«Արցախն ինձ համար սուրբ հող է, թշնամուց չեմ վախենում». Եսայի Մախթեսյանը ԱՄՆ-ից տեղափոխվել ու հաստատվել է Հաթերքում
Եսայի Մախթեսյանի ընտանիքը ԱՄՆ-ում է, բայց հայրենիքի կանչը նրան բերել է Արցախ:
«Արցախն ինձ համար սուրբ հող է,  թշնամուց չեմ վախենում». Եսայի Մախթեսյանը ԱՄՆ-ից տեղափոխվել ու հաստատվել է  Հաթերքում
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 հոկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Եսայի Մախթեսյանը, արդեն մի քանի օր է, ինչ ԱՀ Մարտակերտի շրջանի Հաթերք համայնքում է. եկել է՝ այստեղ բնակվելու, իսկ տղաները եկող տարի կգան:
«Հաթերքում որոշել եմ զբաղվել մեղվաբուծությամբ։ Դրա համար լավ պայմաններ կան այս համայնքում: Ինձ ջերմ ընդունեցին այստեղ: Տրամադրեցին տուն, որտեղ դեռ աշխատանքներ կան անելու. որքան կարողանամ, ինքնուրույն կանեմ, քանի որ սիրում եմ աշխատել: Մտադիր եմ նաև խոզաբուծությամբ զբաղվել», - «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց Ե. Մախթեսյանը:
Եսայու սանիկը՝ Գևորգ Կիրակոսյանը, զոհվել է 2020թ. աշնանային պատերազմում: Մեր զրուցակցի խոսքով՝ քաջ տղաները արյուն են թափել, որ մենք հիմա ապրենք Արցախում:
«Երևանում բարեկամներ ունեմ, սակայն չկարողացա այնտեղ մնալ, եկել եմ Արցախ, քանի որ այն ինձ համար սուրբ հող է, չեմ վախենում թշնամուց. թուրքի երազանքն է, որ այստեղ հայ չապրի: Եթե Արցախում ապրենք և միասնական լինենք, ոչ ոք չի կարողանա մեզ հաղթել», - հավելեց Ե. Մախթեսյանը:

«Арцах для меня священная земля, я не боюсь врага»: Есаи Махтесян переехал из США и поселился в Атерке
Семья Есаи Махтесяна находится в США, но зов родины привел его в Арцах.
СТЕПАНАКЕРТ, 19 октября, АРЦАХПРЕСС- Есаи Махтесян уже несколько дней находится в общине Атерк Мартакертского района Арцаха. Он приехал сюда жить, а сыновья приедут в следующем году.
«Решил заняться пчеловодством в Атерке. В этом сообществе для этого есть хорошие условия. Меня здесь тепло встретили. Они предоставили дом, где еще предстоит работа. Я сделаю все, что смогу, сам, потому что мне нравится работать. Я намерен заниматься также свиноводством», - отметил в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" Е. Махтесян.
Крестник Есаи Геворг Киракосян погиб в осенней войне 2020 года. По словам нашего собеседника, отважные парни пролили кровь, чтобы мы теперь могли жить в Арцахе.
«У меня есть родственники в Ереване, но я не мог там остаться, я приехал в Арцах, потому что это священная для меня земля, я не боюсь врага. Мечта врага, чтобы здесь не жили армяне. Если мы будем жить в Арцахе и будем едиными и сплочёнными, никто не сможет нас победить», - добавил Е. Махтесян.