Պատերազմից հետո վանդալիզմը մեր կողմից պետք է արժանանա ամենախիստ դատապարտման. ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցչության ղեկավար
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցչության ղեկավար, դեսպան Քրիստիան Տեր-Ստեփանյանը հոկտեմբերի 12-ին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գործադիր խորհրդի լիագումար նիստի քննարկման շրջանակներում հանդես է եկել ելույթով։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 15 հոկտեմեբրի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Դեսպան Տեր-Ստեփանյանի հաշվետու ելույթը հրապարակվել է Nouvelles d'Arménie հանդեսի՝ «Դեսպան Քրիստիան Տեր-Ստեփանյանը քննադատում է ատելության դրսևորումները» վերտառությամբ հոդվածում ներկայացնում է դեսպանի ելույթի հայերեն թարգմանությունը:
«Պարոն Գործադիր խորհրդի նախագահ, տիկին գլխավոր տնօրեն, Ձերդ Գերազանցություն դեսպաններ, հարգելի գործընկերներ, առաջին հերթին, կցանկանայի շնորհակալություն հայտնել Գլխավոր տնօրենին զեկույցի համար և օգտվելով առիթից՝ ողջունել այն հսկայական աջակցությունը, որն ուրվագծվում է իր թեկնածության շուրջ մեր Կազմակերպության գլխավոր տնօրենի պաշտոնում երկրորդ անգամ առաջադրվելու կապակցությամբ:
Այս վստահությունը հատկապես կարևոր կլինի ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի առջև ծառացած մարտահրավերներին արձագանքելու համար:
Դրանց թվում է կրթության համընդհանուր հասանելիության խիստ կարևոր հարցը. այն ուղղորդում է մեր Կազմակերպության գործունեության նշանակալի մասը:
Դա վերաբերում է բոլորի համար հավասար հնարավորությունների սկզբունքի պաշտպանությանը՝ ապահովելու կրթության հասանելիությունը յուրաքանչյուրի համար՝ անկախ մարդու կարողությունից, ռասայից, սեռից, էթնիկ ծագումից: Այն վերաբերում է նաև խոցելի բնակչությանը, հատկապես հակամարտության գոտիներում ապրողներին: Այս առումով, ես կարևոր եմ համարում հիշատակել մեկ տարի առաջ Արցախից հեռացած հազարավոր փախստականների իրավիճակը, որոնք ստիպված են եղել փախուստի դիմել իրենց պարտադրված պատերազմի պատճառով։ Հայաստանն աշխատում է բավարարել այդ մարդկանց կրթական կարիքները՝ սպասելով նրանց վերադարձին Արցախում իրենց մշտական բնակության վայրեր:
Այս մարտահրավերների թվում է նաև ատելության խոսքի և անհանդուրժողականության այն վիրուսը, որը տարածվում է շատ մտահոգիչ կերպով. այն, ցավոք, ամրապնդվում է քաղաքական առաջնորդների հայտարարություններով, որոնք խարան են դնում որոշակի էթնիկ խմբերի վրա` նրանց նկատմամբ բռնություններն օրինականացնելու նպատակով: Գլոբալ քաղաքացիության կրթությունը մնում է այս արհավիրքը վերացնելու արդյունավետ միջոցը, և մենք պետք է հավատարիմ մնանք այն խթանելու գործին:
Մենք նաև տխրությամբ արձանագրում ենք, որ ատելության և անհանդուրժողականության այս վիրուսն ազդում է մարդկության մշակութային ժառանգությանը պատկանող հարստության վրա:
Արդեն գրեթե մեկ տարի է, ինչ Հայաստանն ահազանգել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենին և ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի անդամ պետություններին այն լուրջ սպառնալիքների մասին, որոնց ենթարկվում են Արցախի դեմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմի ավարտից հետո Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում գտնվող հայկական մշակութային արժեքները և դրանց ամբողջական ոչնչացումից խուսափելու համար անհապաղ միջամտելու անհրաժեշտության մասին:
Մենք երախտապարտ ենք տիկին Օդրի Ազուլեին այն ջանքերի համար, որ նա ներդրել է այդ ժամանակից ի վեր, շահագրգիռ կողմերի համաձայնությամբ, 1954 թվականի Հաագայի կոնվենցիայի շրջանակներում Լեռնային Ղարաբաղ և դրան հարակից տարածքներ գործուղելու անկախ տեխնիկական առաքելություն, որը կկարողանար հավասարակշռության սկզբունքի հիման վրա մուտք ունենալ կողմերի մշակութային վայրեր:
Չնայած այն հանգամանքին, որ Ադրբեջանը կողմ էր արտահայտվել Զինված ընդհարման դեպքում մշակութային արժեքների պաշտպանության կոմիտեի՝ 2020 թվականի դեկտեմբերի 11-ին ի աջակցություն ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենի նախաձեռնությանն ընդունված հռչակագրին, այդ երկիրն այս ամբողջ ընթացքում շարունակել է արգելափակել այդ առաքելության իրականացումը:
Նման խոչընդոտող մոտեցումը մեզ ստիպում է լուրջ մտավախություն ունենալ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող հայկական մշակութային ժառանգության վիճակի համար, մանավանդ որ ռազմական գործողությունների դադարեցումից հետո ավերածություններն ու վանդալիզմի գործողությունները շարունակվել են և մեր կողմից պետք է արժանանան ամենախիստ դատապարտման:
Հայաստանն ակնկալում է, որ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի քարտուղարությունը և անդամ պետությունները կշարունակեն մոբիլիզացված մնալ այս հարցում: Իրոք, մշակութային ժառանգության պաշտպանության գործում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից իր դերի լիարժեք իրագործումը մեր բոլորիս պատասխանատվությունն է:

Вандализм, совершаемый после войны, заслуживает самого строгого осуждения: постпред Армении в ЮНЕСКО
12 октября в рамках обсуждения пленарного заседания Исполнительного совета ЮНЕСКО выступил глава постоянного представительства Республики Армения при ЮНЕСКО, посол Кристиан Тер-Степанян.
