Հայկական տառարվեստը ներառվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Մարդկության ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ցանկում
«Ճանաչել զիմաստութիւն եւ զխրատ, իմանալ զբանս հանճարոյ»․ Սողոմոնի առակներից այս նախադասությունը հայոց այբուբենով գրված առաջին նախադասությունն էր:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 հոկտեմեբրի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Ինչպես հայտնում է Հայաստանում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ազգային հանձնաժողովի պաշտոնական ֆեսբուքյան էջը, հայկական տառարվեստը և դրա մշակութային դրսևորումները ներառվել են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Մարդկության ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ներկայացուցչական ցանկում:
1992թ.-ի վեր Հայաստանն անդամակցում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին և առաջին անգամ ներկայացրել է իր թեկնածությունը անդամակցելու՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գործադիր խորհրդին 2021-2025թթ. ժամանակահատվածի համար:

Армянская каллиграфия включена в репрезентативный список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО
Армянская каллиграфия включена в репрезентативный список нематериального культурного наследия человечества ЮНЕСКО.
СТЕПАНАКЕРТ, 27 октября, АРЦАХПРЕСС- Об этом говорится в сообщении, распространенном на странице национальной комиссии Армении по ЮНЕСКО в Facebook.
Отметим, что Армения является членом ЮНЕСКО с 1992 года и по сей день. Впервые она выдвинула свою кандидатуру для членства в исполнительном совете ЮНЕСКО для 2021-2025 гг.