ՀՀ կառավարության որոշմամբ Արցախի Հանրապետությանը կտրամադրվի 13.5 մլրդ դրամ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 28 հոկտեմեբրի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը կառավարության նիստի ընթացքում նշել է, որ սա նույնաբնույթ արդեն 5-րդ միջոցառումն է. ընդհանուր առմամբ 2020թ. առ օրս Արցախին է փոխանցվել գրեթե 120 մլրդ դրամի աջակցություն:
Միջոցառման շրջանակում 1,3 մլրդ դրամ  տրամադրվելու է անհատույց եւ ուղղվելու է 2021թ. նոյեմբեր ամսին Արցախի բնակչության էլեկտրաէներգիայի, գազամատակարարման եւ կապի ծառայությունների ֆինանսավորմանը:
Նախագծով նախատեսվում է նաեւ տրամադրել միջպետական վարկ՝ Արցախի Հանրապետությանը 12,2 մլրդ դրամի չափով՝ Արցախի Հանրապետության 2021թ. պետական բյուջեով նախատեսված նոյեմբեր ամսվա աշխատավարձերի, նպաստների, կենսաթոշակների, առողջապահության ծախսերի, պարտատոմսերի մարման նպատակով։ Միջպետական վարկը Արցախի կառավարությանը տրամադրվում է տարեկան 0,001% տոկոսադրույքով՝ մինչեւ 2025 թվականի հունվարի 1-ը մարման ժամկետով։
Որոշման նախագիծը բխում է Կառավարության 2021-2026թթ. ծրագրի դրույթներից եւ միտված է Արցախի հետպատերազմյան վիճակի վերականգնմանը, տնտեսական կյանքի աշխուժացմանը եւ տեղահանված բնակչության սոցիալական խնդիրների լուծմանը:

Армения предоставит Арцаху 13,5 млрд драмов
СТЕПАНАКЕРТ, 28 октября, АРЦАХПРЕСС- Решение об этом принято 28 октября на заседании правительства Армении.
Как отметил министр финансов РА Тигран Хачатрян, это уже пятое мероприятие того же характера. В целом с 2020 года по сегодняшний день Арцаху перечислено почти 120 млрд драмов помощи.
В рамках мероприятия 1,3 млрд драмов будут предоставлены безвозмездно, их направят на финансирование ноябрьских расходов населения Арцаха на электричество, газоснабжение и услуги связи.
Проект также предусматривает предоставление республике Арцах межгосударственного кредита в размере 12,2 млрд драмов, на погашение ноябрьских зарплат, пособий, пенсий, расходов на здравоохранение, облигаций, предусмотренных госбюджетом Арцаха. Межгосударственный кредит предоставляется правительству Арцаха под процентные ставки в 0,001% годовых, со сроком погашения до 1 января 2025 года.