Իսրայելը կարող է թույլ տալ «Սպուտնիկ V»-ով պատվաստված զբոսաշրջիկների մուտքը երկիր
Իսրայելի իշխանությունները նախնական հավանություն են տվել «Սպուտնիկ V»-ով պատվաստված զբոսաշրջիկների մուտքի հնարավորության նախաձեռնությանը. պլանավորում են, որ մուտքը կթույլատրվի նոյեմբերի 15-ից, բայց նախաձեռնությունը դեռ հարկավոր Է հաստատել իրավաբանորեն:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 հոկտեմեբրի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այդ մասին ՌԻԱ Նովոստիին հաղորդել Է կառավարական աղբյուրը:
«Վարչապետ Նաֆթալի Բենեթի ղեկավարությամբ տեղի ունեցած խորհրդակցության ընթացքում հավանություն Է տրվել զբոսաշրջության նախարար Կոնստանտին Ռազվոզովի՝ «Սպուտնիկ V» պատվաստանյութ ստացած զբոսաշրջիկների Իսրայել մուտքի հնարավորության վերաբերյալ նախաձեռնությանը»,-հաղորդել Է աղբյուրը:
Աղբյուրը նշել Է, որ պլանավորում են զբոսաշրջիկներին երկիր սկսել թողնել նոյեմբերի 15-ից, բայց դեռ «պետք Է վերջնականորեն որոշվի՝ հարկավոր Է իրավաբանորեն հաստատվի, թե նախարարների կաբինետի հաստատումը կամ առողջապահության նախարարության հրամանագիրը լինի. դեռ պարզ չԷ»: Նշվում Է, որ զբոսաշրջիկներին նաեւ հարկավոր կլինի շիճուկաբանական թեստ հանձնել: Իսրայելն օտարերկրյա զբոսաշրջիկների համար սահմանները փակել Էր 2020 թվականի մարտին:
2021 թվականի հունվար ամսից մինչեւ փետրվար Բեն-Գուրիոնի անվան օդանավակայանը լիովին փակվել Էր, այդ թվում՝ հայրենիք վերադարձող իսրայելացիների համար: 2021 թվականի մայիսին հաղորդվել Է ԱՄՆ-ից օտարերկրյա զբոսաշրջիկների առաջին խմբի ժամանման մասին, որը բաղկացած Էր քրիստոնյա ուխտավորներից: Բացի այդ, սպասվում Էր, որ օտարերկրացի պատվաստված զբոսաշրջիկները կկարողանան մասնավոր կարգով Իսրայել մուտք գործել հուլիսի 1-ից, սակայն «դելտա» շտամի տարածման պատճառով հետաձգվել Է:

Израиль может разрешить привитым "Спутником V" туристам въезд в страну
Власти Израиля предварительно одобрили инициативу о допуске в Израиль привитых "Спутником V" туристов; планируют, что въезд разрешат с 15 ноября, но инициативу еще нужно утвердить юридически.
Израиль может разрешить привитым
СТЕПАНАКЕРТ, 27 октября, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Об этом сообщила РИА Новости правительственный источник.
"В ходе совещания под руководством премьер-министра Нафтали Беннета была одобрена инициатива министра туризма Константина Развозова о допуске в Израиль туристов, привитых вакциной "Спутник V", - сообщил источник.
Источник отметил, что планируют начать пускать туристов с 15 ноября, но еще "должны утвердить окончательно - юридически нужно или утверждение кабмина или указ минздрава, пока не ясно".
Отмечается, что туристам также нужно будет сдать серологический тест.
Израиль закрыл границы для иностранных туристов в марте 2020 года. С января по февраль 2021 года аэропорт имени Бен-Гуриона был полностью закрыт, в том числе для возвращающихся на родину израильтян.
В мае 2021 года сообщалось о прибытии первой группы иностранных туристов из США, состоящей из 12 христианских паломников. Кроме того, ожидалось, что иностранные вакцинированные туристы смогут в частном порядке въезжать в Израиль с 1 июля, однако из-за распространения штамма "Дельта" решение было перенесено.
В октябре было принято решение о приме туристов, привитых вакцинами, которые одобрены ВОЗ. В список вакцин, утверждённых на заседании, вошли Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Sinovac и Sinopharm, а также Janssen. Туристы смогут въезжать в страну после прохождения полного курса вакцинации. Российская вакцина "Спутник V" в документе не упоминается.