ՀՀ ԱԳ նախարարը բարձր է գնահատել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում Չեխիայի դիրքորոշումը
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հոկտեմբերի 1-ին հանդիպել է աշխատանքային այցով Հայաստանում գտնվող Չեխիայի արտաքին գործերի նախարար Յակուբ Կուլհանեկի հետ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 15 հոկտեմեբրի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Հանդիպումը մեկնարկել է առանձնազրույցի ձևաչափով, այնուհետև շարունակվել ընդլայնված կազմով։
Ինչպես տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, ՀՀ ԱԳ նախարարը գոհունակություն է հայտնել Չեխիայի հետ առկա քաղաքական երկխոսության և ԱԳ նախարարությունների միջև խորհրդակցությունների ձևաչափի բարձր մակարդակի կապակցությամբ:
Ըստ աղբյուրի՝ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է հայ-չեխական տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի կարևորությունը՝ որպես առևտրատնտեսական ոլորտում առկա ներուժը լիարժեք իրացնելու ուղղությամբ գործնական քննարկումների և անելիքների ուրվագծման համար արդյունավետ հարթակ։ Որպես համագործակցության զարգացման հեռանկարային ուղղություններ առանձնացվել են վերականգնվող էներգետիկան, ֆինանսաբանկային ոլորտը, զբոսաշրջությունը, գյուղատնտեսությունը, առողջապահությունը: Այս համատեքստում կարևորվել է նաև նույն օրը Երևանում հայ-չեխական գործարար համաժողովի անցկացումը»:
ՀՀ ԱԳՆ-ից հայտոնւմ են, որ կողմերն անդրադարձ են կատարել ՄԱԿ-ի, ԵԱՀԿ-ի, Եվրոպայի խորհրդի, ինչպես նաև Հայաստան-Եվրամիություն ձևաչափում առկա համագործակցությանը։ Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ Արևելյան գործընկերությունը կարևոր ձևաչափ է ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններում, և անհրաժեշտ է ջանքեր գործադրել՝ ԱլԳ ներառականության, հավասարության և ընդհանուր արժեքների վրա հիմնված համագործակցության առավել ամրապնդման ուղղությամբ։
«Տարածաշրջանային կայունության և անվտանգության հարցերի համատեքստում մտքեր են փոխանակվել ադրբեջանաթուրքական ագրեսիայի հետևանքով Արցախում ստեղծված իրավիճակի և հումանիտար հարցերի վերաբերյալ։ Արարատ Միրզոյանն առանձնահատուկ ուշադրություն է հրավիրել Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական պատանդների խնդրին՝ ընդգծելով նրանց շուտափույթ և անվերապահ հայրենադարձման անհրաժեշտությունը։
ՀՀ ԱԳ նախարարը բարձր է գնահատել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում Չեխիայի դիրքորոշումը․ այն է՝ աջակցություն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափին։
Նախարար Միրզոյանը վերահաստատել է Հայաստանի պատրաստակամությունը՝ վերսկսելու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման լիարժեք գործընթացը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո՝ հայտնի սկզբունքների և տարրերի հիման վրա»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Հանդիպման ավարտին Արարատ Միրզոյանն ու Յակուբ Կուլհանեկը հանդես են եկել մամուլի համար համատեղ հայտարարությամբ։

Глава МИД Армении высоко оценил позицию Чехии в вопросе урегулирования нагорно- карабахского конфликта
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 1 октября встретился с находящимся с рабочим визитом в Армении министром иностранных дел Чехии Якубом Кулханеком. Сначала состоялась беседа тет-а-тет, затем встреча продолжилась в расширенном составе.
СТЕПАНАКЕРТ, 15 октября, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Как сообщили в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, Мирзоян выразил удовлетворение высоким уровнем политического диалога с Чешской Республикой и форматом консультаций между министерствами иностранных  дел.
Арарат Мирзоян подчеркнул важность армяно-чешской межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству как эффективной площадки для обсуждения практических вопросов и действий по полной реализации имеющегося потенциала в торгово-экономической сфере. В качестве перспективных направлений развития сотрудничества были выделены возобновляемая энергетика, финансово-банковский сектор, туризм, сельское хозяйство и здравоохранение. В этом контексте была подчеркнута важность проведения в этот же день армяно-чешского бизнес-форума в Ереване.
Стороны коснулись существующего с ООН, ОБСЕ, Советом Европы, а также в рамках формата Армения - Европейский союз сотрудничества. Арарат Мирзоян отметил, что Восточное партнерство является ключевым аспектом в отношениях Армения-ЕС, и необходимо приложить усилия для дальнейшего укрепления сотрудничества, основанного на инклюзивности, равенстве и общих ценностях Восточного партнерства.
В контексте вопросов региональной стабильности и безопасности стороны обменялись мнениями о гуманитарной ситуации в Арцахе, сложившейся вследствие азербайджано-турецкой агрессии. Арарат Мирзоян обратил особое внимание на вопрос удержания армянских военнопленных, гражданских заложников в Азербайджане, подчеркнув необходимость их скорейшей и безоговорочной репатриации.
Министр иностранных дел Армении высоко оценил позицию Чехии по урегулированию нагорно-карабахского конфликта - поддержку формата сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
Министр Мирзоян подтвердил готовность Армении возобновить полноценный процесс мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта в рамках мандата сопредседателей Минской группы ОБСЕ на основе известных принципов и элементов.
В конце встречи Арарат Мирзоян и Якуб Кулханек выступили с совместным заявлением для представителей СМИ.