Արցախում կորոնավիրուսից մահվան երկու դեպք է գրանցվել
Հոկտեմբերի 25-ին կատարվել է 138 թեստավորում, որի արդյունքում Արցախում կորոնավիրուսային հիվանդության 43 նոր դեպք է գրանցվել:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 հոկտեմեբրի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 135 վարակակիր: Բժիշկները 18 հիվանդի վիճակը գնահատում են ծայրահեղ ծանր, 70-ինը՝ ծանր, այդ թվում երիտասարդ տարիքի անձինք: Թեթև ձևերը բուժում են ստանում ամբուլատոր պայմաններում:
Ունենք երկու մահվան դեպք։ Հիվանդներից 73-ամյա կինը մահացել է կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) հետևանքով, ում մոտ ախտորոշվել էր երկկողմանի պոլիսեգմենտար թոքաբորբ, սուր սիրտ-անոթային անբավարարություն: 64-ամյա տղամարդը նույնպես մահացել է կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) հետևանքով, ում ախտորոշվել էր երկկողմանի պոլիսեգմենտար թոքաբորբ 40% թոքերի հյուսվածքի ախտահարումով:
Արցախում 2021 թվականի ընթացքում կորոնավիրուսի լաբորատոր հայտնաբերման նպատակով իրականացվել է 15888 քաղաքացու հետազոտություն, որից 1726-ի մոտ արձանագրվել է դրական թեստի պատասխան։

В Арцахе зарегистрировано два случая смерти от коронавируса
25 октября в Арцахе было проведено 138 тестов, в результате зарегистрировано 43 новых случая заболевания коронавирусом.
СТЕПАНАКЕРТ, 26 октября, АРЦАХПРЕСС-  Как сообщает министерство здравоохранения Арцаха, от коронавирусной болезни на данный момент стационарное лечение получают 135 пациентов. Врачи оценивают состояние 18 пациентов как крайне тяжелое, 70 - как тяжелое, в том числе молодые, больные с легкими формами получают амбулаторное лечение в домашних условиях.
У нас зафиксированы две смерти. Одна из пациентов, 73-летняя женщина, умерла от коронавируса (COVID-19), у которой диагностировали двустороннюю полисегментарную пневмонию и острую сердечно-сосудистую недостаточность. 64-летний мужчина также умер от коронавирусной болезни (COVID-19), у которого была диагностирована двусторонняя полисегментарная пневмония с поражением легочной ткани на 40%.
Всего в Арцахе в 2021 году в лабораториях обследование на выявление коронавируса прошли 15888 человек, у 1726 из них тесты дали положительный результат.