ՌԴ-ի և Հայաստանի հարաբերությունները իսկապես դաշնակցային բնույթ են կրում. Պուտին
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն ընդգծել է, որ ՌԴ-ի և Հայաստանի հարաբերությունները իսկապես դաշնակցային բնույթ են կրում, երկու երկրի միջև բովանդակալից քաղաքական երկխոսություն և արդյունավետ համագործակցություն է ծավալվում տարբեր ոլորտներում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 հոկտեմեբրի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտարարել է Tert.am-ը:
«Ռուսաստանի և Հայաստանի հարաբերությունները, որոնք հիմնված են բազմադարյա ավանդույթների և փոխադարձ հարգանքի վրա, իսկապես դաշնակցային բնույթ են կրում: Մեր երկրների միջև բովանդակալից քաղաքական երկխոսութոյւն է ծավալվում, ինչպես նաև արդյունավետ համագործակցություն՝ տարբեր ուղղություններով: Ռուս-հայկական հարաբերությունների զարգացման հարցում զգալի դերակատարություն ունի միջտարածաշրջանային համագործակցությունը, որը թույլ է տալիս փոխշահավետ նախագծեր իրականացնել տնտեսական, սոցիալական,ենթակառուցվածքային, հումանիտար և շատ այլ ոլորտներում»,- ՏԱՍՍ գործակալության փոխանցմամբ՝ ասվում է Պուտինի՝ Ռուս-հայկական VIII միջտարածաշրջանային համաժողովի հյուրերին ուղղված խոսքում:
ՌԴ նախագահը կարևոր է համարում, որ միջոցառման շրջանակում երկու երկրի կենտրոնական և տեղական իշխանությունների, հասարակական կազմակերպությունների, ակադեմիական, գործարար և փորձագիտական շրջանակների ներկայացուցիչները կկարողանան փորձի փոխանակում իրականացնել և քննարկել երկկողմ օրակարգին առնչվող հարցերի լայն շրջանակ:

Productive cooperation established between Russia and Armenia in different directions – Putin
Russian President Vladimir Putin has addressed the participants of the 8th Russian-Armenian Inter-Regional Conference, stating that a comprehensive dialogue and productive cooperation in different directions have been established between the two countries, RIA Novosti reports.
STEPANAKERT, OCTOBER 18, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: “The relations of Russia and Armenia, which are based on centuries-old traditions of friendship and mutual respect, are of allied nature. A comprehensive political dialogue and a productive cooperation in different directions have been created between our countries. The interregional cooperation plays a key role in the development of the Russian-Armenian ties, which allows to implement the mutually beneficial programs in economic, social, infrastructure, humanitarian and many other areas”, Putin said in his address, published at the Kremlin website.
He highlighted the fact that during the conference the officials of Armenia and Russia, the NGOs, academic, expert and business circle will be able to make an exchange of experience, discuss the bilateral agenda and outline the future work directions.
“I expect that the conference will be held in a creative, constructive spirit and will lead to new initiatives which will help to strengthen the productive partnership, as well as to promote the integration processes in the Eurasian space”, the Russian leader said, wishing good luck to the conference participants.