Իրանի ԱԳՆ խոսնակ Սաիդ Խաթիբզադեն այսօր կայացած ճեպազրույցի ժամանակ ևս մեկ անգամ անդրադարձել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարություններին, որոնցով վերջինս, ելույթ ունենալով ԱՊՀ երկրների ղեկավարների խորհրդի նիստում, Իրանին մեղադրել էր Հայաստանի տարածքով դեպի Եվրոպա թմրանյութեր տեղափոխելու մեջ:
Իրանի ԱԳՆ-ն Ադրբեջանին կոչ է արել զգույշ լինել և չհայտնվել երրորդ երկրների ծուղակում
Ինչպես փոխանցում է «ԻՐՆԱ» գործակալությունը, Խափիբզադեն Ադրբեջանի ղեկավարությանը կոչ է արել «թույլ տալ շարունակել երկու երկրի պաշտոնյաների միջև երկխոսությունը դիվանագիտական ուղիներով և խուսափել բացասական հայտարարություններից»:
ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչն ընդգծել է նաև, որ հարաբերություններն Իրանի և Ադրբեջանի միջև բնականոն ընթացք են ունեցել, սակայն հավելել է, որ «Ադրբեջանի ղեկավարությունը պետք է զգույշ լինի և չհայտնվի երրորդ երկրների ծուղակում»:
Հիշեցնենք, որ այս առնչությամբ Խաթիբզանդեն հայտարարություն էր արել օրեր առաջ՝ նշելով, որ Ալիևի հայտարարություններն անհիմն են:

МИД Ирана призвал Азербайджан избегать негативных заявлений в СМИ
Официальный представитель МИД ИРИ Саид Хатибзаде призвав руководство Азербайджана разрешить переговоры между официальными лицами по дипломатическим каналам и избегать негативных заявлений в СМИ.
СТЕПАНАКЕРТ, 18 октября, АРЦАХПРЕСС- Сообщает news.am со ссылкой на ИРНА.
Затронув темуя обвинений со стороны официальных лиц Азербайджанской Республики в адрес Ирана,  Хатибзаде призвал руководство Азербайджана разрешить переговоры между официальными лицами по дипломатическим каналам и избегать негативных заявлений в СМИ.
Пресс-секретарь также сказал, что отношения между Ираном и Азербайджанской Республикой являются естественными, но подчеркнул, что азербайджанские официальные лица должны проявлять осторожность, чтобы не попасть в ловушку третьих лиц.