Ադրբեջանական կողմը շարունակում է սադրիչ ու եռակողմ հայտարարությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները խախտող գործողությունները. ԱԱԾ (տեսանյութ)
2020թ. հոկտեմբերի սկզբներից սկսած ադրբեջանական կողմը միտումնավոր թույլ է տալիս 2020թ. նոյեմբերի 9-ին ՀՀ վարչապետի, Ռուսաստանի Դաշնության և Ադրբեջանի նախագահների կողմից եռակողմ հայտարարությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածության խախտում և արցախա-ադրբեջանական շփման տարբեր հատվածներում իրականացնում է սադրիչ գործողություններ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 15 հոկտեմեբրի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին հայտնում է Արցախի Հանրապետության Ազգային Անվտանգության Ծառայությունը։
Դրանք մեկնարկել են Մարտակերտ քաղաքում քաղաքացիական խաղաղ բնակչի սպանությամբ և շարունակվել շփման գծի տարբեր հատվածներում:
Եթե նախկինում կրակոցները հաճախ կրել են նախազգուշական նպատակ և ուղղված չէին հայ զինծառայողներին, ապա վերջին օրերին կտրուկ փոփոխվել է կրակոցի ուղղությունը` որպես թիրախ ընտրելով արդեն մարդկային կյանքերը: Երեկ Մարտունու շրջանի Նոր շեն համայնքի հարևանությամբ տեղակայված ադրբեջանական դիրքից թիրախային գնդակոծության է ենթարկվել նույն գյուղի խաղաղ բնակչությանը պաշտպանելու նպատակով դրա մոտակայքում տեղակայված հայկական դիրքը: Դիմահար կրակոցներն արձակվել են այն աստիճան բացահայտ, որ դրանք արձանագրվել են հայկական կողմում տեղադրված տեսախցիկների կողմից (տեսանյութը կցվում է):
Տեսանյութն ապացուցում է ոչ միայն հակառակորդի սադրիչ վարվելակերպը, այլև ակնհայտորեն վկայում, որ հայկական կողմը հավատարիմ է բարձր մակարդակով ձեռք բերված պայմանավորվածությանը և որևէ վտանգ չի ներկայացնում ադրբեջանական զինվորականների համար:
Միաժամանակ կրկին խնդրում և հորդորում ենք զերծ մնալ արցախա-ադրբեջանական շփման գծում տեղի ունեցած դեպքերի առնչությամբ չստուգված, հեռախոսազանգերի միջոցով որոնված թերի կամ իրականությանը բացարձակապես չհամընկնող տեղեկությունները հանրայնացնելու անընդունելի և անտրամաբանական մոտեցումներից:
Անհրաժեշտ է գիտակցել այն պարզ ճշմարտությունը, որ ցանկացած սուտ կամ կեղծ տեղեկություն ուղիղ հարված է սահմանային մեր բնակավայրերի խաղաղ բնակիչների անվտանգությանը, նրանց հոգեկան առողջությանը, նպաստում է խուճապ և առավել վտանգավոր այլ հետևանքներ առաջացնելուն:

СНБ Арцаха: Азербайджан умышленно допускает нарушение договоренности в рамках трехстороннего заявления от 9 ноября
Азербайджанская сторона продолжает провокационные действия, нарушающие договоренности в рамках трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года.
СТЕПАНАКЕРТ, 15 октября, АРЦАХПРЕСС- Об этом говорится в заявлении, распространенном СНБ Армении.
«С начала октября 2020 года азербайджанская сторона умышленно допускает нарушение договоренности, достигнутой премьер-министром Республики Армения, президентами Российской Федерации и Азербайджана в трехстороннем заявлении от 9 ноября 2010 г., и осуществляет провокационные действия в различных частях арцахско-азербайджанской линии соприкосновения.
Они начались с убийства гражданского мирного жителя в городе Мартакерт и продолжились на разных участках линии соприкосновения.
Если раньше стрельба часто имела предупредительную цель и не была направлена против армянских военнослужащих, то в последние дни направление стрельбы резко изменилось, при этом в качестве мишени выбираются человеческие жизни. Вчера с азербайджанской позиции, расположенной возле общины Норшен Мартунинского района, подверглась прицельному обстрелу армянская позиция, дислоцированная возле села с целью защиты его мирного населения. Стрельба велась настолько открыто, что ее засняли камеры, установленные на армянской стороне (видео прилагается).
Видеоматериал не только доказывает провокационное поведение противника, но и ясно показывает, что армянская сторона привержена договоренности, приобретенной на высшем уровне, и не представляет угрозы для азербайджанских военных.
Одновременно мы еще раз просим и призываем воздерживаться от неприемлемых, нелогичных подходов к обнародованию непроверенной, неполной или абсолютно недостоверной информации о событиях на линии соприкосновения Арцах-Азербайджан.
Необходимо осознавать ту простую истину, что любая ложная или вводящая в заблуждение информация является прямым ударом по безопасности мирных жителей в наших приграничных населенных пунктах, их психическому здоровью, которая способствует панике и может привести к другим более опасным последствиям».