Ռուսաստանը ուժեղ երկիր է, բայց ոչ մեկի համար վտանգ չի ներկայացում. Պեսկով
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 հոկտեմեբրի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտարարել է Tert.am՝ այս մասին ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը France 5 հեռուստաալիքի «Վլադիմիր Պուտին. խաղի տերը» վավերագրական ֆիլմի համար տված հարցազրույցում:
Այսպես նա պատասխանել է լրագրողի հարցին՝ ցանկանում է արդյոք Ռուսաստանը, որ Եվրոպան բաժանվի:
«Մենք բոլորովին հետքրքրված չենք դրանում: Մենք հետարքրված ենք նրանում, որ Եվրոպայի երկրները բարգավաճեն, սակայն բոլորը լինեն մեկը մյուսից անկախ»,- ասել է Կրեմլի ներկայացուցիչը:
Լրագրողը մտավախություն է հայտնել նաև Ուկրաինայի սահմանների մոտ ռուսական զորքերի «կուտակման» պատճառով:
Պեսկովն ընդգծել է, որ Մոսկվայում կարող են հասկանալ նման մտքերը, սակայն կոչ է արել ուսումնասիրել առկա իրավիճակի մասին տեղեկությունը: Մասնավորապես, ինչպես Պեսկովը նշել է, ռուսական զորքերի տեղաշարժից առաջ ՆԱՏՕ-ի զորավարժություններ են անցկացվել:

Россия — сильная страна, которая ищет партнеров в ЕС и ни для кого не представляет опасности.
СТЕПАНАКЕРТ, 18 октября, АРЦАХПРЕСС-РИА НОВОСТИ. Заявил пресс-секретарь президента Дмитрий Песков в интервью для документального фильма под названием "Владимир Путин: хозяин игры" (Poutine, le maître du jeu) телеканала France 5.
Так он ответил на вопрос журналистки, хочет ли Москва, чтобы Европа разобщилась.
"Мы совершенно не заинтересованы (в этом. — Прим. ред.). <...> Мы заинтересованы в том, чтобы страны Европы процветали, но все были независимы друг от друга", — подчеркнул представитель Кремля.
Корреспондент также высказала опасения насчет "наращивания" российских войск у границУкраины.
Песков призвал лучше изучать информацию о ситуации. В частности, перед передвижением войск проходили массированные учения войскНАТО, указал пресс-секретарь президента. При этом многие говорили о российских военных, а о концентрации сил альянса — никто, напомнил он.
Также Песков назвал худшим сценарием перспективу вступления Украины в НАТО и заверил, что в этом случае Россия примет меры по обеспечению собственной безопасности.