Вандализм, совершаемый после войны, заслуживает самого строгого осуждения:  постпред Армении в ЮНЕСКО
СТЕПАНАКЕРТ, 15 октября, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Его выступление опубликовано в журнале «Nouvelles d'Arménie» под заголовком «Посол Кристиан Тер-Степанян осуждает проявления ненависти».
Армянский перевод выступления посла:
«Г-н председатель Исполнительного совета, госпожа Генеральный директор, Ваши Превосходительства послы, уважаемые коллеги. Прежде всего, я хотел бы поблагодарить генерального директора за его доклад и воспользоваться этой возможностью, чтобы приветствовать ту огромную поддержку, которая вырисовывается в связи с выдвижением его кандидатуры на пост генерального директора нашей организации уже во второй раз.
Это доверие особенно важно в ответ на вызовы, стоящие перед ЮНЕСКО.
Один из них очень важный вопрос всеобщего доступа к образованию. Он в основе значительной части действий нашей организации.
Это относится к защите принципа равных возможностей для всех, гарантии доступности образования для всех, независимо от человеческих способностей, расы, пола, этнического происхождения. Это касается уязвимых слоев населения, особенно проживающих в зонах конфликтов. В этой связи я хотел бы упомянуть положение тысяч беженцев, которые покинули Арцах год назад и были вынуждены бежать из-за войны. Армения работает над удовлетворением образовательных потребностей этих людей, ожидающих своего возвращения в места постоянного проживания в Арцахе.
Среди этих вызовов - вирус языка вражды и нетерпимости, который распространяется довольно тревожным образом. К сожалению, он подкрепляется заявлениями политических лидеров, которые клеймят определенные этнические группы, чтобы узаконить насилие против них. Воспитание глобальной гражданственности остается эффективным способом положить конец этой катастрофе, и мы должны оставаться приверженными его продвижению.
Мы с сожалением признаем, что этот вирус ненависти и нетерпимости затрагивает богатство культурного наследия человечества.
Уже почти год Армения с тревогой извещает Генерального директора ЮНЕСКО, государства-члены ЮНЕСКО о серьезных угрозах, которые грозят армянским культурным ценностям на территориях, оказавшихся под контролем Азербайджана после окончания войны, развязанной Азербайджаном. И, чтобы избежать их  полного уничтожения, есть необходимость немедленного вмешательства.
Мы признательны г-же Одри Азуле за усилия по командированию независимой технической миссии в Нагорный Карабах и на прилегающие к нему территории. Миссии, которая по согласованию заинтересованных сторон, в рамках Гаагской конвенции 1954 года, могла бы на основе принципа равновесия получить доступ к культурным памятникам.
Несмотря на то, что Азербайджан поддержал Декларацию, принятую Комитетом по защите культурных ценностей в случае вооруженного конфликта 11 декабря 2020 года в поддержку инициативы генерального директора ЮНЕСКО, эта страна все это время продолжала блокировать осуществление этой миссии.
Такой обструктивный подход заставляет нас серьезно беспокоиться о состоянии армянского культурного наследия, находящегося под контролем Азербайджана, особенно с учетом того, что разрушения и вандализм продолжались и после прекращения военных действий. Мы со всей строгость должны осудить его.
Армения ожидает, что страны-члены Секретариата ЮНЕСКО будут и далее  внимательны к этому вопросу. Действительно, ответственность за полную реализацию роли ЮНЕСКО по охране культурного наследия лежит на всех нас.