Բացվել է Մարտունու շրջանային բուժմիավորման անհետաձգելի բուժօգնության բաժանմունքը
Այսօր՝ հոկտեմբերի 27-ին, բացվել է Մարտունու շրջանային բուժմիավորման անհետաձգելի բուժօգնության բաժանմունքը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 հոկտեմեբրի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այն վերանորոգվել, կահավորվել և համալրվել է անհրաժեշտ սարքավորումներով Լեռնային Ղարաբաղում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի առաքելության աջակցությամբ։
Բնութագրությունը հասանալի չէԼՂ-ում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի առաքելության ղեկավար Բերտրան Լամոնի խոսքով՝ քանի որ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն երկար տարիների փորձ ունի առաջնահերթ բուժօգնության ոլորտում, առաջարկել են իրենց օգնությունը ոլորտի կարողությունները բարձրացնելու համար:
«Բաժանմունքի նպատակն է շրջանի բնակչությանը ժամանակին և որակյալ անհետաձգելի բուժօգնության տրամադրումը: Իհարկե, մենք միայնակ չէինք կարող հասնել այս արդյունքին, եթե մեր աշխատելու ոճը չլիներ համագործակցությունը տեղական իշխանությունների հետ: Որպեսզի առողջապահական ոլորտը լիարժեք գործի, միայն շենքային պայմանները բավական չեն, անհրաժեշտ է նաև սարքավորումներին տիրապետելու հմտության կիրառում. Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն այստեղ էլ կփորձի օգնել: Գալիք տարի մենք պլանավորում ենք նման բաժանմունքներում աշխատողների համար դասընթացներ կազմակերպել», - նշեց Բ. Լամոնը:
ԿԽՄԿ առաքելության առողջապահական ծրագրի պատասխանատու Արշակ Դավիթյանի համոզմամբ՝ բաժանմունքում հնարավոր կլինի կատարել լուրջ վիրահատական միջամտություններ, քանի որ այն հագեցած է անհրաժեշտ գործիքներով ու սարքավորումներով։
«ԿԽՄԿ-ն բաժանմունքին նվիրաբերել է շնչառական վերակենդանացման հավաքածու, զանազան զոնդեր, ինտուբացիոն խողովակներ, միանգամյա օգտագործման այլ պարագաներ, վիրակապական սեղաններ, մահճակալներ, չոր ստերլիզատոր, թթվածնի խտացուցիչ սարք, սրտային մոնիտորներ և այլ սարքավորումներ», - ասաց Ա. Դավիթյանը:
Առողջապահության նախարարի տեղակալ Տիգրան Համբարձումյանը և Մարտունու շրջանային բուժմիավորման գործադիր տնօրեն Ռուբեն Բաղդասարյանը շնորհակալություն հայտնեցին Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեին, քանի որ նման բաժանմունքը բնակչությանը որակյալ բուժօգնության տրամադրման հնարավորություն կտա, և այժմ ծանր հիվանդների վիճակը կարող է կարգավորվել բաժանմունքում՝ մինչև նրանց տեղափոխելն այլ բաժանմունք կամ հիվանդանոց:

Открыто отделение неотложной медицинской помощи Мартунинского районного медицинского объединения
Сегодня, 27 октября, открылось отделение неотложной медицинской помощи Мартунинского районного медицинского объединения.
СТЕПАНАКЕРТ, 27 октября, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает корреспондент "Арцахпресс", оно было отремонтировано, обставлено и оснащено необходимым оборудованием при поддержке миссии Международного комитета Красного Креста в Нагорном Карабахе.
По словам главы миссии Международного комитета Красного Креста (МККК) в Нагорном Карабахе Бертрана Ламона, поскольку Международный комитет Красного Креста имеет многолетний опыт работы в области первичной медико-санитарной помощи, они предложили свою помощь в увеличении емкости поля.
«Задача отделения - оказание своевременной и качественной неотложной медицинской помощи населению района. Конечно, мы не смогли бы добиться этого в одиночку, если бы не наш стиль работы с местными властями. Для полноценного функционирования сектора здравоохранения одних только строительных условий недостаточно, также необходимо применить навык владения техникой. Международный комитет Красного Креста тоже постарается помочь. В следующем году мы планируем организовать тренинги для сотрудников таких подразделений», - отметил Б. Ламон.
По словам руководителя программы здравоохранения миссии МККК Аршака Давитяна, в отделении можно будет провести серьезные хирургические вмешательства, так как оно оснащено необходимыми инструментами и оборудованием.
«МККК подарил отделению реанимационный набор, различные зонды, интубационные трубки, прочие одноразовые предметы, операционные столики, кровати, сухой стерилизатор, кислородный концентратор, кардиомониторы и другое оборудование», - сказал А. Давитян.
Заместитель министра здравоохранения Тигран Амбарцумян и исполнительный директор Мартунинского районного медицинского объединения Рубен Багдасарян поблагодарил Международный комитет Красного Креста, поскольку такое отделение будет оказывать населению качественную медицинскую помощь и состояние тяжелобольных пациентов теперь можно будет регулировать в отделении до их перевода в другую палату или больницу.