ՀՀ դեսպանը ՄԹ խորհրդարանի անդամներին ներկայացրել է Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների հարցը
Միացյալ Թագավորությունում Հայաստանի դեսպան Վարուժան Ներսեսյանը հոկտեմբերի 19-ին հանդիպել է ՄԹ խորհրդարանի Համայնքի պալատի լեյբորիստական կուսակցության եւ ՄԹ-ՀՀ բարեկամական խմբի անդամներ Քեթրին Ուեսթի եւ Ջեյմս Մարեյի հետ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 21 հոկտեմեբրի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Միացյալ Թագավորությունում ՀՀ դեսպանությունը տեղեկացնում է, որ հանդիպման ընթացքում դեսպանը նախ շնորհակալություն է հայտնել պատգամավորների կողմից Հայաստանին եւ Արցախին հատկապես պատերազմի ժամանակ մշտական աջակցություն ցուցաբերելու եւ ՄԹ խորհրդարանում Հայաստանի մոտեցումները բարձրաձայնելու եւ սատարելու համար։ Դեսպանը մանրամասն ներկայացրել է տարածաշրջանային վերջին զարգացումները, Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի նկատմամբ շարունակական ագրեսիվ գործողությունները եւ բանակցային գործընթացի վերսկսման հնարավորությունները։
Վարուժան Ներսեսյանը հատուկ կարեւորել է Բաքվում մինչ օրս գտնվող ռազմագերիների հայրենիք վերադարձի հարցը։ Դեսպանը ներկայացրել է նաեւ Արցախի հայկական պատմամշակութային ժառանգության պահպանման անհրաժեշտությունը՝ ընդգծելով այս հարցում միջազգային գործընկերների հստակ դիրքորոշում արտահայտելու կարեւորությունը։
Կողմերը քննարկել են նաև Թուրքիայի գործոնը եւ տարածաշրջանում բացասական ազդեցությունը, որի վառ արտացոլումն էր Արցախում անցած տարվա պատերազմում անմիջական ներգրավվածությունը։
Դեսպանը և ՄԹ խորհրդարանի համայնքների պալատի անդամները կարեւորել են հայ-բրիտանական հարաբերությունների զարգացումը՝ ընդգծելով այդ գործընթացում խորհրդարանական դիվանագիտության դերը և երկու երկրների խորհրդարանների միջև կապերի ակտիվացումը, փոխադարձ այցերի կազմակերպումը եւ միջազգային հարթակներում տարբեր հարցերի շուրջ փոխգործակցությունը:

Посол Армении представил парламентариям Великобритании вопрос армянских пленных в Азербайджане
Посол Республики Армения в Соединенном Королевстве Варужан Нерсесян 19 октября встретился с членами Лейбористской партии Палаты общин и группы дружбы Соединенное Королевство -Армения Кетрин Уэст и Джеймсом Марреем.
СТЕПАНАКЕРТ, 21 октября, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Посольство Армении в Соединенном Королевстве сообщает, что в ходе встречи посол выразил депутатам благодарность за постоянное содействие Армении и Арцаху, особенно во время войны, а также за озвучивание и поддержку подходов Армении в Парламенте Великобритании. Посол подробно представил последние региональные развития, продолжающиеся агрессивные действия Азербайджана в отношении Армении и возможности возобновления переговорного процесса.
Варужан Нерсесян особо подчеркнул необходимость возвращения военнопленных, до сих пор находящихся в Баку. Посол также представил вопрос сохранения армянского исторического и культурного наследия Арцаха, подчеркнув значение выражения четкой позиции международных партнеров по этому вопросу.
Стороны также обсудили фактор Турции и его негативное влияние на регион, что ярко отразилось в непосредственном участии в прошлогодней войне в Арцахе.
Посол и члены Палаты общин Парламента Великобритании подчеркнули важность развития армяно-британских отношений, подчеркнув роль парламентской дипломатии в этом процессе, активизацию связей между Парламентами двух стран, визиты и сотрудничество по различным вопросам.