Արցախի բոլոր երեխաներն ունեն մեծ ներուժ, որի ճիշտ ուղղորդումը կբերի կրթական համակարգի բարեփոխման․ «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի՝ Շահմասուր գործուղված ուսուցիչ
«Դասավանդի՛ր, Հայաստան» ծրագրի շրջանակներում պատմության ոլորտի մասնագետ Արարատ Սարգսյանը Գյումրիից գործուղվել է Արցախ և դասավանդում է ԱՀ Մարտակերտի շրջանի Շահմասուր համայնքի հիմնական դպրոցում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 հոկտեմեբրի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Արարատ Սարգսյանը, համաձայն լինելով «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» ծրագրի գաղափարական և մեթոդաբանական մասին, հանձնառու եղավ մասնակիցը լինելու այս կարևոր առաքելությանը։
«Երբ մանրամասն ծանոթացա ծրագրի պատմությանը, առաքելությանն ու տեսլականին, ինձ ոգևորեց ու ոգեշնչեց այն գաղափարը, որ ցանկացած հայ երեխա, անկախ իր սոցիալ-տնտեսական իրավիճակից և գտնվելու վայրից, այս ծրագրի միջոցով կարող է հավասար և գերազանց հանրակրթական կրթություն ստանալ և բացահայտել իր ողջ ներուժը։ «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի դրած նշաձողը և պահանջած արդյուքները բարձր են, սակայն իրատեսական ու հասանելի։ Ուսման հանդեպ վերաբերմունքն է, որ ուզում եմ առաջնահերթ փոխել սովորողների մոտ։ Նրանք պետք է հասկանան, որ գիտելիքը մեծ ներուժ ու հնարավորություն է՝ լուծելու սեփական, տեղական և համահայկական խնդիրները։ Իմ սովորողներին ուզում եմ տալ այնպիսի հմտություններ և նորարար գիտելիքներ, որ իրենց արժանի տեղը գտնեն տեխնոլոգիաների ժամանակակից աշխարհում։ Ակնկալում եմ նաև, որ նրանք կլինեն արժեքներով առաջնորդվող, հայրենասեր անհատականություններ», - «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց Ա. Սարգսյանը:
Ուսուցչի կարծիքով՝ Արցախում բազմաթիվ աշակերտներ զրկված են գերազանց կրթություն ստանալու հնարավորությունից, հատկապես՝ գյուղական համայնքներում:
««Դասավանդի′ր, Հայաստան»-ի աշակերտի առաջնորդության տեսլականը նպատակաուղղված է այս իրավիճակը փոխելուն։ Այն մեթոդաբանությունը, որը կիրառում են ծրագրի ուսուցիչ-առաջնորդները, հնարավորություն է տալիս աշակերտին բացորոշելու և զարգացնելու իր կարողությունները։ Վստահ եմ, որ Արցախի բոլոր երեխաներն ունեն մեծ ներուժ, որի բացահայտման և ճիշտ ուղղորդման արդյունքում կարող ենք ունենալ կրթական համակարգի բարեփոխում ու վերակենդանացում» , - նշեց Ա. Սարգսյանը։
Մեր զրուցակցի համոզմամբ՝ մեզանից շատ բան է կախված, եթե ճիշտ վարվեն մեր երկրի բոլոր օղակները՝ սկսած ամենաբարձրից, մինչև հասարակ գյուղացին Վստահ է՝ Արցախի ապագան կլինի ապահով ձեռքերում։
«Այստեղ աշխատելը կարևոր նշանակություն ունի ինձ համար, որովհետև Արցախի գոյության համար մեր հայրերն ու եղբայրները իրենց կյանքն ընծայեցին ։ Հետևաբար՝ այս փոքրիկ օժանդակությամբ փորձում եմ այդ մեծ զոհաբերության արժեքն ու գնահատականը տալ։ Ես հույս ունեմ, որ ամեն բան կկարգավորվի, որովհետև հայ ժողովուրդը պատմության ընթացքում շատ ծանր ժամանակներ է տեսել և իրեն հատուկ իմաստությամբ կարողացել է հաղթահարել դրանք», - հավելեց Ա. Սարգսյանը։

Все дети Арцаха обладают огромным потенциалом, правильное направление которого приведет к реформированию системы образования: Учитель программы «Учи, Армения», направленный в командировку в Шахмасур
В рамках программы «Учи, Армения» историк Арарат Саргсян был направлен в командировку из Гюмри в Арцах и преподает в основной школе общины Шахмасур Мартакертского района Арцаха.
СТЕПАНАКЕРТ, 19 октября, АРЦАХПРЕСС- Арарат Саргсян, согласившись с идеологическим и методологическим подходом программы «Учи, Армения», взял на себя ответственность участвовать в этой важной миссии.
«Когда я подробно ознакомился с историей, миссией и видением программы, меня водушевила и вдохновила идея о том, что любой армянский ребенок, независимо от своего социально-экономического положения и местоположения, может получить равное, отличное общее образование и открыть для себя весь свой потенциал через эту программу. Результаты бенчмарка «Учи, Армения» высокие, но реалистичные и достижимые. Это отношение к образованию, которое я хочу изменить в первую очередь среди учеников. Они должны понимать, что знания - это большой потенциал и возможность решить свои собственные, местные, всеармянские проблемы. Я хочу дать своим ученикам такие навыки и новаторские знания, чтобы они нашли свое достойное место в современном мире технологий. Я ожидаю, что они будут целеустремленными, патриотическими людьми»-  отметил А. Саргсян в беседе с корреспондентом "Арцахпресс".
По словам учителя, многие ученики в Арцахе лишены возможности получить отличное образование, особенно в сельской местности.
«Видение лидерства учащихся программы «Учи, Армения» направлено на изменение нынешней ситуации. Методика, используемая учителями-руководителями программы, позволяет ученику выявить и развить свои навыки. Я уверен, что все дети Арцаха имеют большой потенциал, в результате обнаружения и правильного направления которого мы можем добиться реформирования и возрождения системы образования», - отметил А. Саргсян.
По словам нашего собеседника, очень многое зависит от нас, если все круги нашей страны поступят правильно, от высших до рядовых сельчан, я уверен, что будущее Арцаха будет в надежных руках.
«Работа здесь важна для меня, потому что наши отцы и братья отдали свои жизни за существование Арцаха. Поэтому с помощью этой небольшой помощи я пытаюсь оценить то, что они сделали для всех нас. Я надеюсь, что все уладится, потому что армянский народ видел в истории очень тяжелые времена, он смог их преодолеть своей мудростью», - добавил А. Саргсян.