անել դա կանխելու համար:
- Շատ լավ հարց եք տալիս, բայց ասեմ Ձեզ, որ խոսքերից բացի՝ ուրիշ գործիքներ, ցավոք, չունենք: Այդուհանդերձ, Եվրամիությունը հանդիսանում է շատ խոշոր առևտրային գործընկեր, հսկա, և եթե մեզ հաջողվի բոլոր անդամ պետություններում այդ մտայնությունը արմատավորել, որ կարող են այդպիսի զարգացումներ լինել, ապա կարելի է շատ հաջողությունների հասնել, բայց եթե ամեն անգամ ասեն՝ «հանուն գազի և նավթի պիտի աչք փակենք», ապա մարդիկ խոսքից այն կողմ չեն էլ անցնի:
Պատերազմի ավարտից հետո ես նամակ գրեցի ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենին՝ խնդրելով իրենից և իրենց կազմակերպությունից կախված ամեն բան անել, որպեսզի այդ տարածքներում հայկական մշակութային ժառանգությանը վնաս չհասցվի: Որևէ ժողովրդի մշակութային ժառանգության հանդեպ նմանատիպ վերաբերմունքը պատիվ չի բերում այն ժողովուրդներին, որոնք դա անում են, և դա պետք է դիտել ամբողջ աշխարհի՝ ունիվերսալ կտրվածքով: Մինչև հիմա ես տեղյակ չեմ՝ արդյոք ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն համապատասխան առաքելություն ուղարկե՞լ է Արցախ մշակութային ժառանգության պահպանման խնդիրներն ուսումնասիրելու նպատակով: Մի քանի ամիս առաջ Եվրախորհրդարանում մենք այդպիսի լսումներ ունեցանք ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մասնակցությամբ, բայց մինչ այդ պահը դեռևս նմանատիպ առաքելություն ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ից Արցախ չէր մեկնել անվտանգության խնդիրների պատճառով:
Իսկ այն ատելությունը, որն այսօր կա և շարունակվում է, ավելի խորը ատելության և թշնամանքի է տանում՝ ատելություն սերմանելով նաև հաջորդ սերնդի մտածողության մեջ: Այդ իսկ պատճառով պետք է փորձել ավելի լուրջ, ավելի կարող ուժերով դրա դեմն առնել և այնպիսի խորությամբ քայլեր անել հաշտության ուղղությամբ, որ այդ ատելության զգացումը չշարունակվի ու չխորանա նաև գալիք սերունդների մոտ: Անշուշտ, պետք է հաշվի առնել, որ այս կոնֆլիկտը կարճաժամկետ հեռանկարում արագ լուծում դժվար թե ունենա, այն տևական լուծում է պահանջում, բայց պետք է այնպիսի լուծում գտնել, որ բոլոր կողմերը դրանով բավարարվեն:
Շատերն են ինձ Եվրախորհրդարանում հարցնում, թե «ինչո՞ւ ես այդպիսի դիրք գրավում, միևնույն է, արդյունքն այն է, որ մենք այստեղից ոչինչ չենք կարող այնտեղ անել, բայց դրա փոխարեն Ֆեյսբուքում քո գրառումների տակ հայհոյանքներ ես ստանում ադրբեջանցիներից ու թուրքերից»: Ես էլ ասում եմ, որ քաղաքական գործչի կոչումն է այդպիսին, որ նա պետք է իր ձայնը բարձրացնի հօգուտ ինչ-որ խնդրի լուծման և ինչ-որ դրական արդյունքի: Մյուս քաղաքական գործիչներն իրենց ձայնն են բարձրացնում մեկ այլ երկրի համար, ես էլ կուզեմ իմ ձայնը բարձրացնել Հայաստանի օգտին:
- Հավանաբար դա անում եք արդարության համար պայքարելու ձգտումից, մարդասիրական սկզբունքներից ելնելո՞վ:
- Նախ, ասեմ Ձեզ, որ 5 տարի առաջ ես չգիտեի էլ՝ Հայաստանը որտե՞ղ է, բայց տեսնելով, որ կան երկրներ, որոնք օգտվելով ներկա իրողությունների ընձեռած գործիքակազմից՝ լոբբինգ, և այլն, և այլն, շատ ակտիվ գործունեություն են ծավալում նրանց օգտին, ես էլ որոշեցի իմ ձայնը բարձրացնել Հայաստանի օգտին, որպեսզի արդարությունը վերականգնվի: Ի վերջո, կան երկրներ, որոնք չունեն այդ ֆինանսական հնարավորությունները:
Եզրափակելով խոսքս՝ ասեմ, որ ես հյուր եմ եկել ձեր երկիր և տեղյակ լինելով այս երկրի զարգացումներին, այդ ամենով հանդերձ՝ պետք է որպես քաղաքական գործիչ փորձեմ հնարավորինս հավասարակշռված դիրքորոշում արտահայտել՝ բնականաբար չմոռանալով եղած իրողությունները:

Я решил поднять свой голос в пользу Армении, чтобы справедливость была восстановлена: депутат СЕ
Конфликт Нагорного Карабахабудет разрешен только в том случае, если все заинтересованные стороны, отбросив свои разногласия и чувства, сойдутся за одним столом и попытаются прийти к соглашению.
