Վրաստանը և ԱՄՆ-ը պաշտպանության ոլորտում նոր համաձայնագիր կստորագրեն
ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Լլոյդ Օսթինի՝ Թբիլիսի կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում Միացյալ Նահանգներն ու Վրաստանը կստորագրեն համաձայնագիր Վրաստանի պաշտպանական և զսպման հնարավորությունների ամրապնդման մասին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 հոկտեմեբրի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հաղորդել է ТАСС-ը՝ վկայակոչելով Վրաստանի պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությանը, փոխանցում է 1lurer-ը:
Պենտագոնի ղեկավարին Թբիլիսիի միջազգային օդանավակայանում դիմավորել է Վրաստանի պաշտպանության նախարար Ջուանշեր Բուրչուլաձեն:
Օսթինն ու Բուրչուլաձեն կհանդիպեն նաև առանձին, որից հետո լրատվամիջոցների առջև հանդես կգան համատեղ հայտարարությամբ: Այցի ընթացքում ԱՄՆ պաշտպանության նախարարը կհանդիպի նաև Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլիի հետ, կայցելի Վրաստանի ռազմակայաններից մեկը:
Վրաստանը և Միացյալ Նահանգները 1992 թվականից համագործակցում են քաղաքականության, տնտեսության, առևտրի, իսկ 1990-ականների վերջերից՝ պաշտպանության և անվտանգության ոլորտներում: 2009 թվականի հունվարին Վաշինգտոնում ձևավորվել էր երկու երկրների միջև ռազմավարական գործընկերության խարտիան, որը նախատեսում է համագործակցություն անվտանգության, պաշտպանության, առևտրի, տնտեսության, մշակույթի, ինչպես նաև հումանիտար ոլորտներում:

Грузия и США подпишут соглашение о партнерстве в сфере обороны
США и Грузия подпишут соглашение об усилении обороноспособности и возможностей сдерживания для Грузии во время начавшегося официального визита в Тбилиси министра обороны США Ллойда Остина.
СТЕПАНАКЕРТ, 18 октября, АРЦАХПРЕСС- Об этом в понедельник сообщили в пресс-службе Министерства обороны Грузии, передает ТАСС.
"Секретарь обороны США Ллойд Остин уже в Грузии. Главу Пентагона в тбилисском международном аэропорту встретил министр обороны Грузии [Джуаншер Бурчуладзе]. Запланировано подписание соглашения между Министерством обороны Грузии и Департаментом обороны США, целью которого является усиление обороноспособности и возможностей сдерживания для Грузии", - сказано в сообщении.
Остин и Бурчуладзе также проведут встречу наедине, после чего сделают совместное заявление для СМИ. В рамках визита министр обороны США встретится и с премьер-министром Грузии Ираклием Гарибашвили. Он также планирует посетить одну из военных баз Грузии.
Грузия и США сотрудничают с 1992 года в сферах политики, экономики, торговли, а с конца 1990-х годов - в области обороны и безопасности. В январе 2009 года в Вашингтоне была оформлена Хартия стратегического партнерства двух стран, предусматривающая сотрудничество в сферах безопасности, обороны, торговли, экономики, культуры, а также в гуманитарной области.