СТЕПАНАКЕРТ, 11 ноября, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Депутат Европарламента Ларс Патрик Берг в интервью «Арменпресс» отметил, что он надеется, что формат сопредседателей Минской группы ОБСЕ будет возобновлен, а Европейский Союз примет более активное участие в процессе урегулирования конфликта.
Ларс Патрик Берг посетил Армению с частным визитом, чтобы встретиться с армянскими парламентариями для обсуждения экономических, политических и стратегических вопросов. Он является членом Партии либерально-консервативных реформ Германии, представляющим европейскую консервативно-реформистскую фракцию в Европейском парламенте. Ларс Патрик Берг также является членом комитета Европейского парламента по экономическим и валютным вопросам. В прошлом он несколько раз бывал не только в Республике Армения, но и в Республике Арцах, благодаря чему попал в печально известный черный список Азербайджана.
- Г-н Берг, в течение последнего года, в основном из-за второй Арцахской войны, на Южном Кавказе происходят активные процессы, выдвигаются новые инициативы, которые, по мнению многих экспертов, могут изменить баланс сил в регионе, говоря другими словами, ведут к формированию нового регионального статуса-кво. И активную роль в этих процессах играют не только страны региона, но и влиятельные региональные игроки - Россия, Турция, Иран. Параллельно с сопредседательством Минской группы ОБСЕ предлагаются новые форматы, в том числе и по урегулированию региональных конфликтов. Германия, член Минской группы и одна из ведущих стран Европейского Союза, какова ее позиция по этим событиям?
- Конечно, я не могу выступать от имени Федерального правительства Германии, я депутат Европарламента, один из 705. К сожалению, я не министр иностранных дел и не глава государства. Фактически, да, соотношение сил в этом регионе меняется. Я сожалею только о том, что Европейский Союз не предпринимал активных усилий в этом направлении в прошлом. Недавно президент Еврокомиссии заявил, что Европейский Союз должен играть более активную роль в делах этого региона. Все дело в том, что ситуация в этом регионе очень сложная, конфликт не такой, чтобы его можно было разрешить за несколько дней. Как политики, мы должны руководствоваться не желаниями, а правильно оценивать реальность.
Армения - страна, возможности которой очень ограничены как на Востоке, так и на Западе, она не может распространяться ни на Восток, ни на Запад. В то же время, конечно, не исключено, что люди в Арцахе будут иметь возможность жить в мире и стабильности. Я не думаю, что могу с уверенностью сказать, что формат сопредседательства Минской группы ОБСЕ должен быть восстановлен, чтобы Европейский Союз смог более активно участвовать в этих процессах и участвовать в создании новых измерений, включая упомянутых вами основных игроков - Россию, Турцию и Иран. Как рядовой член Европейского парламента, я хочу поднять свой голос за окончательное разрешение этого конфликта.
- Нам известно, что Вы уже несколько раз бывали в Арцахе, Вы очень поддерживали арцахских армян в их борьбе за свободу и самоопределение. Вы были в Нагорном Карабахе в этот раз? Как Вы представляете преодоление последствий 44-дневной войны 2020 года, восстановление Арцаха после полученных тяжелых ран?
- Я бы с удовольствием поехал в Арцах и на этот раз, но на фоне последних событий сложилась ситуация, что теперь мой въезд в Арцах может расцениваться как провокационный. Хотя в Арцахе я знаю многих политиков, ответственных и активных. В Арцах в 2017 году, со мной приехало много людей и сейчас мы все внесены в черный список Азербайджана. Поездка в Арцах - сейчас довольно деликатный вопрос.
В Арцахе у меня были встречи с предыдущим президентом Бако Саакяном и тогдашним министром иностранных дел Масисом Маиляном. В любом случае, я думаю, что эту сложную проблему, конфликт, можно решить, если все заинтересованные стороны, как вы сказали, игроки соберутся за одним столом, поскольку политики, лица, принимающие решения, могут попытаться отложить свои разногласия, чувства найти лучшее решение этой проблемы», - отметил Патрик Берг.
- Одним из самых важных, болезненных и приоритетных вопросов является проблема армянских военнопленных. Азербайджан, несмотря на требования трехсторонней декларации от 9 ноября 2020 года не возвращает пленных.
- Конечно, это очень важный вопрос, прежде всего, вопрос пленения гражданских лиц, также военнослужащих регулярной армии. Это противоречит всем положениям международных соглашений, в том числе и Женевской конвенции. У нас была возможность побывать в Пантеоне национальных героев Армении в Ераблуре, откуда мы вернулись под очень тяжелым эмоциональным впечатлением. И учитывая эти настроения, думаю, что те люди, которые держат военнопленных, во имя мира и стабильности должны как можно скорее освободить их. В той ужасной войне, я не хочу давать эмоциональную оценку этой войне, было так много жертв, так много людей было убито, что это, на фоне ненависти, может стать серьезным препятствием для установления мира в этом регионе.
- На Ваш взгляд, какие политические, правовые и другие инструменты есть в европейских структурах, в частности в Европарламенте, чтобы оказать давление на Азербайджан с целью возвращения армянских пленных? Другой ключевой вопрос в этом контексте - уничтожение армянского исторического и культурного наследия на оккупированных территориях Арцаха. Что можно сделать, чтобы этого не произошло?
- Вы задаете очень хороший вопрос, но позвольте мне сказать, что, к сожалению, у нас нет других инструментов, кроме слов. Тем не менее, Европейский Союз - очень крупный торговый партнер, гигант, если нам удастся внушить всем государствам-членам идею, что может произойти такое развитие событий, и мы можем добиться многого. Но если каждый раз будем говорить «ради блага, газа и нефти», дальше слов мы не пойдем.
После окончания войны я написал письмо Генеральному директору ЮНЕСКО, в котором просил сделать все, что в его силах, чтобы армянское культурное наследие в этих районах не пострадало. То, что такое отношение к культурному наследию народа не приносит уважения народам, которые этим занимаются. И это следует рассматривать как общее явление во всем мире. Пока я не знаю, направила ли ЮНЕСКО миссию по изучению сохранения культурного наследия Арцаха. Несколько месяцев назад при участии ЮНЕСКО в Европарламенте были такие слушания, но до этого миссия ЮНЕСКО не выезжала в Арцах по соображениям безопасности.
И ненависть, которая существует сегодня, продолжается, она ведет к еще большей ненависти, вражде, сеет ненависть и в мышлении следующего поколения. Вот почему мы должны попытаться бороться с этим более серьезными, более мощными силами, предпринять такие большие шаги к примирению, чтобы чувство ненависти не продолжалось и не углублялось в будущих поколениях. Конечно, мы должны учитывать, что этот конфликт вряд ли удастся быстро разрешить в краткосрочной перспективе, он требует локального решения, но мы должны найти решение, которое устроит все стороны.
Многие в Европарламенте спрашивают меня: «Почему вы заняли такой позицией? Мы ничего не можем сделать, но за это вы под вашими постами в Facebookполучаете оскорбления от азербайджанцев и турок». Я говорю, что долг политика в том, что он должен повышать голос за решение какой-либо проблемы, за положительный результат. Одни политики повышают голос за какую-либо одну страну, а я хочу поднять голос в пользу Армении.
- Вы, вероятно, делаете это из желания бороться за справедливость, исходя из гуманитарных принципов?
- Прежде всего, хочу сказать, что 5 лет назад я даже не знал, где находится Армения, но видел, что есть страны, которые, используя инструменты, предоставляемые текущими реалиями - лоббирование и др., бывают очень активны. И я решил поднять голос в пользу Армении, чтобы можно было восстановить справедливость. Ведь есть страны, у которых нет больших финансовых возможностей.
В заключение хочу сказать, что я приехал в вашу страну, зная, что происходит в ней, и как политик, я должен постараться выразить максимально взвешенную позицию, естественно, не забывая о существующих реалиях.